Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ajme pesimizma. A loš scenario nekome je dobar, kao kolegi kerefeku, jerbo je čovjek u parama. I meni bi bio na njegovu mjestu.

Ipak se nadam da nije u pravu, a među onima sam u 50ak% minusa. Samo, čudna je dioničarska svita, sada kada je stanje takvo kakvo je mnogi razmišljaju o totalnom kolapsu, a kada doživimo par čudo zelenih dana, onda se razmišljanja dijametralno okrenu. ,
Ja osobnu u najcrnji scenario ne vjerujem. Razlog za to je sljedeći. Kao prvo ko će više prodavati, čini mi se da se i prodavači umoriše, danas je trećina prometa hateja a ostalo su mislim većina dejtrejderi. Drugo, znamo da je uzrok krize financijske budalaštine koje su došle sa Wall Streeta, tj. poremećaj tijeka novca. Zbog toga poremećaja ( između ostalog) danas je američka industrija na 75% kapaciteta. Daklem, kada krediti prorade, a na to ne bi trebalo dugo čekati, vrlo brzo će se njihovi kapaciteti ispuniti, zaposlenost će rasti i opet će početi bolesno trošiti, pa će…
A i ne treba zaboraviti da je prenapuhana cijena nafte preusmjerila tisuće miljardi dolara iz jednih džepova u druge ( ovih drugih je naravno nebrojivo manje nego prvih) tako da će i pad cijene iste biti razlog bržeg vraćanja u ravnotežu.
I još nešto, pogledajte američke dionice od poduzeća koja su prošla više manje neokrzuta u svom ovom sranju, u zadnjih godinu dana ( a otprilike prije 1 god DJ je bio na ATH) izgubila su max 20ak % na vrijednosti. Indexi su im toliko potopljeni jer su im banke totalno obezvrijeđene. Naš Crobi ( iako je istina da je na ATH ipak bio malo prenapuhan) je propao više od amera, a većina poduzeća je ostvarila rekordne rezultate. U nas kada Crobex padne, nema nijedna ili gotovo nijedna dionica koja je na dobitku, a tamo imaš svaki dan i gainers i loosers, u nas isključivo luzeri.
Dalje, kod njih je isplata visoke dividende najnormalnija stvar, a u nas većina dobit u velikoj mjeri zadržava. Dakle nismo ni blizu trebali pasti ko oni. Nit ko Europa, ni Japan, jerbo oni velik dio svoje proizvodnje plasiraju Amerima. A mi smo im prodali valjda 20 litara maslinova ulja.

Tako da o nekoj depresiji, mislim da ne bi trebalo biti govora, ja ionako živim u krizi otkada sam se rodio a jedna kriza američkog tipa, da mi nova mazda 6 košta 130 000 kuna a litar goriva 3-4 kune, ručak u dobru restoranu 150 kuna a prosječna plaća 15 000, nezaposlenost 6-7% e takvu ja krizu priželjkujem. Dobro onih 20ak % amera koji su strpani u geto i koji žive gore od naše sirotinje, se ionako ne računaju, za njih ni u Americi nažalost nikoga ne briga…

Ali pošto je burza zajebana stvar u kojoj je psihologija mase jača od ijednoga fundamenta, a često i zdravog razuma, kerefekov scenario nije isključujen.
Naravno, ovo je samo moje mišljenje koje ne mora biti točno
[pray]

Stala prodaja čim su se ameri zazelenili.

Da nije jadno kao i naši "investitori" na burzi, bilo bi smiješno.

Evo šta kaže onaj barba šta su ga istukli…

Galinec: Tržište kapitala će davati najveći mogući povrat na ulaganje

"Ovo je posve iracionalno stanje na koje nema racionalnog odgovora kada će se to riješiti", izjavio je za Business.hr Josip Galinec, direktor konzultantske kuće To One, odgovarajući na pitanje zašto je tržišna vrijednost kompanija pala ispod knjigovodstvene.

Galinec naglašava da hrvatsko tržište, ali i ona u svijetu imaju krizu povjerenja više nego bilo čega drugog, jer kapital koji se povukao s tržišta nije nestao.

"Nismo imali potres ili neku drugu katastrofu koja bi objasnila gubitak vrijednosti imovine već je panika izazvala rasprodaju dionica, a istodobno rastu depoziti u bankama", objašnjava Galinec.

Depoziti su na rekordnoj razini, podsjeća Galinec, a novac nema nikakvog smisla držati u sefovima već se mora vratiti u gospodarstvo i na tržište kapitala, koje će, po Galincu, u budućnosti davati najveći mogući povrat na neko ulaganje.

Odgovor na pitanje zašto na tržištu vlada panična rasprodaja, a nitko ne gleda u fundamente krije se u pitanju je li Hrvatska upala u veliku krizu, kako to sugeriraju reakcije političara ili situacija i nije tako tragična, kao što sugeriraju ekonomski podaci o usporavanju rasta, no ne i padu gospodarstva.

"Ako je situacija takva da je čaša pola puna i pola prazna, a prema van se plasira samo jedna strana, onda nema izlaza iz krize", tumači Galinec dominaciju negativnog trenda.

Galinec je kritičan i prema mogućnosti da bi se državni dug refinancirao na teret mirovinskih fondova, koje vidi kao glavni faktor stabilnosti za hrvatsko tržište kapitala.

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

Ajde sto se bojite sada cemo mi u +,jos pola sata i ide obrat trenda…

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


Ajme pesimizma.

Uglavnom se slažem sa tobom. Ali postoji jedna bitna stvar, a to je da mi ovdje trgujemo na ZSE, koja jedino prati svjetske indexe kada padaju, ali ne tako entuzijastično i kada rastu. Iz ove perspektive, izgleda mi kao da su 2006 i 2007 služile strancima i domaćim "insajderima" da napumpaju Crobex, kako bi pokupili vrhnje i nestali bestraga, ostavivši trenutno veliku većinu nas u (skoro pa) bezvrijednim hartijama. Ne vidim da će u nekoj bližoj perspektivi doći do priljeva većih sredstava na ZSE, jer ni mirovinci očito nisu zainteresirani, pa stog ne vidim da išta može vrijednost dionica približiti vrijednosti samih kompanija, jer je samo i jedino odnos ponude i potražnje ono što određuje tijek trgovanja i vrijednost dionica na ZSE.

Ali, zar nismo o svemu ovome već mnogo puta govorili?

I – šta? Ništa…

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

joj dajte zatvorite ovu burzu vec jednom!



Ajme pesimizma.

Uglavnom se slažem sa tobom. Ali postoji jedna bitna stvar, a to je da mi ovdje trgujemo na ZSE, koja jedino prati svjetske indexe kada padaju, ali ne tako entuzijastično i kada rastu. Iz ove perspektive, izgleda mi kao da su 2006 i 2007 služile strancima i domaćim "insajderima" da napumpaju Crobex, kako bi pokupili vrhnje i nestali bestraga, ostavivši trenutno veliku većinu nas u (skoro pa) bezvrijednim hartijama. Ne vidim da će u nekoj bližoj perspektivi doći do priljeva većih sredstava na ZSE, jer ni mirovinci očito nisu zainteresirani, pa stog ne vidim da išta može vrijednost dionica približiti vrijednosti samih kompanija, jer je samo i jedino odnos ponude i potražnje ono što određuje tijek trgovanja i vrijednost dionica na ZSE.

Ali, zar nismo o svemu ovome već mnogo puta govorili?

I – šta? Ništa…
[/quote]

DA, anforčntli
[cry]

Europa cijela blizu nule. Mi brojimo -10 ovaj tjedan. Mala država za veliki odmor

Hell is Empty and all the Devils are Here

kolege, trazite objasnjenja za padove tamo gdje ih nema, te DOW, te recesija te ovo te ono. Promjene se ciklicki dogadjaju i dogadjat ce se i ubuduce, vidi slucaj nafta, odnos dollar/euro, zlato… Ovo sto se dogadja kod nas je zavrsni pad koji ce bit vjerovatno najbolniji. Osvrnite se i pogledajte da nitko osim par malih tvrdoglavaca ne ulaze na burzu. Zasto? Pa zato sto su banke u stranom vlasnistvu i dirigiraju kupovinu stranih obveznica, zato sto su Dr. Ivo i mag Suker konacno skuzili da im nitko ncee dati novi kredit da bi vratili stari pa sad mole mirovince a naredjuju braniteljskom fondu i jos nekim sitnima da se pripreme za kupnju emisije drzanih obveznica, zato sto su npr.allianz i neke banke pootvarale brdo novih otvorenih inv. fondova i samo cekaju da se dogodi konacni pad pa da ulete kad je nisko i konacno pa zato sto postajemo dio svjetskih fin. kretanja. Doduse jos smo zadnji pa moramo najvise pasti tako da ovi izvana kad mi dodjemo na red mogu puno zaraditi.

VIVA LA REVOLUCION !!!

JAMESDEAN….. ajde ohladi…..valjda su u međuvremenu isplatili…. sve je u redu…zagorci su
bezgrešni…

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

A šta smo trendy! Otvore ameri u plusu, a mi odmah smanjimo minus sa -5,3% na – 4,8%!!!

Baš smo face!!!!

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

Da produže pola sata danas, eto nas i u plusu. Mislim da se to stručno zove erektilna disfunkcija. Burza nam se brzo digne, to dizanje kratko traje, a onda omlohavi i nastavi se spuštat.

Dajte mi avion - Idem dobrovoljno za avijatičara u Abesiniju!

Zanimljivi pokušaji dizanja ovo u zadnjim minutama, ali mislim da to nitko ne shvaća ozbiljno… [lol]

e da je pameti kod naše vlade, sad bi se trebali zadužiti kod MMF-a, pa tu lovu upucati u dionice širom svijeta,, pa kroz 5-6 godina kad se to oporavi povraćati sve dugove,, ako šta i krene dalje po zlu pa dođe do kraha svih gospodarstva, i tako smo u govnima, pa nam je svejedno jel 36 mld. duga ili 70 [lol]

bugs. Tvoj prijedlog zvuči smiješno i ludo …, ali znaš, nisi ti daleko od istine. evo 100%.

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

CROMAN:
Svedska je jednom bila br 1 u tom smislu…danas to vise nije.

znaš li zašto kolega. Došle im izbjeglice sa balkana i zarazili ih virusom BALKANIZMA. [embarass]

pametan čovjek vidi zlo i skloni se...

New Report

Close