KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

gužva i nitko ne da -p, dokupio malo i prebacio se na -r! [thumbsup]

pišem samo na dionicama koje držim..

Interview s Miroslavom Poljakom, između ostalog priča i o transformatorima:

Vaš link

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

PRVI TRANSFORMATORI ZA OBALU BJELOKOSTI

1. 6. 2012

KONČAR – Distributivni i specijalni transformatori (D&ST) isporučili su prva četiri transformatora za Elektroprivredu Obale Bjelokosti (CIE).

Transformatori, od kojih je jedan nazivne snage 24 MVA i tri nazivne snage 40 MVA, namijenjeni su za ugradnju u transformatorske stanice CIE-a. Uz poslove za Obalu Bjelokosti, na frankofonskom dijelu Afrike D&ST ima trenutačno zaključene ugovore za isporuku 20 transformatora, od toga 18 za Maroko i dva za Kamerun.

"Only dead fish swim with the stream"

Gledao sam malo izvješća firmi čije udjele KODT vodi pod stavkom dugotrajna financijska imovina u ukupnom iznosu od 2,5 mln kn.

Novi Feromont d.o.o. (KODT-ov udio 18,9%)
Prihodi u mln kn: 77 (2007.), 97 (2008.), 114 (2009.), 108 (2010.)
Neto dobit: 4,2 (2007.), 6,2 (2008.), 8,1 (2009.), 12,7 (2010.)

Ferokotao d.o.o. (KODT-ov udio 16%)
Prihodi: 58 (2007.), 77 (2008.), 83 (2009.), 82 (2010.), 89 (2011.)
Neto dobit: 2,6 (2007.), 3,9 (2008.), 5,6 (2009.), 5,0 (2010.), 4,0 (2011.)

Novi Feromont i Ferokotao udjelničarima isplaćuju 40-50% dobiti tekuće godine.

Elkakon d.o.o. (KODT-ov udio 50%)
Prihodi: 54 (2008.), 42 (2009.), 52 (2010.)
Neto dobit: 0,2 (2008.), 0,09 (2009.), 0,7 (2010.)

KODT – prihod od dividende i udjela u dobiti (mln kn):
0,6 (2007.), 0,8 (2008.), 0,9 (2009.), 1,2 (2010.), 1,9 (2011.)

Iz ovih brojki vidi se i bez neke napredne valuacije da udjeli u Novom Feromontu i Ferokotlu vrijede drastično više od 0,7 mln kn po koliko se vrednuju u bilanci KODT-a.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

U Siemensu se tuže na konstantni pad cijena i prekomjerne kapacitete. U protekle 3 godine cijene su pale 12% i očekuju da će padati do 2015 god.

Bis zu 40 Prozent Überkapazität

Als Gründe für den Mitarbeiterabbau nannte Wolf den Preisverfall und die gleichzeitige Überkapazität bei Transformatoren. In den vergangenen drei Jahren seien die Preise um 12 Prozent eingebrochen. "Und wir erwarten, dass das bis 2015 unverändert so weitergeht." Durch den Aufbau von Fabriken neuer Wettbewerber gebe es weltweit 30 bis 40 Prozent Überkapazitäten. Das von den Stellenstreichungen am meisten betroffene Siemens-Werk in Nürnberg werde ab 2013 nur noch zu 60 Prozent ausgelastet sein.

http://www.n-tv.de/wirtschaft/Siemens-streicht-Stellen-article6342846.html

Tržište transformatora je još uvijek u stadiju prekapacitiranosti, iako 30-40% viška kapaciteta globalno znači da se prekapacitiranost relativno smanjuje. Treba imati na umu da utilizacija iznad 90% već signalizira manjak kapaciteta. Ako najlošija Siemensova tvornica ima utilizaciju 60%, ne bih rekao da je cjelokupni Siemensov trafo-biznis znatno podutiliziran. Jedinične cijene transformatora, osim o konkurentskim cjenovnim pritiscima, također snažno koreliraju sa cijenama sirovina (bakar, lim, čelik, trafo-ulje), pa tako i ovaj podatak o padu cijena 12% treba uzeti sa zrnom soli (ovisi o početnom datumu i tadašnjim cijenama sirovina). KPT primjerice u zadnjem godišnjem izvješću navodi podatak o jediničnom padu cijena transformatora do 40%, što ga nije spriječilo da ostvari rekordnu dobit (NPM > 20%), doduše jednim dijelom i zbog jednokratnog iskorištavanja poreznih olakšica. KPT u sljedećih nekoliko godina očekuje stabilno poslovanje uz blagi pad prihoda i dobiti.

Transformatorski biznis je visokokonkurentan, što znači da novi konkurenti lako ulaze, brzo se grade novi kapaciteti, nakon toga u fazi prekapacitiranosti dolazi do konsolidacije tržišta – marginalni proizvođači ili marginalni dijelovi najboljih proizvođača postaju neprofitabilni, zatvaraju se ili budu meta akvizicija. Ukratko, ogledni primjer schumpetrijanske kreativne destrukcije. Ono što razlikuje trafo biznis od nekih drugih visokokonkurentnih sektora je necjenovna diferencijacija (kvaliteta proizvoda, reference, tehnološke, troškovne, organizacijske i druge prednosti). Primjerice, kad se okrene trend (na lošije) kod brodara ili proizvođača poljoprivrednih sirovina, podjednako gube svi proizvođači u sektoru, jer nema necjenovne diferencijacije. Kod trafo biznisa, najbolji proizvođači i u lošim dijelovima ciklusa zarađuju, dok marginalni konkurenti (ili marginalni kapaciteti najboljih proizvođača) posluju s gubitkom, što rezultira konsolidacijom u sektoru i na kraju početkom novog poslovnog ciklusa.

BTW, uočio sam još jednu sektorsku analizu iz travnja 2012. (pročitao sam samo sinopsis):

http://www.reportlinker.com/p0847520-summary/The-Electric-Power-Transmission-and-Distribution-T-D-Transformer-Market.html

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


(…) ne bih rekao da je cjelokupni Siemensov trafo-biznis znatno podutiliziran (…)

Mislim da si u pravu jer je naglasak članka na tome da im slabije ide u pojedinoj (pojedinim) tvornici (tvornicama) koja radi za velike naručitelje i da za takve moraju otvarati pogone na licu mjesta, spominje se Kina i sl.

" iako 30-40% viška kapaciteta globalno znači da se prekapacitiranost relativno smanjuje" – siguran si? gdje je taj podatak?
"što ga nije spriječilo da ostvari rekordnu dobit (NPM > 20%)" -izveštaji kao takvi uvijek imaju odmak od sadašnjosti ovisno o prodajnim ciklusima pojedine industrije i reflektiraju prošlost
"Transformatorski biznis je visokokonkurentan" – danas, a što je bilo prije?
"što znači da novi konkurenti lako ulaze, brzo se grade novi kapaciteti" – daj mi definiraj što tebi znači brzo?
"nakon toga u fazi prekapacitiranosti dolazi do konsolidacije tržišta" to bi trebalo nastupiti kad?
"marginalni proizvođači ili marginalni dijelovi najboljih proizvođača postaju neprofitabilni, zatvaraju se ili budu meta akvizicija" – činjenica, a DIST je tu koja skupina?
"Kod trafo biznisa, najbolji proizvođači i u lošim dijelovima ciklusa zarađuju"-da, no i 1kn profita je zarada, po definiciji..

Kolega misich99, ako ste upućeni u transformatorski biznis i poslovanje KODT, slobodno iznesite svoju zaokruženu analizu, argumenti (kvalitativni i kvantitativni) su dobrodošli. Ne namjeravam polemizirati oko svake druge riječi u svom tekstu.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


Kolega misich99, ako ste upućeni u transformatorski biznis i poslovanje KODT, slobodno iznesite svoju zaokruženu analizu, argumenti (kvalitativni i kvantitativni) su dobrodošli. Ne namjeravam polemizirati oko svake druge riječi u svom tekstu.

Žao mi je, nisam u mogućnosti reći bilo što osim postaviti pitanja. Zaključi sam zašto.
Shvati postove kako hoces, samo dobronamjerno postavljam pitanja jer znam kako je biti mali dioničar bilo čega, ako nađeš odgovore na njih imat ces sve informacije.
Reci cu samo da nisam zaposlenik KODTa a stanje na tržištu može imati manji ili veći utjecaj na njih, vidjet cemo..

dobro zato sad ne pada cijena nakon dividende? sudeci po prodaji a i jucerasnjoj kupnji kao da dividende nije ni bilo, rekao bih da se ocekuju dobri izvjestaji

@misich99: Pa dobro, evo odgovora na postavljena pitanja:


‘iako 30-40% viška kapaciteta globalno znači da se prekapacitiranost relativno smanjuje’ – siguran si? gdje je taj podatak?

U članku koji je iznad naveo kolega PersJesus Siemensov glasnogovornik za energiju Torsten Wolf kaže:
Durch den Aufbau von Fabriken neuer Wettbewerber gebe es weltweit 30 bis 40 Prozent Überkapazitäten.


‘što ga nije spriječilo da ostvari rekordnu dobit (NPM > 20%)’ -izveštaji kao takvi uvijek imaju odmak od sadašnjosti ovisno o prodajnim ciklusima pojedine industrije i reflektiraju prošlost

Točno, prošlogodišnji izvještaj reflektira prošlost, točnije prošlu godinu, i u tom razdoblju je jedinična cijena transformatora bila do 40% niža od najviših cijena prije koju godinu. Usprkos tome KPT je ostvario rekordnu dobit.


‘Transformatorski biznis je visokokonkurentan’ – danas, a što je bilo prije?

Transformatorski biznis je visokokonkurentan danas, bio je i prije, a vrlo vjerojatno će biti i u budućnosti.


‘što znači da novi konkurenti lako ulaze, brzo se grade novi kapaciteti’ – daj mi definiraj što tebi znači brzo?

U privitku mog posta stavio sam izjavu uprave KPT-a o stanju na tržištu:

U razdoblju velike potražnje za elektroenergetskom opremom, (2005-2009) mnogi proizvođači transformatora investirali su u povećanje proizvodnih kapaciteta (neki još uvijek investiraju, uglavnom korejski proizvođači), tako da su oni danas udvostručeni u odnosu na 2004. godinu.

Iz ovog citata se može izvesti precizna definicija termina ‘brzo’: globalno udvostručenje kapaciteta u 8 godina.


‘nakon toga u fazi prekapacitiranosti dolazi do konsolidacije tržišta’ to bi trebalo nastupiti kad?

Ovo je najrelevantnije pitanje. Silazna faza transformatorskog poslovnog ciklusa nalazi se unutar uzlazne faze većeg elektroenergetskog superciklusa. To znači da se prekapacitiranost rješava većim dijelom povećanjem potražnje, a manjim dijelom klasičnom konsolidacijom – zatvaranjem, preuzimanjima i restrukturiranjem neprofitabilnih proizvođača – drugim riječima smanjenjem marginalne ponude. ABB je prije nekoliko mjeseci predviđao oporavak marži u transformatorskom biznisu (ABB-ov Power Products segment) tijekom ove godine. Poboljšanje marži očekuju dijelom povećanjem potražnje, dijelom rezanjem troškova.


‘marginalni proizvođači ili marginalni dijelovi najboljih proizvođača postaju neprofitabilni, zatvaraju se ili budu meta akvizicija’ – činjenica, a DIST je tu koja skupina?

DIST spada u skupinu najboljih.


‘Kod trafo biznisa, najbolji proizvođači i u lošim dijelovima ciklusa zarađuju’-da, no i 1kn profita je zarada, po definiciji..

Za jasniju sliku preporučam proučavati KODT-ova izvješća i izvješća konkurentskih firmi. U jednoj prošloj raspravi uspoređivao sam marže KODT i Voltamp Transformers:

http://www.poslovni.hr/forum/best-buy–komentari-i-analize-499-pg2621.aspx#post1238537

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.


dobro zato sad ne pada cijena nakon dividende?

Kada je zadnji dan za dividendu? Zar nije sutra?



dobro zato sad ne pada cijena nakon dividende?

Kada je zadnji dan za dividendu? Zar nije sutra?
[/quote]
Jučer je bio zadnji dan.

"Only dead fish swim with the stream"


Gledao sam malo izvješća firmi čije udjele KODT vodi pod stavkom dugotrajna financijska imovina u ukupnom iznosu od 2,5 mln kn.

Novi Feromont d.o.o. (KODT-ov udio 18,9%)
Prihodi u mln kn: 77 (2007.), 97 (2008.), 114 (2009.), 108 (2010.)
Neto dobit: 4,2 (2007.), 6,2 (2008.), 8,1 (2009.), 12,7 (2010.)

Ferokotao d.o.o. (KODT-ov udio 16%)
Prihodi: 58 (2007.), 77 (2008.), 83 (2009.), 82 (2010.), 89 (2011.)
Neto dobit: 2,6 (2007.), 3,9 (2008.), 5,6 (2009.), 5,0 (2010.), 4,0 (2011.)

Novi Feromont i Ferokotao udjelničarima isplaćuju 40-50% dobiti tekuće godine.

Elkakon d.o.o. (KODT-ov udio 50%)
Prihodi: 54 (2008.), 42 (2009.), 52 (2010.)
Neto dobit: 0,2 (2008.), 0,09 (2009.), 0,7 (2010.)

KODT – prihod od dividende i udjela u dobiti (mln kn):
0,6 (2007.), 0,8 (2008.), 0,9 (2009.), 1,2 (2010.), 1,9 (2011.)

Iz ovih brojki vidi se i bez neke napredne valuacije da udjeli u Novom Feromontu i Ferokotlu vrijede drastično više od 0,7 mln kn po koliko se vrednuju u bilanci KODT-a.

Feromont i Ferokotao su jedne od glavnih firmi donjeg Međimurja, rade odlično, i već tradicionalno i za konkurente KOTD-a. (Siemens, ABB i sl.) S obzirom da su obje firme ušle u investicijske ciklus za očekivati je da očekuju porast narudžbi.

Vrag šalu bere, a penezi ga ne!!!

New Report

Close