Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Uz vojnu mirovinu Kotromanović iz KIO-a mjesečno ‘izvlačio’ 15.000 kn
Radi izgradnje poslovne zgrade u Zagrebu, KIO Keramika osnovala je tvrtku Urbaniko i za predsjednika Uprave angažirala generala Antu Kotromanovića. Kako ne bi morao zamrzavati mirovinu, Kotromanović nije zasnovao radni odnos, ali mu je Krmpotić svakog mjeseca uplaćivao 15.000 kuna naknade. Dodijelio mu je službeni automobil passat za čiji je najam tvrtki A-jedan-rent u vlasništvu Milana Lučića mjesečno plaćao 22.000 kuna, službeni mobitel na koji je trošio otprilike tisuću kuna i kreditnu karticu kojom je plaćao druge troškove.

A vidi prijatelja našeg ribolovca što perjaju. [lol] [lol] [lol]

Malo demistificiranja zabluda o bankarskom sektoru koji koči hrvatski razvoj.

U ovom trenutku ja se ne bi igrao sa tečajem ,lupam da hrk oštro padne recimo 20-30 % na EUR tko bi naježio i ti i ja i svi mi skupa samnom. Kako e pa lako ! Pošto je u nas praktički sve vezano za EUR ne bi nam to puno pomoglo u turizmu jer hoteljeri bi manje više korigirali cijene za pad eura. Mesar koji opskbljiva hotele mesom ima kredit vezan za euro i naprosto se više ne bi mogao pokrivat dotadašnjom cijenom mesa i on bi podigao cijene mesa. Čoban koji dostavlja meso vrlo brzo bi shvatio da je cijena mesa na tržištu porasla te bi i on podigao cijene. Pošto u nas prednjači i dalje uvoz jedan auto ako je koštao 80 000 (10 000 EUR-a) sad bi koštao 100 000 kn.
Ajmo vidit šta bi se desilo sa štedišom od 100 000 kn on trenutno može kupit auto od 80 000 kn i sa 20 000
može što hoće a u ovom slučaju imao bi samo auto.
A joj šta bi dužnici tek naježurili ajme meni nije mi dobro em su im visoke kamate em im se glavnica duga povećala za 20% (glavnica se tek zadnja isplaćuje)
Frajer kupio auto za 80 000 kn na 7 godina kamata 11% i to auto bi ga u konačnici koštalo 114 000 kn a kad bi kuna pala za 25% koštao bi ga 142 000 kn.
Da ne pomišljam što bi bilo sa obitelji koja je digla stanbeni kredit mogu komotno poć na obiteljski izlet u vječna lovišta.
Sad izgleda da bi bankari pokupili svo maslo u RH a pitanje je da li bi i one profitirale prva stvar još mnogo kredita bi postalo rizično i nenaplativo tako bi se uskoro u aktivama banaka pronašli stotine puntića, tojota, stanova, brodova poduzeća. Pošto su naše banke u rukama stranaca pitam se da li bi Talijani i Austrijanci bili presretni kad bi u" RDG-u bilo mnoštvo auto guma" [lol]

Da da da živnit će nam izvoz hoće. Da li će živnut dovoljno brzo da smiri nastali kaos a onda opet koliko je domaćih komponeti utkano u taj izvozni proizvod da bi stvarno dobio značajnu prednost. Npr škverovi gotovo sve uvoze a praktički samo sklapaju brod u nas e sad koliko bi taj brod realno pojeftinio? Što bi dobio na jeftinijoj radnoj snazi izgubio bi na cijeni željeza i čelika.

Tako bi u nas nagli pad kune imao učinak ko atomska bomba na Hirošimu.



Rohatinski je naš Greenspan – čudo od čovjeka!

Ne moraš se slagat sa Želkom, al nema razloga za vrijeđanja ovakvim usporedbama.

[/quote]

I gore od Greenspana! Ja to jedini više od godine trubim da je njegova monetarna politika suprotna interesima velike većine građana Hrvatske.
Sinoć ga je u 3. Dnevniku demistificirao i ogolio do kraja Ratko Bošković!
Bio je i puno grublji i direktniji od mene.
Dakle po Ratkovim riječima HNB nije činila skoro ništa u jeku najveće financijske krize u povjesti čovječanstva!
Ono što je činila činila je totalno pogrešno – dakle suprotno od onoga što su činile banke u državama koje danas imaju stabilan rast i nisku nezaposlenost!


……
I gore od Greenspana! Ja to jedini više od godine trubim da je njegova monetarna politika suprotna interesima velike većine građana Hrvatske.
Sinoć ga je u 3. Dnevniku demistificirao i ogolio do kraja Ratko Bošković!
Bio je i puno grublji i direktniji od mene.
Dakle po Ratkovim riječima HNB nije činila skoro ništa u jeku najveće financijske krize u povjesti čovječanstva!
Ono što je činila činila je totalno pogrešno – dakle suprotno od onoga što su činile banke u državama koje danas imaju stabilan rast i nisku nezaposlenost!

a je ti jaka referenca.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

I gore od Greenspana! Ja to jedini više od godine trubim da je njegova monetarna politika suprotna interesima velike većine građana Hrvatske.
Sinoć ga je u 3. Dnevniku demistificirao i ogolio do kraja Ratko Bošković!
Bio je i puno grublji i direktniji od mene.
Dakle po Ratkovim riječima HNB nije činila skoro ništa u jeku najveće financijske krize u povjesti čovječanstva!
Ono što je činila činila je totalno pogrešno – dakle suprotno od onoga što su činile banke u državama koje danas imaju stabilan rast i nisku nezaposlenost!


Kao da nam nije bilo dosta 50 godina inflacije, deprecijacije i denominacije.
Ne može se monetarna gledati kako što više brojki imati u džepu.
A da malo živimo od svog rada za promjenu?

btw. R. Bošković je već u para navrata pokazao koliko razumije širi kontekst makroekonomije.

Just another day in paradise

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/IzBanke/tabid/393/View/Details/ItemID/61079/ttl/Kako-se-Hrvatska-preracunala/Default.aspx
multiplikatorni efekt državne s(t)imulacije. multiplikator rezanja poreza u usa je između 2,5 – 3.

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/hub-analize-prognoza-pada-bdp-a-pogorsana-na-1%2c4%25%2c-deficita-na-4%2c9%25,84692.html

Jean-Claude Trichet: Neće biti stagnacije ni nove recesije

http://seebiz.eu/hr/novcano-trziste/kamatne-stope/trichet-nece-biti-stagnacije-ni-nove-recesije,84717.html

Zdeslav Šantić: Proračun se mora srezati za 10%

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/santic-proracun-se-mora-srezati-za-10%25,84728.html

U dva tjedna HNB otkupio 363 milijuna EUR!
Odakle tolika lovuša kada je sve u banani – i turizam i industrija i potrošnja i investicije i stalni deficit platne bilance!
Možda netko to privatno tiska?


U dva tjedna HNB otkupio 363 milijuna EUR!
Odakle tolika lovuša kada je sve u banani – i turizam i industrija i potrošnja i investicije i stalni deficit platne bilance!
Možda netko to privatno tiska?

zakaj se praviš blesav?



U dva tjedna HNB otkupio 363 milijuna EUR!
Odakle tolika lovuša kada je sve u banani – i turizam i industrija i potrošnja i investicije i stalni deficit platne bilance!
Možda netko to privatno tiska?

zakaj se praviš blesav?
[/quote]

Ovo su samo brojke i naslovi iz tiska!
Ne vidim ništa BLESAVO kako insinuira vaša malenkost.


U dva tjedna HNB otkupio 363 milijuna EUR!
Odakle tolika lovuša kada je sve u banani – i turizam i industrija i potrošnja i investicije i stalni deficit platne bilance!
Možda netko to privatno tiska?

Dobio je nalog od druga ti Sanadera da se mora otkupit sve pokradene ojre. Sanader kupuje stanove po New Yorku pa prelazi u dolare.
Zato dolar globalno raste, al nemoj nikome reći. [wink]

No respect



U dva tjedna HNB otkupio 363 milijuna EUR!
Odakle tolika lovuša kada je sve u banani – i turizam i industrija i potrošnja i investicije i stalni deficit platne bilance!
Možda netko to privatno tiska?

Dobio je nalog od druga ti Sanadera da se mora otkupit sve pokradene ojre. Sanader kupuje stanove po New Yorku pa prelazi u dolare.
Zato dolar globalno raste, al nemoj nikome reći. [wink]
[/quote]

Na činjenice uvredama!
Živjela demokracija.
Aj sad u Vrašavsku – ukinite napokon te garaže da Horvatinčić od njih napravi još desetak poslovnih prostora i zaradi desetak milja ojra!

New Report

Close