Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pobjeđuje opće znanje.
Što više različitih elemenata iz cijele slike shvatiš, to si bliže pravom odgovoru.

Ma opće znanje je dobro za kvizove i socijalni status u društvu. Što se novaca tiče bolje je bit usko specijaliziran i gazda u svojoj maloj niši.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Pobjeđuje opće znanje.
Što više različitih elemenata iz cijele slike shvatiš, to si bliže pravom odgovoru.

Ma opće znanje je dobro za kvizove i socijalni status u društvu. Što se novaca tiče bolje je bit usko specijaliziran i gazda u svojoj maloj niši.

[/quote]

Poštovani Conan

Meni je to malo prekrut stav. Slažem se da je bolje imati stručne ljude, no mislim da je SLK ciljao na stručnost+opče znanje… Naime, Ameri su imali jako puno gazdi pa ih je to dovelo gdje jesu… ili mozda ciljaš na to da je napravljeno s određenim ciljem?

HNB prihvatila 6,1 mlrd kuna

Međubankarska kamatna stopa Zibor na prekonoćne pozajmice u srijedu je pala na 21,42 posto s 39,70 posto

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Vijesti/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/49208/ttl/HNB-prihvatila-61-mlrd-kuna/Default.aspx

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Japanska vlada dijeli novac svojim građanima

Japanski je parlament donio zakon prema kojem će se svakom stanovniku dati novčani iznos u gotovini nadajući se da će tako spasiti recesijom pogođeno gospodarstvo.

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=69092

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=68973

"Pomorci ogorčeni poreznom reformom
Pomorci: Ne prestane li harač, povlačimo novac iz domaćih banaka

Ukoliko se ne prestane s haračom, povući ćemo sav taj novac iz domaćih banaka i prebaciti ga u strane banke, a naša prebivališta ćemo fiktivno prijaviti u Crnoj Gori koja će sigurno široke ruke primiti i nas i naš novac, a Hrvatska će ostati bez ičega, oštra je poruka tisuća hrvatskih pomoraca, piše portal novilist.hr
…"

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



Pobjeđuje opće znanje.
Što više različitih elemenata iz cijele slike shvatiš, to si bliže pravom odgovoru.

Ma opće znanje je dobro za kvizove i socijalni status u društvu. Što se novaca tiče bolje je bit usko specijaliziran i gazda u svojoj maloj niši.

[/quote]

Poštovani Conan

Meni je to malo prekrut stav. Slažem se da je bolje imati stručne ljude, no mislim da je SLK ciljao na stručnost+opče znanje… Naime, Ameri su imali jako puno gazdi pa ih je to dovelo gdje jesu… ili mozda ciljaš na to da je napravljeno s određenim ciljem?[/quote]

Gdje ih je dovelo?

USA $ 44.150 GDP per capita
Croatia $ 9.612 GDP per capita

Nisam govorio šta je bolje, i meni je puno draže razgovarati s nekim tko ima široko opće znanje nego sa nekim "fah idiotom" pogotovo ako nam se fahovi razlikuju. Ali je sigurno novčano isplativije biti odličan stručnjak u svom uskom polju nego znati po malo o filozofiji, geografiji, povijesti, kemiji i astrologiji…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


HNB prihvatila 6,1 mlrd kuna

Međubankarska kamatna stopa Zibor na prekonoćne pozajmice u srijedu je pala na 21,42 posto s 39,70 posto

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Vijesti/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/49208/ttl/HNB-prihvatila-61-mlrd-kuna/Default.aspx


Bilo je i vrijeme, nakon stabilizacije tečaja, da se poradi i na kamatnim stopama na prekonoćnom. Ipak je 35% – 40% previsoko pa i za nas.
Doduše, kako banke prelijevaju međusobno iz šupljega u prazno, nije zabrinjavajuće.

If something is too good to be true...it probably is.


Japanska vlada dijeli novac svojim građanima

Japanski je parlament donio zakon prema kojem će se svakom stanovniku dati novčani iznos u gotovini nadajući se da će tako spasiti recesijom pogođeno gospodarstvo.
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=69092


pametnije im je bilo da su te novce poslali nama da kupimo nove mobitele i televizore….njihovi će štedit.

A kako bi ova vijest mogla pomoći onima koji veselo lupaju po asku dok čekaju da im država isplati plaću?
BSN

Propao pokušaj zaduživanja države

"Na jučerašnjoj aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija država nije supjela prikupiti planiranih 150 milijuna kuna.
Unatoč visokoj kamatnoj stopi od 7,6 posto i povoljnoj cijeni od 96,349 posto, upisano je samo 30 milijuna kuna trezorskih zapisa s rokom dospijeća 180 dana.
Prema pisanju dnevnika Business.hr, indikativno je da je cijeli iznos upisao nebankarski sektor, odnosno mirovinski fondovi. Nezapamćen manjak interesa za trezorskim zapisima bankari objašnjavaju kroničnom kunskom nelikvidnošću, koja je nastala zbog HNB-ove politike održavanja stabilnosti tečaja kune." [bye]

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


Dionice su ”puzzle” – što ih više posložiš, to imaš bolju sliku.
E sad – nije rješenje doktorirat slaganje neba, jer opet ne znaš što je na slici.
Pobjeđuje opće znanje.
Što više različitih elemenata iz cijele slike shvatiš, to si bliže pravom odgovoru.

Bitno je imat škole, recimo da je to nebo. FA i TA su jezero i trava.
Ali bolje složit po komad neba, jezera i trave, nego samo jedno od toga. Imat ćeš bolju sliku.
Ako još imaš iskustvo, kvalitetne prijatelje i talent, onda vidiš i ptice, drveće i cvijeće.
A opet – nikad ne vidiš sve i ne znaš što te čeka. Samo, što više složiš, manje je iznenađenja.

P.S.: Talent – ako ga imaju sportaši, glumci i glazbenici, smatram da ga imaju i špekulanti dionicama. Jednostavno, nije sreća nego talent. Intuicija za pravi potez u pravom trenutku.

ponoćna filozofija… [embarass]

slikovit i štosan opis [thumbsup]…samo ima puno onih kaj vide i svaki cvijetić čak al badava im to kad im je sve crno i ne vide ljepotu života u bojama…..

@Conan OBri
Poštujem tvoje mišljenje, ne tvrdim da sam u pravu.
Svejedno mislim da se špekuliranje dionicama ne može strapati pod jedan fah, da je potreban vrlo širok obzor. Potrebno je barem 3-4 fah idijota da bi stvorio neku sliku. Nitko ne može biti vrhunski u svim segmentima, niti jedan fond manager. Zato ima pomoćnike, koji su svaki u svom sektoru stručniji od njega. On je suma njihova znanja i djeluje.

Možda je to nepravedno prema svima koji ulažu puno truda i novca u permanentno obrazovanje, ali to im ne jamči veći uspjeh. Možda će se oni obogatiti kao djelatnici u sklopu neke korporacije na osnovu svog znanja, no samostalno investiranje je rizično.

Anyway, sistematizacija i edukacija čim manjeg fragmenta je bolja u svakom poslu. No mora postojati dobro ustrojena hijerarhija i vrhovnik sa crvenim gumbom. I samo on puca.

No respect


slikovit i štosan opis [thumbsup]…samo ima puno onih kaj vide i svaki cvijetić čak al badava im to kad im je sve crno i ne vide ljepotu života u bojama…..

znao sam da ćeš izvući neku literarnost u svemu tome. [smiley]

No respect



slikovit i štosan opis [thumbsup]…samo ima puno onih kaj vide i svaki cvijetić čak al badava im to kad im je sve crno i ne vide ljepotu života u bojama…..

znao sam da ćeš izvući neku literarnost u svemu tome. [smiley]
[/quote]

genetika plus ponočna filozofija [wink]

Inozemni dug lani porastao 17,4% na 39 milijardi eura
Autor/izvor: SEEbiz
ZAGREB – Prošle godine bruto inozemni dug Hrvatske povećao se za 5,8 milijardi eura, čime je na kraju prosinca premašio iznos od 39 milijardi eura, navodi se u najnovijem Biltenu HNB-a.

http://seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/inozemni-dug-lani-porastao-17%2c4%25-na-39-milijardi-eura,39148.html



@Conan
OBri
Poštujem tvoje mišljenje, ne tvrdim da sam u pravu.
Svejedno mislim da se špekuliranje dionicama ne može strapati pod jedan fah, da je potreban vrlo širok obzor.

Ma to se potpuno slažemo, kada sam govorio o specijalizaciji mislio sam općenito na radna mjesta, ne na tržište kapitala. Npr, u boljoj je poziciji stručnjak za liječenje neke određene bolesti (npr dijabetes, rak pluća, glaukom, psorijazu…) neko doktor opće prakse. Makar ukupan fond znanja kod doktora opće prakse može biti i veći.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close