Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ajde ne pametujte. Pogledajte radije kako je diverzificiran portfelj, kroz dionice, valute, geografiju itd. Pa onda donosite zaključke. Kad je raslo, raslo je najviše. Kad je palo zveknulo je isto tako.
Osnovno pitanje je gdje sam tu ja? Da li vidim priliku s tim portfeljem u svjetlu postojećih tržišnih okolnosti? I očekivanih budućih. A ne lamentirati o naknadi. Ako tebi fond naraste 20-30% u godinu dvije šta te briga za naknadu. Bitno je prepoznati priliku i izbjeći nevolju.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Pitanje je i rizika. Po tebi je znači sve ok. I da su sve utukli u jednu dionicu koja raste bilo bi ok zato što raste?


Pitanje je i rizika. Po tebi je znači sve ok. I da su sve utukli u jednu dionicu koja raste bilo bi ok zato što raste?

Ne banaliziraj.
Pogledaj portfelj.
Protiv rizika se boris diverzifikacijom. I diverzificiran je kako jest. Netko ce vidjeti problem, a netko priliku.
A prinosi se ne promatraju na nacin “gle, palo je” nego se gledaju vremenski periodi i kontekst.
Nekome pase ulaz sad, a netko ce pricekati korekcije pa uci. A netko nece uopce.
Malog ulagaca ne trebaju zanimati prosli prinosi nego realne mogucnosti u buducnosti.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Pa u diverzifikaciji i jest problem. Ako je glavnina u Agrokorovim tvrtkama, i onim tvrtkama koje ovise jako o Agrokoru, znači da nije diverzificiran. Po meni nedopustivi diletantizam. Koji još i naplaćuju. Tako se može voditi svoj privatni portfelj, ali se ne može tako upravljati s tuđim novcem.

Većina nije u Agrokorovim tvrtkama. Ali nažalost jedno 20% jest bilo, u JMNC, ZVZD i LEDO. I zato je onako brutalno zveknulo.
Pogledajte npr. izvješće za prosinac 2016.
Međutim, taj gubitak je sad odrađen i to je to.

Sad pak pogledajte izvješće za srpanj 2017.
Zanimljiv flip side svega je da i dalje imaju dionice JMNC i ZVZD, LEDO su mislim prodali isto kao i njihov sestrinski mirovinac, ali ih pišu kao NULA% u NAV-u. Sve lijepo piše. Vjerovatno zbog jamstava i po nalogu regulatora.
Znači onog trenutka kad se odblokira trgovanje njihov udio u NAV-u će se iskorigirati prema zadnjoj cijeni tog trgovinskog dana. Tako se formira cijena udjela. Po zakonu.
Ne trebam posebno objašnjavati što to znači za cijenu udjela, ceteris paribus.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

i baš LEDO prodali. stručnjaci, nema šta.. zadržali flaširaonu vode i tvornicu ulja.. ajd ulje još ima neku svrhu, na njemu se peku jajca i tak

[i]ko još nije čuo za kitu labudovu?[/i] - crnilabud (aka crni labud) "indijanca na japanca"- bitcoin bagholders sometime in the near future :-D

Prodavali su u rasponu od 7000 do 10000 ako se ne varam. Zato i imaju 30% cash poziciju. Nije svako zlo za zlo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

a tko je kupovao :-D?

[i]ko još nije čuo za kitu labudovu?[/i] - crnilabud (aka crni labud) "indijanca na japanca"- bitcoin bagholders sometime in the near future :-D

Eto, BDP porastao skoro 3% (2,8%).
Ipak Agrokor nije naškodio rastu! 🙂
A što nam ZSE čeka ?!
Da je rast bio manji ili ne daj Bože pad, bi li onda čekala?!
Mislim da je sad već uistinu došlo vrijeme da se ti pozitivni pomaci reflektiraju i na burzi.


Eto, BDP porastao skoro 3% (2,8%).

da, a tih 2,8% je manje od predviđanja


Ipak Agrokor nije naškodio rastu! 🙂

nije zato što je donijet lex agrokor koji je omogućio svim firmama nastavak rada… a što će biti nakon isteka tog zakona tek ćemo vidjeti

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....



Eto, BDP porastao skoro 3% (2,8%).

da, a tih 2,8% je manje od predviđanja


Ipak Agrokor nije naškodio rastu! 🙂

nije zato što je donijet lex agrokor koji je omogućio svim firmama nastavak rada… a što će biti nakon isteka tog zakona tek ćemo vidjeti
[/quote]

too big to fail
promjeniti će se vlasnička struktura i ide se dalje.
Mislim da će se svi dioničari izvlastiti, brend preuzeti novi ulagači i show must go on

Izvlaštenje dioničara?
Na koji način?

Samo netko tko ima 95% dd može legalno “razvlastiti” postojeće dioničare.

Ili vi znate za još neki legalni model?

La vita e bella!

Naravno, iako je to metaforički ,ima mnogo načina, ali najboji je privremeni stečaj.
S druge strane mogu u dokap, novi vlasnici, po Kunu ili sl., te će portfelji postoječih dioničara vrijediti 10 Kuna ili sl.
Ima načina koliko želite, ali ukoliko pogledate istinu to je i jedino za očekivati.
Sateliti Agrokora su robovi mjenica i ostalih instrumenata. Banke će ih preuzeti za ništa, preporodati i idemo dalje.
Država se neće buniti jer će jamčiti radna mjesta i nastavk proizvodnje.
Gotovo sam siguran da su karte već posložene, čeka se samo prikladan način za objavu. Treba javnost pripremiti.
Ne vidim uopće drugi način. Dugovi satelita nekoliko puta premašuju vrijednost njih samih, kako bi uopće bilo moguće bilo što drugo ?

Vidite, istina očito ima više lica, a ono što ja vidim nije niti metaforički niti u stvarnosti slično vašem “jedinom” scenariju.

Naravno da se neće dogoditi “izvlaštenje” jer ga nema tko napraviti niti za to postoji zakonska osnova.
Nema ništa niti od “privremenog stečaja” jer takvo nešto ne postoji.

Pa vas molim da ne baratate izmišljenim formulacijama koje se mogu tumačiti ovako i onako jer su izrečene “….naravno u metaforičkom smislu”.

Situacija je ozbiljna, pred nama je dogovor vjerovnika i vlasničko preslagivanje u kojem će različite tvrtke unutar sustava Agrokor sasvim različito proći.
Nisu u istoj situaciji Frikom i Belje ili VUPIK i poliklinika Aviva.

Zato smatram da jako olako koristite teške riječi, zapravo bez pokrića.

La vita e bella!

osim Rivpa kojeg kupuju i strani fondovi i samog HT kojeg kupuje trezor znacajnije trgovine da i nema koja brutala od nelikvidnosti bolje da zatvore ovu sirotinju a ja cu svoje dionice odjaviti pa kad dojdu neka druga vremena trziti sramota

New Report

Close