Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

LKRI spada u jednu od dionica koje neće po prometu dostići 300 mil.kn pa ne spada u dionice koje će zahvatiti ovaj porez na extra profit a imaju veliki rast dobiti u usporedbi s prošlim godinama …možda za dionicu zbog toga sve veće zanimanje u zadnje vrijeme.

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/imamo-prve-izracune-za-ekstraporez-nekim-tvrtkama-izbit-ce-vise-od-100-milijuna-kuna-15281572

https://lidermedia.hr/biznis-i-politika/25-gotovo-sigurnih-kandidata-za-placanje-ekstraprofita-146557

mitkko, 01.12.2022. u 12:42

 



 

 



 

 

 



 

 

 

Graf spx zamolio bi da napišete par riječi.

 

 

 



 

SPX je vrlo blizu znacajne zone otpora, zato je za ocekivati da ce tu, u najboljem slucaju, barem zastati. Na ovom grafu nisu posebno naznacene dvije bearish stvari – ovaj zadnji rast se dogadjao na vrlo malom volumenu te cijena je formirala rising wedge, bearish pattern.

.

Uz ovo, sljedeci tjedan imamo objavu zadnjih ekonomskih pokazatelja te FOMC.

.

Ako na ovo gledam kao trejder, vrijeme je za poceti zatvarati sve pozicije i cekati da se pokaze u kojem smjeru ce ovo dalje ici.

.

U prilog sam stavio jos jedan graf koji jednostavno stavlja danasnji nivo indeksa u kontekst prijasnjih bear marketa. Tako se vide naznacene razine do kojih je ocekivano da ce SPX pasti u raznim slucajevima – median bear market, avg bear market, bear market sa ili bez recesije…

.

Treci graf zanimljivo pokazuje da je povijesno indeks najvise pao tek nakon sto je FED napravio pivot. Ovo je posebno zanimljivo jer vidimo da trziste svaki mjesec pozitivno reagira na samu natruhu mogucnosti da bi FED mogao svakog trena napraviti okrenuti plocu.

.

I cetvrti graf, pokazuje jednu zanimljivost. Znate onu pricu kako je pametnije biti stalno u dionicama i kontinuirano pomalo kupovati, bilo prilikom rasta bilo pada, raditi takozvani dollar-cost-averaging, jer eto, nikada ne znamo kada ce se trziste okrenuti i onda cemo propustiti dobar dio tog pocetnog rasta jer cemo cucati u kesu. Argument za to je bio graf koji nam je jasno pokazao koliko bi nam portfelj kroz povijest imao manji prinos u odnosu na indeks ako bismo propustili svega 10 dana u kojima je indeks ostvario najveci rast. I stvarno, to izgleda kao dobar argument jer bi nam u tom slucaju prinos bio ugrubo upola manji nego da nismo radili nista osim DCA.

Ali, nisu nam pokazali kako bi nam portfelj izgledao da je obrnuto, da smo u kesu proveli 10 najgorih dana koje je indeks imao i tako se postedili pada. A to je bas zanimljivo jer u ovom slucaju bi nam portfelj bio oko 2,5 puta veci nego da smo samo cucali u dionicama.

.

Ja osobno ocekujem recesiju, zato nisam previse optimistican.

 

 



 

 

 

nema ni razloga za ikakav optimizam a pogotovo ne  veliki…..upside potencijal ogranićen je toliko da je gotovo unaprijed osuđen na propast…….čudo bi se moralo dogoditi da indexi zabilježe ikakav ozbiljan rast sa ovih razina u bližoj budućnosti……market i dalje previše vrednuje dionice, Fed i dalje diže dok se u međuvremenu markat između meetinga zabavlja šupljim prićama u želji pivota koji je zapravo poćetak kraja…….nema valjda niti jednog razloga za daljni rast osim da se dogodi ćudo a oni loši retulzltati u ekonomijama tek trebaju doći početkom sljedeće godine pa nadalje….do tad se na zse zabavljamo prićama kako se dionice jeftine a onda ćemo vidketi kako mogu biti još jeftinije i koliko to može potrajati…..

 



 

Evo ga SPX jucer dosao tocno do te spominjane zone otpora… naznacen je i taj rising wedge.

 

Možda ponovi prosinac 2018. godine.

Sav profit taking je tada, pred četiri godine, onako pošteno srušio američke indekse. A bilo je odličnih prilika, pogotovo Apple, koji je u 2019. bio bomba i onda opet prilika u ožujku ’20.

Komentari trgovanja :  status quo .  Možda se se čeka 8 . tj. 9.12.

ZA SCHENGEN SPREMNA HRVATSKA, BUGARSKA I RUMUNJSKA – ali čeka se zadnja riječ Vijeća EU 8.12.

ZA SCHENGEN SPREMNA HRVATSKA, BUGARSKA I RUMUNJSKA – ali čeka se zadnja riječ Vijeća EU 8.12. – AgroPolitika – Blog.hr (dnevnik.hr)

A nije ni ovo daleko  ; ) .

The Fed – Meeting calendars and information (federalreserve.gov)

 

Tko su te neopjevane buregdžije na ZABI i ADPLu?

Mi ulazimo, Bugarska i Rumunjska ne ovaj put.

https://www.seebiz.eu/energetika/g7-i-australija-potvrdili-ogranicenje-cijene-ruske-nafte-od-60-dolara-po-barelu/285099

 

https://seebiz.eu/kolumne/powell-obradovao-trzista-podatak-o-zaposlenosti-spustio-raspolozenje/285131/

Danas na vijestima rekoše kako se u Kini popuštaju Covid mjere i da se život polako vraća u normalu. Početkom veljače počinje im i Kineska nova godina kada se općenito intenziviraju gospodarske aktivnosti, što je zapravo dobro za cijeli svijet. Naročito za brodare, i to za sve tri vrste njihove djelatnosti.

mitkko, 28.11.2022. u 22:02

 





mitkko, 14.11.2022. u 19:56



 




mitkko, 06.11.2022. u 19:44


Onda sa druge strane imamo ATGR čiji graf izgleda kao da bismo napokon mogli vidjeti odbijanac. Zadnjih par dana sam zbog toga i ja kupio ATGR. Cijena je došla vrlo blizu 320 kn, što mi je bio prvi target u ovom downtrendu, tu vidimo povećani zeleni volumen uz istovremeno zadnja 3 tjedna bullish divergenciju na RSI. Buy signal bi bio breakout iznad ove downtrend linije i targeti 350, odnosno 370 kn, ali ja sam malo požurio. Pojačat ću poziciju kada/ako vidimo taj breakout.



 

.

Dakle, dilema je jasna – koji je od ova dva grafa promašen? Nije baš vjerojatno da će ATGR rasti dok CROBEX pada, ali je recimo moguće da ATGR poraste dok istovremeno CROBEX ode u nekakvu stagnaciju.

 



 

 

ATGR i dalje izgleda potentno. Vidjeli smo u međuvremenu još jedan manji pad koji je dosta dobro kupljen, cijena je dobro reagirala na tu cjenovnu zonu od 320 kn, RSI je i dalje u bullish divergenciji. 320 kn je meni osobno bila “linija u pijesku”, već sam ranije komentirao da sam malo preuranjeno kupio na 330 kn, ponijelo me, nekada je teško “sjediti na rukama”.

.

Cijena trenutno koketira sa trendlajnom i 20EMA, treba nam taj preskok 330 kn i onda dalje imamo prazan prostor do 350 kn.

.

Targeti su i dalje isti. We shall see.

Dok se mi bavimo predstečajnim nagodbama i naganjanjem lopte, ATGR je potiho napravio breakout.

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Zanimljivo štivo:

https://fwintersberger.substack.com/p/paralyzed

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Citajuci ovo štivo doticni novinar me podsjeća na indexovg vanjskog suradnika.

Na dobrog starog Gojka? 😄

New Report

Close