KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Postoji jednostavna formula koja definira investicijski povrat, gledano kroz dividendu na dugi rok:

real return = dividend yield + real dividend growth + change in price/dividend ratio

Ono što štednja u banci nema, a dionice poput KODT imaju jest rast dividende. Ovdje je srednjeročni rast dividende po stopama od 10% konzervativna procjena. I ne, ne treba očekivati svake godine točno 10% povećanja, može se zalomiti i pad kao ove godine, a mogu se očekivati i nagli skokovi.

Pa ako uvrstiš u gornju formulu:

real return = 5% + 10% + 0% = 15%

To je po mom mišljenju superiornije štednji u banci, uzimajući u obzir razlike u rizicima i dodatno oporezivanje dividende.

Što se tiče oporezivanja kamate na štednju, to je oblik poreza na kapitalnu dobit, i nisu ga mogli brzopotezno uvesti kao porez na dividendu. Potrebno je više administrativne pripreme, a mislim da bi bilo i dosta otpora.

Bilo bi dobro za nas dioničare da uprava KODT iskoristi nepostojanje poreza na kapitalnu dobit i višak gotovine upotrijebi za share buyback program.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

Evo u Economistu članak slične tematike, koriste i formulu koju sam gore naveo:

http://www.economist.com/node/21550273

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


Bilo bi dobro za nas dioničare da uprava KODT iskoristi nepostojanje poreza na kapitalnu dobit i višak gotovine upotrijebi za share buyback program.

Tocno. Medutim vecinski vlasnik KODT-a i KOEI-a je drzava. Tako da je ovo malo vjerojatno.

Medutim postoje neki jedinstveni benifiti za dionicare KODT-a. Koliko god da ste frustrirani sto vrijednost dionice ne raste morate znati da Ivanu7 to nervira jos vise. [smiley]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


morate znati da Ivanu7 to nervira jos vise. [smiley]

Zašto bi to nju nerviralo? Ako sam dobro shvatio, ona želi privoliti fondove HPB da prodaju jeftinije od trenutačne cijene, a kad se to dogodi, želi kupovati na 9xx kn.
Dakle, stagnacija je još uvijek puno bolja opcija od rasta i "bježanja" cijene, zar ne?


Postoji jednostavna formula koja definira investicijski povrat, gledano kroz dividendu na dugi rok:

real return = dividend yield + real dividend growth + change in price/dividend ratio

Ono što štednja u banci nema, a dionice poput KODT imaju jest rast dividende. Ovdje je srednjeročni rast dividende po stopama od 10% konzervativna procjena. I ne, ne treba očekivati svake godine točno 10% povećanja, može se zalomiti i pad kao ove godine, a mogu se očekivati i nagli skokovi.

Pa ako uvrstiš u gornju formulu:

real return = 5% + 10% + 0% = 15%

Zar nije real didvidend growth 0.5%. Ako je real dividend growth 10% onda znaci u slucaju da je dividenda ove godine 52.66 da ce dogodine biti 157,98 Kuna. Ili grijesim ?

Cuj tesko je reci koliko je rast dividende od 10% konzervativan iz razloga jer je nemoguce predvidjeti kakav ce biti odnos ponude i potraznje na trzistu transformatora. Transformator je commodity. Ovo sa projekcijom rasta dividende ima puno vise smisla kod firmi koje su dobro diverzificirane tipa ABB, Siemens ili GE. Netko ko ima jako dobar uvid u trziste transformatora bi mogao data predvidjanje za recimo 2 ili 3 godine.

Postoji nekoliko sekularnih trendova koji podupiru potraznju, ali postoje i trendovi koji negativno utjecu. Uz to radi se o dosta jednostavnoj tehnologiji, barijera ulaska je niska i nije osobito tesko dodati nove proizvodne kapacitete. Dakle, rast margina zarade je vrlo limitiran ovdje.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Zar nije real didvidend growth 0.5%. Ako je real dividend growth 10% onda znaci u slucaju da je dividenda ove godine 52.66 da ce dogodine biti 157,98 Kuna. Ili grijesim ?

Griješiš. Godina 1: 52,66, godina 2: 57,93, godina 3: 63,72 etc. Radi se o najjednostavnijem obliku DDM valuacije: Gordonovom modelu

http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_discount_model

Slažem se da se radi o prejednostavnom modelu (postoje napredniji income valuacijski modeli), ali prikladan je za ilustraciju zašto nije dobro direktno uspoređivati bankarsku kamatu i dividendni prinos.

O biznisu smo već raspravljali, pa samo ukratko. Fokusirane firme imaju svoj set prednosti i mana, diverzificirane svoj set prednosti i mana. Trafo biznis jest visokokonkurentan, ali nije commodity, gdje je jedina diferencirajuća komponenta cijena. KODT ima necjenovne konkurentske prednosti (kvaliteta, reference…) koje omogućuju zadovoljavajuće profitne marže u razdoblju prekapacitiranosti sektora (upravo kao sada). Mnogi marginalni proizvođači transformatora zadnje 2 godine rade s gubitkom, što nije održivo. KODT, kao i transformatorske divizije drugih izvrsnih proizvođača (ABB, Siemens…) rade sa zadovoljavajućim, iako smanjenim profitnim maržama. Očekuje se skoro poboljšanje odnosa ponude i potražnje (povećanje potražnje, smanjenje marginalne ponude), što će povećati marže i KODT-u.

Link na prošlu, širu raspravu, da se ne ponavljaju iste stvari:

http://www.poslovni.hr/forum/best-buy–komentari-i-analize-499-pg2621.aspx

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


Meni je totalno nerazumljivo da drzava oporezuje dividendu, a ne oporezuje kamatu na stednju.

uzmi u obzir da banke novcem hrv. građana kreditiraju državu i hrv. firme, a oporezivanjem kamata velik dio tog novca bi bio povučen ili prebačen u druge oblike imovine (dionice, nekretnine…). u okolnostima straha od pada rejtinga države i potencijalne nemogućnosti zaduživanja države na ino tržištima stvar postaje jasnija gdje domaće tržište ostaje zadnja slamka spasa državi

ne dajem investicijske savjete niti preporuke za kupnju/prodaju dionica!



kolika će biti dividenda?

– ako će biti po dobiti, cca 52kn.
[/quote]

– pogođeno u kunu.

– I love this game.
Pozdrav !


Koliko god da ste frustrirani sto vrijednost dionice ne raste morate znati da Ivanu7 to nervira jos vise. [smiley]

– sasvim je normalo da bi me veselilo kada bi cijena dionice rasla.
– zašto ne raste ??? bar nam je to jasno, dok se 2 veća dioničara ne iskrcaju.

– zašto se ne nerviram ???
– već tri godine mi je ova dionica u portfelju, kadkad više, kadkad manje.
– i više sam nego sigurna kako ova dionica ne može ispod 900kn, sigurnost cca 95%.
– isto tako znam kada se probije ovaj trenutni otpor ovo bez problema ide na 1.300 – 1.500kn, sigurnost cca 95%.
– za koju godinu (2-3) će ovo ići minimum 2.000 – 2.500kn, sigurnost cca 95%.
– isto tako će cijena poslje dividende pasti, sigurnost cca 90%.

– ova dionica zbilja nije za nerviranje, zašto ???
– u ove zadnje 3g. dok je kriza harala svijetom i uništavala mnoge firme i banke,
– KODT je zaradila po dionici 405,22kn, te od toga isplatila za dividende 159,19kn po dionici.
– razlika dobiti 246,03kn je uložena u samu firmu.
– a tu još ima dobiti koja se krije u zadržanim rezervama zbog mogućih reklamacija kojih zbog dobre kvalitete jednostavno nema.

– ova firma krizu je osjetila kroz smanjenje marži, ali i s tim smanjenjem dobit po dionici je fenomenalnih 12%.

– što nam nosi budućnost ???

– povećanje marži cca 10%, plus povećanje proizvodnih kapaciteta u lipnju ove godine.
– tako da su sasvim realne projekcije uprave o proizvodnji od milijardu kuna.
– sada im je neto dobit 30-35 milijuna kuna.
– ovim povećanjem posla i marži sasvim realno je očekivati 100 milijuna kuna dobiti, odnosno 10% od prizvedenog.
– ako nastave politiku reinvestiranja 60% i dividende 40% to bi bilo:

– izdvajanje za dividendu 40M : 255.616 (broj dionica) = 156,48kn dividende po dionici ili 391,21kn ukupne dobiti po dionici.
– ovo nećemo imati ove godine, ali za 2-3g. i više nego realno.
– te sam i više nego sigurna u svoje prognoze koje sam napisala na početku posta, prognoze nisu 100% jer kod dionica vam nema te sigurnosti od 100%.

– I love this game.
Pozdrav !

KODT je nekad bila odlična firma, smatram po svojim saznanjima da se to mijenja, baš kao i kod HT-a.
Ovdje sigurno nije dobro biti toliko izložen kao kolegica Ivana jer će izostati svaki rast.
A sigurno nije lako gledati skokove graditelja, pa i nekih NO NAME dionica od 50-100% dok ovo miruje.
Totalno promašeno vrijeme ulaganja!
Jedino što se slažem je da cijena neće ispod 900kn! Al do 1500kn neće iduće 3.g.
Bolje je po meni držati novac na banci nego ovdje!


KODT je nekad bila odlična firma, smatram po svojim saznanjima da se to mijenja, baš kao i kod HT-a.
Ovdje sigurno nije dobro biti toliko izložen kao kolegica Ivana jer će izostati svaki rast.
A sigurno nije lako gledati skokove graditelja, pa i nekih NO NAME dionica od 50-100% dok ovo miruje.
Totalno promašeno vrijeme ulaganja!
Jedino što se slažem je da cijena neće ispod 900kn! Al do 1500kn neće iduće 3.g.
Bolje je po meni držati novac na banci nego ovdje!

Mozes li podjeliti ta saznanja sa nama i zbog cega se stvari u KODT-u mjenjaju na gore ?

Cuj trebas znati da postoje razliciti ljudi na burzi. Neki se dolaze kockati, a neki investirati. Svi on koji ocekuju da ce zaraditi preko 10% u mjesec dana su kockari. I ovo vjerojatno nije dionica za takve. Postoje ljudi kojima jednostavno nije potrebno da uzimaju ogroman rizik na burzi. Oni imaju viska novaca i osnovni cilj im je ne izgubiti novac. S druge strane u INGRA-u i sicne dionice ulazu uglavnom ljudi koji se nadaju da ce manjak novaca u zivotu popuniti brzim i velikim dobitcima na burzi.Nekome se zuri da brzo zaradi novce, nemome se zuri manje. Za razlicite ljude postoje razlicite dionice.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

@driverjr
ničim nisi obrazložio svoj jeftini drukerski post. Glavno da mlatiš praznu slamu. Samo si ti čuvaj svoje novčeke u banci.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

New Report

Close