Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

neojunior, 22.07.2021. u 16:39

Po meni ako sustav nesto dopusta onda je sramotno da se dobivaju upozorenja.

I tvoj auto ti dopušta vožnju od 200 na sat, ali ako to zloupotrebljavaš, snimi te kamera (regulator) pa dođe kazna 😉

Ignore: KressoM, delux

U pravilima burze su dozvoljeni nalozi do 30% gore dolje. Pa isto nije ok smatrati spekulacijom.

Imate na Ulpl primjer toga, kupnja od 40 do 85kn. Meni nije jasno kako moze netko s nalogom 30% ispod trzisne cijene utjecati na trgovanje.

Ima li netko osim mene dionice Cror-r-a? Lani bila dividenda a ove?

koja dosada na burzi, za poluditi…najbolje ugasiti komp do 9.mjeseca….💤

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Gasi se još jedna hrvatska tvornica, a većina radnika ide na burzu: ”Pravi krivac neće odgovarati, a mi odlazimo”

Ovako završavaju gotovo sve firme u većinskom vlasništvu države. Šteta jer su imali vrlo kvalitetne proizvode, peri, deri godinama se moglo nositi.

Kako privući ljude da više ulažu u domaće dionice (barem u par najvećih hrv firmi) i općenito u financijsku imovinu?

Samo ulaganja u nekretnine i to je to- maksimum nažalost. Zidanje obale i forsiranje nekakvog turizma…

Razlozi:

– financijska nepismenost i ne znanje?

– primitivizam?

– nasljeđe prošlih tekovina?

– opekline od 2008. godine?

Kako riješiti to?? Koje akcije poduzeti kako bi se tržište probudilo?

 

tscapital, 14.08.2021. u 16:42

Kako privući ljude da više ulažu u domaće dionice (barem u par najvećih hrv firmi) i općenito u financijsku imovinu?

Samo ulaganja u nekretnine i to je to- maksimum nažalost. Zidanje obale i forsiranje nekakvog turizma…

Razlozi:

– financijska nepismenost i ne znanje?

– primitivizam?

– nasljeđe prošlih tekovina?

– opekline od 2008. godine?

Kako riješiti to?? Koje akcije poduzeti kako bi se tržište probudilo?

 

 

Valuacije 2007. i 2008. su bile sulude i ništa bolje neće proći danas onaj tko ignorira fundamentalne pokazatelje od onoga koji je to činio u to vrijeme. Svemu tome je jako pridonijela ta ista financijska nepismenost. Sjećam se tog vremena…klinac sam bio… dionice, ali pogotovo dionički fondovi su bili prava modna ludost… Znam ljude koji su na tome dobro zaradili tamo do 2005. i 2006., koristili taj novac uglavnom za kupnju stanova po Zagrebu i Rijeci za djecu studente. To je vjerojatno vezano uz nasljeđe tih prošlih tekovina, gdje je nekretnina promatrana kao najjača imovina. I sâm promatram nekretnine tako, ali samo klasu A nekretnina… neke nekretnine je bolje ne imati, nego imati i svakako je pametniji onaj tko ih prodaje, nego onaj tko ih kupuje.

Što poduzeti danas? Malo toga se može… Znam kad sam u društvu bliskih prijatelja kako se ponašaju kad pričam o tome. Uglavnom su cinični… Uopće ne vjeruju koliko se novca može uprihoditi ulaganjem u kvalitetne dionice..smatraju da je to igra bogatih ‘Šta će ti to? To se isplati ubacit nekoliko milijuna pa “ajmo”, a ne parstotisuća… slabo je to… bla bla bla…’ ne vide da se parstotisuća pretvori u pola milijuna pa pola milijuna u milijun i tako to ide, samo treba strpljenja i treba imati strategiju… treba puno čitati, pratiti vijesti iz gospodarstva i s tržišta – biti informiran… Pomiriti se s idejom da se nećeš brzo obogatiti na dionicama. Postaviti si ciljeve da kroz par godina povećaš vrijednost svog uloženog kapitala za kakvih 20-30% i ako se to dogodi, da to promatraš kao uspjeh i djeluješ tako u kontinuitetu… Poanta je ne gubiti novac kroz dugo razdoblje pa makar i ne bila velika zarada u nekim godinama. Ko farmu to treba promatati… bude sušnih godina kad su urodi jako slabi.

Pronaći kompanije koje imaju dovoljno likvidne dionice, upravu u koju imaš povjerenja, koje se bave poslom koji možeš razumjeti i imaju neku posebnu kompetitivnu prednost koja ih odvaja od ostalih, za koje si siguran da će postojati i nakon deset dvadeset i više godina i koje se može kupiti po razumnim cijenama. Cijene ne moraju nužno biti jeftine i itekako su važne, ali moraju biti niže od procijenjene intrinzične vrijednosti za koju je free cash flow još najbitniji pokazatelj. Jedna kuna danas je isto što i jedna kuna pred petnaestak i više godina. Koliko kuna nešto generira, toliko u pravilu vrijedi.

 

Ja u Hrvatskoj ne zelim ulagati u nekretnine. Neka ulaze tko hoce u stanove koje ce iznajmljivati podstanarima. Mentalitet bivse drzave ili ne, svejedno. Kupila bih i to namjeravam jednu nekretninu za vlastito stanovanje.

Sto se tice dionica sam oprezna. Istina da na ZSE ima kvalitetnih dividendnih dionica ali ne znam da li je sada pravo vrijeme za dugorocna ulaganja. Ono sto se dogadja vani mi se ne svidja i opcenito me brine inflacija u svjetskoj ekonomiji, a sto mozemo onda mi?

Za sada mi se cini najsigurniji dry bulk jer oni jedini mogu imati koristi od inflacije. Ali i tu sam oprezna i gledam da ulazem samo u dionice sa velikim free floatom da mogu brzo van zlu ne trebalo.

Služila mi je za sačuvati novce, neke koristi od podstanara, plus porez pa sada ulaganje u renoviranje nije značajno. Da sam prodao prije 15,20 god. Vjerojatno ni novca ni nekretnine nebi bilo, ovako još je tu, za nedaj bože.

Sve krivo. Upravo je zaradio onaj tko je imao mentalitet bivše Juge. Svi su na stanovima zaradili a 99 posto ih je na dionicama izgubilo. Neznam o čemu pričate. Ja nisam 2007. bio klinac nego dioničar sa više od 500 transakcija.

Da, ali kakve su 2007 bile valuacije dionica? A Americi ih sada masa ima golemi P/E… Na takvom P/E se može dogoditi praktički bilo što i toga je svjestan svatko tko sad kupuje. I tata bi Gugl, sine, ali ne po ovim cijenama. A ni Epl i ništa od toga. Google da je po 1500$, ja bih bio nakrcan 50 komada sigurno. Ovako…sve izloženo na SAD sam rasprodao. Možda bih sada kupio Intel ispod 50$… Sve što je najjače raslo će najjače i padati kad svinjarije krenu, a krenut će.

Za nekretnine je dobro imati poslovne prostore, pogotovo po centrima velikih gradova… Bolje nego stanove.


@lojtra

Onaj tko je bio u ERNT zadnjih 20 godina je do sada imao povrat od 3200% čak i ako nije 2006-2007 iskrcavao… Into pod pretpostavkom da nije reinvestirao dividende.

Od ZABE od 1996 na ovamo 3000% povrat, također bez reinvestiranih dividendi i bez ikakvih iskrcavanja.

Na kojoj nekretnini se moglo zaraditi 3000% u 20-25 godina?

A tko je mogao znati da tako bude? I ne znači da bude opet.

Ovi podaci o ernt- u mi baš ne zvuče točno a zabu, neznam, tu je bio stock split.

lojtra, 16.08.2021. u 17:09

A tko je mogao znati da tako bude? I ne znači da bude opet.

Ovi podaci o ernt- u mi baš ne zvuče točno a zabu, neznam, tu je bio stock split.

 

Izvor mi je mojedionice.com

Imam pretplatu i mogu vidjeti prinos od početka. PODR i ADPL imaju primjerice 250-300% s dividendama… HT valjda manje od 8%…

Na ERNT su dividende odradile preko 2000% od starta. Bez dividendi oko 1200% prinosa. 13 puta povećanje cijene. ZABA je imala split, a bez dividendi je 900 i nešto % prinosa kroz 25 godina.

Gotovo sam 💯 siguran da neće opet tako, ali koga briga? Mene sigurno ne… Zaraditi 3x na uloženo, a ne 14x ili 25x? Koga briga…? Bitno je da ne gubim novac ulažući u ‘uzbudljivo’ smeće.

Cijene dionica ne idu više gore koliko god ih se gura, kao da su dosegle neke nevidljive vrhove pa se svaki puta cijene odbiju od njih nazad nakon što ih dotaknu..

Ignore: KressoM, delux

avax10, 18.08.2021. u 13:05

Cijene dionica ne idu više gore koliko god ih se gura, kao da su dosegle neke nevidljive vrhove pa se svaki puta cijene odbiju od njih nazad nakon što ih dotaknu..

slično je i vani , danas se  sve crveni. DAX je na oko -2% pa je samo pitanje trenutka kada će se taj pad preliti kod nas na ZSE

New Report

Close