Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bankarski sektor i obveznice pred kolapsom, toliko o sigurnosti…

BabaLuji, 15.03.2023. u 17:01

Bankarski sektor i obveznice pred kolapsom, toliko o sigurnosti…

Banke su oduvijek pred kolapsom. Ali kako su obveznice pred kolapsom ako im raste vrijednost?

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

@Djubre

Vidio je da je tamo nesto u crvenom pa… 🙈

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Sve krvavo osim obveznica i indexa volatilnosti.

Iako kriza jest zbog obveznica i MBS-a. Hahaha

 

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

https://www.seebiz.eu/banke/ecb-ispituje-izlozenost-vecih-banaka-credit-suisseu/289312

”Jedan od izvora istaknuo je pritom da su problemi Credit Suissea, po njihovom mišljenju, specifični za švicarsku banku i nisu sistemske prirode.” 

 

Beč minus 6,30

https://www.seebiz.eu/banke/ecb-ispituje-izlozenost-vecih-banaka-credit-suisseu/289312

”Jedan od izvora istaknuo je pritom da su problemi Credit Suissea, po njihovom mišljenju, specifični za švicarsku banku i nisu sistemske prirode.”

 


@diokidina

O svasta. Credit Suisse je druga najveca banka u Svicarskoj… Svicarskoj koja je poznata porezna oaza. Ako ona kihne nisam bas siguran da ce se posljedice zadrzati unutar granica Svicarske.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

BabaLuji, 15.03.2023. u 17:01

Bankarski sektor i obveznice pred kolapsom, toliko o sigurnosti…

Nisi pratio na satu. Obveznice padaju zadnjih godinu i pol, sada su ponovo postale interesantne i napokon su pocele rasti.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

mitko, znas znanje i kad nisu u doomsdayu modu, pravi te gušt čitati.

 

kod tpng si riješio dvojbu u jednoj rečenici – ljkudi, oni ne kupuju dionice, oni kupuju brodove

 

ako nisu u doomsday modu, možeš li malo pojassniti ovo s obveznicama – naime -veliš, obveznice opet rastu – koje i gdje

 

dugoročne američke otprije pofizanja kamata – to bio bio moj guess. ali za obveznice sam tabula rasa. nisamni za dionice stručnjak, ali pratim više godina pa nauči čovjek toliko da nije nepismen

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Jesmo se došli ovdje vrijeđat ili raspravljat o tržištu kapitala?!?

Svatko ima pravo na mišljenje, pa makar ono bilo pogrošno. Ionako, nitko nije stalno u pravu na tržištu kapitala.

Inače, evo nam Nasdaq završio danas u plusu. Toliko o panici. Na kraju će pokazati da je ovo bila samo još jedna prilika za ulazak u papire.

https://www.cnbc.com/2023/03/15/swiss-national-bank-says-it-will-provide-credit-suisse-with-liquidity-if-necessary.html

“Ti sve znas i upucen si.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/credit-suisse-u-novim-problemima-arapski-suvlasnici-ga-nece-financirati-ozbiljno-pale-dionice-svih-vecih-europskih-banaka-20230315

Regulirani smo, imamo jake kapitalne pokazatelje i jaku bilancu’, komentirao je Lehmann.


@mitkko

Imas li ti koje bolje info od direktora CS banke.”

….


@diokidina

Tako je govorio i direktor SVB-a dan prije kraha. Ti k’o da si od jucer. A sta ce drugo CEO govoriti nego pokusati umiriti investitore i stedise.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ja sam u Team@mitkko .

Ne slažemo se u svemu i ja sam dosta manje konzervativan, ali ulaže velik trud i u svoje analize i u svoje publikacije, a čovjek je i poprilično obrazovan te pokazuje znanje i sigurnost pa mu dajmo i malo priznanja. Najlakše je popljuvat da lik nema privatni život itd. To su bezvrijedni argumenti ad hominem. Dobro, doduše nisu potpuno bezvrijedni. Postoje i forumi koji ne samo da toleriraju, nego i “uzgajaju” takav način komunikacije pa tamo to “vrijedi” i nije potpuno bezvrijedno.

investimir, 15.03.2023. u 21:06

mitko, znas znanje i kad nisu u doomsdayu modu, pravi te gušt čitati.

 

kod tpng si riješio dvojbu u jednoj rečenici – ljkudi, oni ne kupuju dionice, oni kupuju brodove

 

ako nisu u doomsday modu, možeš li malo pojassniti ovo s obveznicama – naime -veliš, obveznice opet rastu – koje i gdje

 

dugoročne američke otprije pofizanja kamata – to bio bio moj guess. ali za obveznice sam tabula rasa. nisamni za dionice stručnjak, ali pratim više godina pa nauči čovjek toliko da nije nepismen


 

Pogledaj za primjer 2y (dvogodisnja) US obveznicu, slicna stvar vrijedi za 10y US obveznicu. Ja  Prinosi na 2Y obveznicu su sredinom 2021. bili oko 0,1% i od tada su rasli sve do 5% neki dan (inace, na toj razini je zadnji put bila 2007. godine). U zadnjih 5 dana prinosi su pali sa tih 5% na trenutnih 3,88%. U pet dana (vidi prvi graf u prilogu). To su inace tektonske promjene prinosa, toliki dnevni pomaci na trzistu obveznica nisu normalni. Citam da takvi dnevni pomaci nisu vidjeni nekoliko desetljeca (napamet pisem, ne nadjem sada gdje sam to procitao).

.

Inace, odnos cijene obveznice i prinosa na tu obveznice je inverzan.

Pojasnjenje:

https://www.investopedia.com/articles/bonds/07/price_yield.asp

Znaci da kada cijena obveznici pada prinosi joj rastu. Ovaj ogromni rast prinosa od 2021. do danas znaci ogroman pad cijene obveznice – trenutno je na 103,70 (vidi drugi graf cijene te iste obveznice). Pisu da je 2022. bila najgora godina za obveznice u zadnjih 250 godina (nisam ni znao da su obveznice uopce postojale prije 250 g.).

.

Zato kada kazes da obveznice rastu, raste im cijena dok prinosi padaju. A kada kazes da obveznice padaju, pada im cijena dok prinosi rastu. Dakle, danas obveznice rastu, prinosi padaju. To znaci da je velika potraznja za obveznicama, mi bi rekli “bid je jak”. Za to je vise razloga, pisao sam neki dan o tome:

– depoziti bjeze iz banaka u obveznice (sto zbog nesigurnosti banaka  sto zbog boljih kamata koje obveznice nude),

– gospodarstvo se slama pa trejderi ne ocekuju da ce FED vise znacajnije dizati jamate, a mozda uskoro i skroz stati sa dizanjem ako me i napraviti pivot, sto ce onda rezultirati padom prinosa i rastom obveznica pa trziste vec sada ukalkulirava tu mogucnost,

– dionice su pocele padati, povecana jd nestabilnost pa dio novaca bjezi iz dionica u obveznice.

.

Zasto pratim 2 i 10 Y obveznice? Zato sto se one uzimaju u obzir kada se gleda krivulja prinosa. 2y predstavlja kratkorocnu obveznicu, a 10Y dugorocnu. Prinosi su poceli rasti zbog FED-ovog podizanja kamata (pocelo je i prije pocetka dizanja jer trziste ranije ukalkulita buduca ocekivanja). Inverzija krivulje prinosa javlja se kada prinosi na obveznice krace rocnosti porastu iznad onih na dugorocnije. To je doslovno razlika izmedju 2y i 10y kamata. To sugerira da, iako ulagaci ocekuju da ce kamatne stope porasti u kratkom roku, vjeruju da ce visi troskovi zaduzivanja na kraju nastetiti gospodarstvu, prisiljavajuci Fed da kasnije ublazi monetarnu politiku. U tom slucaju su kratkorocni rizici puno veci pa je i kratkorocna kamata puno veca (u normalnim okolnostima je uvijek dugorocnija obveznica sa vecom kamatom – jel, vremenski rizici su veci).

.

Trenutno imamo najdublju inverziju od 1981. godine. Inverzija krivulje prinosa je prethodila svakoj recesiji u povijesti. Zanimljivo je da recesija, a onda i veci pad trzista nastupi tek kada se ta inverzija pocne smanjivati. Pokazalo se da pojava inverzije prethodi recesiji 6-18 mjeseci. Inverziju gledamo vec od sredine prosle godine.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

tako je….. inverzija pokazuje da nešto nije u redu……..a pravi problemi dolaze kad dođe do “uninverted moda” jel to pokazuje da je recesija neizbježna i ona gledamo pad cijena dionica iz dana u dan ko u nekom lošem filmu a nekima ni tad neće bit jasno zašto……e pa zato jel tako to mora biti……

New Report

Close