KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U skladu sa stanjem ugovorenih poslova za isporuke u slijedećim kvartalima 2014.g. očekuje se smanjenje raskoraka ostvarenih poslovnih prihoda u odnosu na planirane te sukladno tome i postupno smanjenje zaliha. U prvom polugodištu 2014.g. bruto dobit je iznos
ila 12,3 mil. kn što je u odnosu na isto razdoblje prethodne godine kada je bila 17,2 mil. kn smanjenje od 28%. Zbog povećanja amortizacije od 1,5 mil. kn pokazatelj EBITDA je iznosio 21,5 mil. kn što je u odnosu na 24,9 mil. kn u prvom polugodištu prethodne godine smanjenje od 14%.

2. Stanje ugovorenih poslova
Na dan 30.06.2014. godine vrijednost ugovorenih poslova iznosi 650 mil. kn što je rast od26%u odnosu na isti dan prethodne godine kada je iznosila 517 mil. kn.

Pa videjcemo sta ce donijeti 3 i 4 kvartal !

moguće da vi pametnije rezonirate a da sam ja previše optimističan.

ali očekujem I povećanje obima poslovanja I bolje marže kod srednjih transformatora do 100 MVA koje su počeli raditi u tom novom pogonu (projekt VN laboratorij)

mislim da ništa dosad ne upućuje da neće biti tako.

ugovorenih poslova je valjda bolje da je više, nego manje.
a veće zalihe valjda znače da se pripremaju za taj veći obim proizvodnje i realizaciju ugovorenih poslova:
– sirovina i materijal +26,5 milijuna
– proizvodnja u tijeku +36,5m
– gotovi proizvodi +5m

Bumo ih pričekali još dva kvartala, a ako ne dođe do poboljšanja performansi, ima i drugih dionica. Bio sam i dovoljno strpljiv.


moguće da vi pametnije rezonirate a da sam ja previše optimističan.

ali očekujem I povećanje obima poslovanja I bolje marže kod srednjih transformatora do 100 MVA koje su počeli raditi u tom novom pogonu (projekt VN laboratorij)

mislim da ništa dosad ne upućuje da neće biti tako.

ugovorenih poslova je valjda bolje da je više, nego manje.
a veće zalihe valjda znače da se pripremaju za taj veći obim proizvodnje i realizaciju ugovorenih poslova:
– sirovina i materijal +26,5 milijuna
– proizvodnja u tijeku +36,5m
– gotovi proizvodi +5m

Vodoinst…tržište transformatora je zasićeno i cijene padaju već nekoliko godina za redom. Kinezi i Koreanci stišću sa cijenama i dampingom…..jednostavno nije dobro….Mi smo u proizvodnji trafića po kvaliteti i svemu u svjetskom vrhu….ali….ne znam što će biti za desetak godina….Bili smo nekad davno jaki i u brodogradnji…

a tko zna što će za deset godina biti s appleom… teško je toliko unaprijed biti pametan. tko bi prije 10 godina rekao da će jedna nokia spasti na sadašnje stanje…

a mi smo u brodogradnji još uvijek jaki (sa stručnog aspekta) ali nas tamo muče neki drugi problemi i nesposobnosti… s tim KODT nema problema

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

25% vece narudzbe biljeze jos od kraja 2013, međutim to se jos ne vidi jer su im prihodi za prvo polugodiste isti kao i prosle godine, iako i ako ti prohodi narastu do kraja godine mislim da ce im dobit bit ista kao i prosle godine

Ignore : renči


Dobro je netko davno napisao da je trziste transformatora zasiceno

Usporedba.

Siemens.
– trenutna cijena manja od cijene 2011.g.
– p/e 18.39 , div. 3.21% .

ABB.
– cijena manja ili tu negdje još od 2009-2011.
– p/e 19.27 , div. 3.00% .

KODT.
– od 2009. cca na istoj cijeni.
– p/e 8.81 , div. 4.84% .

– očito je kako taj tip industrije u zadnjih 5g. radi pozitivno, ali nema nekih velikih profita te je cijena u zadnjih 5g. skoro bez promjene.
– konkurencije koju sam navela a i ostala koju sam gledala ima previše velik p/e i manji div. prinos, ali na kta. u svijetu to je izgleda za njih o.k. prinos.

– KODT ima previše veliku zadržanu dobit, ne znam zašto i dalje zadržavaju 60% dobiti za sebe.
– a od konkurencije se razlikuju jedino po značajno manjim p/e 8.81 .

– dok se tu marže ne podignu biti će ovako kako je, poslovati će pozitivno i davati ovu div. 4-5%.

– I love this game.
Pozdrav !


Kinezi i Koreanci stišću sa cijenama i dampingom….

– tu nisam stručna ali sam negdje pročitala kako ste konkurentni u krugu od 5.000km od tvornice.
– vjerovatno su to transportni troškovi, održavanje u garantnom roku, montaža…
– tako da Indija, Kina i Koreja ne bi trebali biti tu neka konkurencija,
– ali Simens i ABB su očito konkurencija, a oni posluju tu negdje isto kao i KODT.

– I love this game.
Pozdrav !


ako ti prohodi narastu do kraja godine mislim da ce im dobit bit ista kao i prosle godine

– imate u godišnjem izvješću plan za ovu godinu,
– planiraju veće prihode, a dobit će biti tu negdje ista ili nešto manja od prošle godine.

– kada bi oni isplaćivali kao neki drugi sateliti od KOEI 100% dobiti u dividendu ovo bi bila fenomenalno dobra prilika i sa ovim poslovanjem.
– politikom isplate 40% dobiti u dividendu za dioničare nikako nije dobro.
– zbog toga će dionica biti na ovim cijenama ili +/- 100kn dok se dobit značajno ne poveća.

– I love this game.
Pozdrav !



ako ti prohodi narastu do kraja godine mislim da ce im dobit bit ista kao i prosle godine

– imate u godišnjem izvješću plan za ovu godinu,
– planiraju veće prihode, a dobit će biti tu negdje ista ili nešto manja od prošle godine.

– kada bi oni isplaćivali kao neki drugi sateliti od KOEI 100% dobiti u dividendu ovo bi bila fenomenalno dobra prilika i sa ovim poslovanjem.
– politikom isplate 40% dobiti u dividendu za dioničare nikako nije dobro.
– zbog toga će dionica biti na ovim cijenama ili +/- 100kn dok se dobit značajno ne poveća.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Do sad nisu bas dobit najbolje pogadjali ako se gleda unazad.

Meni osobno je draze da se cila dobit ne daje dionicarima jer to samo vodi u propast

Ignore : renči

statusquo, jako čudno gledanje.

pa valjda firma nije tu da zarađuje pare za svoje direktore, kako bi se oni bolje osjećali i sjedili na hrpi para, nego ih zarađuje za svoje vlasnike.

jedino ako firma ima na raspolaganju nove, razvojne i profitabilne projekte u koje se isplati uložiti umjesto isplatiti dividendu vlasnicima… ali opet je to na dugi rok s ciljem povećanja vrijednosti udjela vlasnika.

book KODT se dosta napuhnuo zadnjih godina, ali ja nisam baš uvjeren da to ima smisla i da je s dobrim razlogom.

što se politike isplate dividende tiče, mislim da bi umjesto inzistiranja na 40:60 omjeru pa onda tih lipica kad se sve precizno izračuna, trebala biti određena cifra koja bi se mijenjala samo kad bi se znacajnije promijenili uvjeti i rezultati.

i da se dobro dioničarima objasni zašto nije dobit isplaćena i za što je potrebno zadržati je u firmi.



Dobro je netko davno napisao da je trziste transformatora zasiceno

Usporedba.

Siemens.
– trenutna cijena manja od cijene 2011.g.
– p/e 18.39 , div. 3.21% .

ABB.
– cijena manja ili tu negdje još od 2009-2011.
– p/e 19.27 , div. 3.00% .

KODT.
– od 2009. cca na istoj cijeni.
– p/e 8.81 , div. 4.84% .

– očito je kako taj tip industrije u zadnjih 5g. radi pozitivno, ali nema nekih velikih profita te je cijena u zadnjih 5g. skoro bez promjene.
– konkurencije koju sam navela a i ostala koju sam gledala ima previše velik p/e i manji div. prinos, ali na kta. u svijetu to je izgleda za njih o.k. prinos.

– KODT ima previše veliku zadržanu dobit, ne znam zašto i dalje zadržavaju 60% dobiti za sebe.
– a od konkurencije se razlikuju jedino po značajno manjim p/e 8.81 .

– dok se tu marže ne podignu biti će ovako kako je, poslovati će pozitivno i davati ovu div. 4-5%.

– I love this game.
Pozdrav !
[/quote]

Siemens i ABB se ne bave samo proizvodnjom transformatora,to im je samo jedan manji dio prihoda,za razliku od KODT.
Tako da ih je besmisleno uspoređivati.

"Only dead fish swim with the stream"

Što se tiče raspodjele dobiti KODT je sada u situaciji (nakon završetka ciklusa investiranja) da cijelu dobit rasporedi u isplatu dividende (kao KOSN) i može se komotno delistirati sa burze. U protivnom, neka se Uprava dobro potrudi objasniti dioničarima koji je smisao gomilati ogromne rezerve. Ako je to zato da se direktori lagodno osjećaju u svojim foteljama tada tu nešto nije u redu. Iako se meni čini da je upravo to razlog ovog omjera 40:60. Bolje da se ugledaju na Šveđane i njihovu politiku raspodjele dobiti kod ERNT.
Usput napomena: KODT je zadnjih 6 mjeseci ostvario neto dobit 38 kn/po dionici a ERNT 37 kn/po dionici

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

KONČAR confirms 40 transformers delivered to Estonian distributor over four years

http://www.powertransformernews.com/2014/07/30/koncar-confirms-40-transformers-delivered-to-estonian-distributor-over-four-years/


statusquo, jako čudno gledanje.

pa valjda firma nije tu da zarađuje pare za svoje direktore, kako bi se oni bolje osjećali i sjedili na hrpi para, nego ih zarađuje za svoje vlasnike.

jedino ako firma ima na raspolaganju nove, razvojne i profitabilne projekte u koje se isplati uložiti umjesto isplatiti dividendu vlasnicima… ali opet je to na dugi rok s ciljem povećanja vrijednosti udjela vlasnika.

book KODT se dosta napuhnuo zadnjih godina, ali ja nisam baš uvjeren da to ima smisla i da je s dobrim razlogom.

što se politike isplate dividende tiče, mislim da bi umjesto inzistiranja na 40:60 omjeru pa onda tih lipica kad se sve precizno izračuna, trebala biti određena cifra koja bi se mijenjala samo kad bi se znacajnije promijenili uvjeti i rezultati.

i da se dobro dioničarima objasni zašto nije dobit isplaćena i za što je potrebno zadržati je u firmi.

Pa ne bi da nisu nista radili s tim parama koje nisu isplacivali vlasnicima, Kodt je svakih 2-3 godine ulagao u nesto i nisu direktorima bas visak isplacivali jedino sta su likvidnost odrzavali na vecim razinama.

Ignore : renči

New Report

Close