KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jako lijepo. Ovo revidirano izvješće je kao što smo već vidjeli odlično a sada i potpuno, vidimo i novčani tijek lijepo i detaljno (po direktnoj metodi!).

Impresivno je vidjeti kako novčani primici od poslovnih aktivnosti rastu dok istovremeno novčani izdaci od poslovnih aktivnosti padaju.
Ove godine je neto povećanje novčanog tijeka od poslovnih aktivnosti preko 100 milijuna :wow:

Puno su toga iskoristili za otplatu kredita… sve u najboljem smjeru ide.

U bilanci se sve ovo jednako lijepo odražava: stupanj zaduženosti se dakle značajno smanjuje (kratkoročnih kredita sada: skoro ništa više nema!, a ni dugoročnih :D), a likvidna imovina raste i postaje ogromna, 55 mil. keša, ej pa to je 40 % kapitala i rezervi!

Ali vidimo i "dividendicu" sada kolika će nam biti – opet veća nego godinu ranije! Pa će se manji dio ovoga keša isplatiti dioničarima a ostalo je spremno za daljnja investiranja, eto za već pola ove trogodišnje investicije od 80 mil kn već imaju i u čistom kešu osigurana sredstava! 😀

Končar D&ST nastavlja dakle već destljeće i pol sa redovitim isplatama dividendi.
U zadnjih 5 godina neprestanog rasta ona je povećana više od 3 puta.

A na današnje cijene ovaj dy izgleda vrlo lijepo, posebice obzirom na payout od ne tako prevelikih 40 %, i još više posebice za kompaniju koja može i hoće i dalje rasti u svim aspektima svoga poslovanja a što će na isti način utjecati i na konačne rezultate i daljnje dividende!

Ovo poduzeće je na dobro utabanom putu daljnjeg trajnog rasta i razvoja.
Firma mora biti vrhunski profitabilna da bi mogla kvalitetno investirati (a što je jedino što može osigurati trajnu budućnost) – a nama Končar D&ST i pored svih potrebnih investicija još i ovolike dividende uspijeva stalno isplaćivati – vrhunska firma!!

Čestitke upravi, svim zaposlenicima i dioničarima na ovim lijepim rezultatima i najbolje želje za daljnji napredak!

P.S. A znate što je isto fora za vidjeti pak u računu dobiti i gubitka: rast prihoda od prodaje uz istovremeni pad materijalnih troškova! (što se veže na onu uočenu zanimljivost u novačnom tijeku) – dakle stvaarno (a ne samo dinamika plaćanja da je kriva za novčani tijek) se i prava profitabilnost zapravo "popravlja"!

@lynx

sve je to super, meni se u izvješću jedino ne sviđa pad prihoda u zadnjem kvartalu. ali budimo realni – nebi me čudilo da ove godine imamo pad prihoda i dobiti od 10-20%…


Dali je bolje kod KODT kupit redovnu dionicu po 2.174 ili povlaštenu po 2.020 i u čemu je razlika u ovom konkretnom slučaju između jedne i druge.

Imam i jednu i drugu ali više redovne. Zbrojeno su mi prva dionica po zastupljenosti u portfelju. Povlaštena je po definiciji sličnija obveznici nego dionici ali s obzirom na mogućnost konverzije jednog dana P-A u R-A, cijena povlaštene prati cijenu redovne iako je taj spread IMHO trenutno ipak prenizak

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

IMHO, postoje dvije razlike između povlaštene i redovne.

Jedna razlika je pravo glasa. Ali ako netko misli da će se moći nadglasati neka odluka koju donese Končar, onda živi u iluziji.

Druga razlika je malo bitnija i odnosi se na likvidnost tj. mogućnost prodaje. Mislim da je tu ipak u prednosti redovne jer mi se čini da ju je lakše prodati. A to je posljedica toga što tipični hrvatski investitor i ne zna što je to povlaštena dionica, a tlaka mu je informirati se. Zato će uvijek radije kupiti redovnu pa makar platio malo skuplje.

Uglavnom, ako je cilj držati ovo zauvijek i uzimati dividendu, treba kupiti povlaštenu. Ako je cilj prodati kad naraste za određeni postotak, vjerojatno je bolje uzeti redovnu.


Druga razlika je malo bitnija i odnosi se na likvidnost tj. mogućnost prodaje. Mislim da je tu ipak u prednosti redovne jer mi se čini da ju je lakše prodati. A to je posljedica toga što tipični hrvatski investitor i ne zna što je to povlaštena dionica, a tlaka mu je informirati se. Zato će uvijek radije kupiti redovnu pa makar platio malo skuplje.

Mislim da ovo baš i ne stoji, jer da je tako onda se nebi toliko trgovalo sa ADRS-P

Razlika je ipak malo bitnija. Izvori sredstava za društvo su: 1) kapital i 2) dug.

Povlaštena dionica je nešto između jer ne nosi sva prava vlasništva za razliku od vlasnika redovnih dionica ali niti nema status vjerovnika za razliku od onih koji kreditiraju društvo.

Suštinski sličnije je kreditiranju, samo što obrok otplate u obliku dividende nije fixno utvrđen a veza sa pravim vlasništvom je mogućnost konverzije.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Druga razlika je malo bitnija i odnosi se na likvidnost tj. mogućnost prodaje. Mislim da je tu ipak u prednosti redovne jer mi se čini da ju je lakše prodati. A to je posljedica toga što tipični hrvatski investitor i ne zna što je to povlaštena dionica, a tlaka mu je informirati se. Zato će uvijek radije kupiti redovnu pa makar platio malo skuplje.

Mislim da ovo baš i ne stoji, jer da je tako onda se nebi toliko trgovalo sa ADRS-P

Razlika je ipak malo bitnija. Izvori sredstava za društvo su: 1) kapital i 2) dug.

Povlaštena dionica je nešto između jer ne nosi sva prava vlasništva za razliku od vlasnika redovnih dionica ali niti nema status vjerovnika za razliku od onih koji kreditiraju društvo.

Suštinski sličnije je kreditiranju, samo što obrok otplate u obliku dividende nije fixno utvrđen a veza sa pravim vlasništvom je mogućnost konverzije.
[/quote]

povlastena dionica je dosta sirok pojam, i za analizu/vrednovanje treba prouciti statut…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE




Druga razlika je malo bitnija i odnosi se na likvidnost tj. mogućnost prodaje. Mislim da je tu ipak u prednosti redovne jer mi se čini da ju je lakše prodati. A to je posljedica toga što tipični hrvatski investitor i ne zna što je to povlaštena dionica, a tlaka mu je informirati se. Zato će uvijek radije kupiti redovnu pa makar platio malo skuplje.

Mislim da ovo baš i ne stoji, jer da je tako onda se nebi toliko trgovalo sa ADRS-P

Razlika je ipak malo bitnija. Izvori sredstava za društvo su: 1) kapital i 2) dug.

Povlaštena dionica je nešto između jer ne nosi sva prava vlasništva za razliku od vlasnika redovnih dionica ali niti nema status vjerovnika za razliku od onih koji kreditiraju društvo.

Suštinski sličnije je kreditiranju, samo što obrok otplate u obliku dividende nije fixno utvrđen a veza sa pravim vlasništvom je mogućnost konverzije.
[/quote]

povlastena dionica je dosta sirok pojam, i za analizu/vrednovanje treba prouciti statut…
[/quote]

naravno. dovoljno je pogledat cebu, adrs i kodt pa se uvjerit.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Znam ja dobro razliku između RA I PA ali zanimalo me je u ovom konkretnom slučaju a s obzirom i na cijenu jedne i druge, čak je nekad promet sa PA veći nego sa RA a to je valjda zbog slabije likvidnosti i na jednoj i na drugoj pa sve ovisi kako se nekome zalomi, inače ovu dionicu i to RA imam u portfelju.


Mislim da ovo baš i ne stoji, jer da je tako onda se nebi toliko trgovalo sa ADRS-P

Adris nije baš dobar primjer za usporedbu. Dugo se uopće nije moglo trgovati redovnom dionicom Adrisa pa je jedina mogućnost participacije bila preko povlaštene dionice. I dan danas je free-float (u ovom slučaju termin koristim kao broj dionica koji je na raspolaganju za trgovanje) kod Adrisa puno veći na povlaštenoj nego na redovnoj dionici.

U statutu KODT-a jako malo piše.

Što se tiče općenitog pojma "povlaštena dionica", ima stotine kombinacija prava koje one sadrže. Prava koja sadrže povlaštene dionice npr. KABA-e nisu iste kao one od KODT-a. ADRS-P je pak i od njih drugačiji.

Izgleda da na zse polako pocinje rasti ono što vrijedi, a ostalo stagnira ili pada

Kodt polako ali sigurno gmize svojom uzlaznom putanjom

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Ah, šteta što je "zalizani" u hapsu. Da je na radnom mjestu – možda bi dao koju stoticu KODT-a u rasprodaju [tongue]

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Prodaje nesto i nema, al dobro to nikaj ne znaci…

A jos prije mjesec dva se moglo po 2k skidat s prodaje

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

ode 400 komada

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Ako me oči ne varaju ovdje je probijen simetrični trokut, i to prema gore.
A zna se što to znači.
Molim iskusnije kolega tehničare da daju komentar.

Korkyra

Trokut ili ne smjer je jasan

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close