KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Dobro, i dali sada prilikom upisivanja upisujemo nabavu cijenu od 300kn?

https://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/dsBhC81UR1NKjeTTfZ9Aaw==.pdf
[/quote]
Po ovome bi trebali upisati 300kn??

Ma kojih 300kn, to znači da ćeš kod eventualne prodaje za cca 1.000kn platiti ogromam porez.

Netko tko ima dionice više od 3 godine i oslobođen je poreza, sad bi ovim potezom trebao platiti porez na pola svojih dionica u slučaju prodaje? Ne bi išlo.


Ma kojih 300kn, to znači da ćeš kod eventualne prodaje za cca 1.000kn platiti ogromam porez.

Netko tko ima dionice više od 3 godine i oslobođen je poreza, sad bi ovim potezom trebao platiti porez na pola svojih dionica u slučaju prodaje? Ne bi išlo.

Upravo tako. To je izgleda cijena stjecanja. Onaj tko ima dionice tri godine oslobođen je poreza za te dionice koje drži tri odnsono dvije godine. Za nove dionice nije.

Isto tako onaj tko ima dionice krace od dvije godine moze stare prodati i ostvariti porezni gubitak ako je cijena stjecanja manja od trzisne.
Jesam li u pravu?

Rastimo zajedno...

Ne.

Prilikom prodaje i obračuna kapitalne dobiti se primjenjuje FIFO metoda. Ako je prošlo dvije godine ostvarena kapitalna dobit se ne oporezuje, a kapitalni gubitak se ionako ne može prenositi koliko ja razumijem zakon, dulje od kraja kalendarske godine u godini u kojoj je realiziran.

Stekao sam dionice prije godinu dana po cijeni 1550 kuna. Ako sad prodam samo stare dionice realizirat cu porezni gubitak, zar ne?

Rastimo zajedno...

A tko plaća porez na dividendu?

Ovisi. Imaš vise dionica. Za stečene po 1.550 vjerojatno da. Za stečene po 300 vjerojatno ne. Treba staviti na papir i računati. Pod uvjetom da likvidirao cijelu poziciju.

Da, vjerojatno bi ostvario “kapitalni gubitak” na stare dionice na razliku trzisne i cijene njihove kupovine.

Jedina matematicka logika mi je: ako si stekao dionicu po 1550, onda si sadasnje dvije stekao po 1550/2=775. Ako sada prodas po 1000 jednu onda valjda placas porez ba 225. Sve drugo su izmisljotine pa makar i zakonske.

Jel itko procitao intervju Gazicke u jutarnjem od prije koji dan? Kolko se ja sjećam, kaže da je cijeli ovaj zakon o porezu na kapitalnu dobit nespretno napravljen i da se oni zalazu da se on stavi na nekakav hold.
Kaže i da sumnja da porezna uopće može utvrditi vrijednost poreza kod onih koji imaju dionice i na stranom tržištu.
Malo smiješno. Ispada da oni koji trguju i ovdje i vani mogu nešto i iskemijati i da to ovi iz porezne uopće ne mogu provjerit.

Zvao sam pbz brokere i oni nemaju pojma koju cijenu staviti prilkom prijave.
Ako gledamo dopis od KODT-a onda je to 300 kn, iako smo onda porezno nadrljali. Još je gora varijanta ako se stavi 0 kn jer je onda porez još veći.

Ako je netko registrirao može info koju je cijenu stavio????


Jedina matematicka logika mi je: ako si stekao dionicu po 1550, onda si sadasnje dvije stekao po 1550/2=775. Ako sada prodas po 1000 jednu onda valjda placas porez ba 225. Sve drugo su izmisljotine pa makar i zakonske.

Koristi se FIFO. Dakle, ako teoretski imaš dvije dionice, prvu ćeš rasknjižiti po 1.550, a drugu po 300. Na prvoj ćeš ostvariti kapitalni gubitak od 550 kuna, a na drugoj kapitalnu dobit od 700 kuna. Porezna osnovica će biti 150 kuna na koju ćeš platiti porez. Pod uvjetom da je tržišna cijena odnsono cijena otuđenja 1.000 kuna.


Zvao sam pbz brokere i oni nemaju pojma koju cijenu staviti prilkom prijave.
Ako gledamo dopis od KODT-a onda je to 300 kn, iako smo onda porezno nadrljali. Još je gora varijanta ako se stavi 0 kn jer je onda porez još veći.

Ako je netko registrirao može info koju je cijenu stavio????

Ne može biti nula, nego cijena izdanja, a ta je 300 kuna osim ako nije knjižena kapitalna premija na novo-izdani temeljni kapital. Al, koliko sam shvatio, vjerojatno nije.

Meni se osobno model dividende u KODT jako sviđa i mislim da je to sve skupa dobro izvedeno.


Isto tako onaj tko ima dionice krace od dvije godine moze stare prodati i ostvariti porezni gubitak ako je cijena stjecanja manja od trzisne.
Jesam li u pravu?


Valjda, veća od tržišne. Po meni ste u pravu. Možete prodati i dio novostečenih, ali morate paziti da vam
dobit ne premaši 112 kuna, inače morate podnijeti JOPPD.



Isto tako onaj tko ima dionice krace od dvije godine moze stare prodati i ostvariti porezni gubitak ako je cijena stjecanja manja od trzisne.
Jesam li u pravu?


Valjda, veća od tržišne. Po meni ste u pravu. Možete prodati i dio novostečenih, ali morate paziti da vam
dobit ne premaši 112 kuna, inače morate podnijeti JOPPD.
[/quote]
Hvala na ispravku, naravno, veca od trzisne.

Rastimo zajedno...

New Report

Close