Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ekipa, obzirom da nas ima dosta koje zanima ova rasprava oko zemljista, otvorio sam novu temu pod: Gospodarstvo/ Hrvatska privreda/ Poljoprivredna zemljsta u Hrvatskoj
mislim da je to bolje mjesto za tu raspravu – ipak je ovo forum o trzistu kapitala

[color=blue][/color]Sta ne moze sa pare, moze sa puno pare!

gdje se to moze nac? to sto opcine prodaju..

u svojim poslovnim zonama,evo jednog primjera gdje je m2 2,5 EURA
Gradit će se hladnjača i tvornica panela


Općina Pisarovina, na području posebne državne skrbi, sklopila je od početka ove godine petnaestak predugovora o prodaji zemljišta u poduzetničkoj zoni. U vlasništvu općine je 50 hektara koji se prostiru uz državnu cestu Pisarovina-Karlovac, a predugovorima su poduzetnici u vrlo kratkome roku već rezervirali 20 hektara.

Tomica Kovačić, načelnik općine, kaže da je u tijeku donošenje detaljnog plana uređenja poduzetničke zone, nakon čega će se provesti parcelizacija čestica i tada će se sa zainteresiranim poduzetnicima potpisati ugovori o prodaji zemljišta. Siguran je da će se u Pisarovini uskoro graditi pogon za proizvodnju dijetetskih proizvoda, hladnjača za voće i povrće s distributivnim centrom, pogon za sklapanje televizora, punionica makedonskih vina, pogon za proizvodnju kontejnera, tvornica krovnih i zidnih panela. Ističe iznimno dobru suradnju s Ministarstvom gospodarstva, čijim su posredovanjem i sklopljeni predugovori o gradnji proizvodnih pogona u Poduzetničkoj zoni Pisarovina.

Općina ima u vlasništvu dovoljno zemljišta, a računa i na površine koje su trenutno u vlasništvu države, objašnjava Kovačić. Gradnjom čvorišta Zdenčina, odnosno izlaza s autoceste Zagreb-Karlovac, za što je već pribavljena lokacijska dozvola, naša poduzetnička zona dobiva na važnosti. Napominje da općina s nekim investitorima, poput zagrebačkoga Kraš, razgovara i o preseljenju proizvodnje u Pisarovinu. U završnoj je fazi pribavljanje dokumentacije za gradnju infrastrukture u poduzetničkoj zoni, čime stječemo uvjete da nam novac za tu namjenu osigura Ministarstvo gospodarstva, dodaje Kovačić.

Četvorni metar zemljišta Općina Pisarovina prodaje po 2,5 eura, poduzetnicima nudi komunalni doprinos od 20 kuna po prostornom metru, odnosno godišnju komunalnu naknadu od 5,4 kune po četvornom metru. Svi pogoni koji će se graditi u našoj zoni moraju udovoljiti strogim ekološkim standardima. Naša općina leži na velikom prirodnom bogatstvu, mineralnoj vodi, i ne želimo proizvodnju koja bi onečistila okoliš. Prije nekoliko dana raspisali smo i natječaj za izradu projektne dokumentacije za sustav odvodnje otpadnih voda na cijelom području općine, a u planu je i gradnja pročistača, kaže Kovačić.

Pisarovina je površinom najveća općina u Zagrebačkoj županiji, a Kovačić s ponosom kaže i jedna od najbogatijih. Proračun za ovu godinu iznosi 18,6 milijuna kuna, od čega gotovo pet milijuna kuna općina prihoduje od koncesije za mineralnu vodu, koju plaća Jamnica. Poduzetnici s kojima će općina sklopiti ugovore o prodaji zemljišta pogone će morati izgraditi u roku dvije godine. Općina Pisarovina s po 700 kuna mjesečno stipendira šest studenata, a s po 500 kuna 11 učenika. Stipendije se isplaćuju tijekom deset mjeseci. Ukupno 138 učenika i studenata ostvaruje i pravo na 30 postotnu subvenciju autobusnoga prijevoza. Sufinanciraju se karte ZET-a, Samoborčeka i Autoturista Samobor. Na području općine nezaposlene su 124 osobe, a petnaestak poduzetnika s kojima su potpisani predugovori o kupnji zemljišta u poduzetničkoj zoni, planira otvoriti 300 radnih mjesta.

Ode crobex u minus[cry]

1.Što se tiče dionica toga se ne bojim. Čvrsto sam uvjeren da ako će ići sve gore da će ići i dionice. Tu bi mogao konačno doći na 0 i na Croru.
2. Imam već tko bi obrađivao zemlju da je kupim. Još mi plati 500-600 kuna po jutru ali dao bi i badava samo da nije pusta.Ne računamo “ovdje” u hektarima , nego 1 kvadratni metar je jedan Eur a neznam koliko je vani.
3. Najviše me muči odnos kuna-eur? neće valjda eur biti 7 kn i kad litra mlijeka naraste na 100 kuna. Jednom mora biti kraj. To bi volio da mi netko objasni.



Ništa mi nije jasno iz vašeg posta kolega???
Kuna jača već godinama ,Euri i švicarci ,da ne govorimo o dolaru padaju ,normalno da banke vrše pritisak da se krediti vezani za strane valute prebacuju u kune ,s tim da istodobno podižu kamatne stope na postojeće kredite u valuti.
Možda si mislio rast Eura i pad kune,ali ta priča onda ne drži vodu ,bar prema mom razmišljanju,jer u tom slučaju bi banke forsirale kredite u Eurima jer predviđaju njegov rast a s time i porast rate kredita,a one rade upravo obrnuto.Upučuju građane da se zakredite u kunama i brinu se za naše dobro.[undecid]
To još od bankara nisam doživio,njima je bitna samo zarada,a ne naša ušteda,tu mi nešto smrdi.[sad]

Banke se okrecu kunama zato sto su krediti u EUR-ima poskupili za banke. Pogledajte kretanje EURIBOR-a zadnjih godinu dana. Nema vise onog povoljnog spread-a kamatnih stopa, a i mjere HNB-a ne pomazu. Posto banke ne vole tecajni rizik, one sada zele i plasirat ta sredstva u kunama te nude gradjanima kunske kredite. Oni ionako zive od kamatne marze.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

I onda (pošto bi već danas trebao odlučiti) treba li promijeniti kune u eure ili ne?

zelis li bit siguran, najbolje ic na CHF

[color=blue][/color]Sta ne moze sa pare, moze sa puno pare!


Ode crobex u minus[cry]

opet se ti bojiš žene? [smiley]

..DEIMOS, ja sam zatražila kredit u kunama prije tjedan dana, računajući na povoljne cijene dionica.
Ma kakvi, niti slučajno banke ne žele kredite u kunama. UVIJEK U VALUTNOJ KLAUZULI tj. u Eurima, plativo
u kunama na dan isplate ……………..i ja sam računala na to, da ću banci vratiti kune…. baš me briga ako
za tri mjeseca vrijednost kune padne… ali nisu ni banke blesave.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


zelis li bit siguran, najbolje ic na CHF

Oni su nedavno jako porasli.


..DEIMOS, ja sam zatražila kredit u kunama prije tjedan dana, računajući na povoljne cijene dionica.
Ma kakvi, niti slučajno banke ne žele kredite u kunama. UVIJEK U VALUTNOJ KLAUZULI tj. u Eurima, plativo
u kunama na dan isplate ……………..i ja sam računala na to, da ću banci vratiti kune…. baš me briga ako
za tri mjeseca vrijednost kune padne… ali nisu ni banke blesave.

Eto ZABA reklamira kunske, i potrosacke i stambene… Mozda su se naglo predomislili?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


I onda (pošto bi već danas trebao odlučiti) treba li promijeniti kune u eure ili ne?

to pitaj iveka, on je davno prije pričao da ide u eure u ova nesigurna vremena [sad]

New Report

Close