Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Za iznose manje od 400 000 kn garantira država…

Zasto me "garantira drzava" sjeti stare devizne stednje?
[/quote]

Koja je alternativa? Eventualno kupnja neke nekretnine, za što je potreban veći iznos. Meni se osobno sviđaju dionice, ali čovjek je pitao za banke…

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Kuštrak, Čačić i Linić u Otvorenom popljuvali Šukera i ideju ukidanja 2.stupa. Mislim da sam se prvi put u životu složio s Linićem.

Kuštrak: "treba povećat davanja u 2.stup".
Čačić: "novac u prvom stupu ne postoji, to je samo obećanje države. Ono što je u 2.stupu je realno". Kratko i jasno. [thumbsup]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Kuštrak, Čačić i Linić u Otvorenom popljuvali Šukera i ideju ukidanja 2.stupa. Mislim da sam se prvi put u životu složio s Linićem.

Kuštrak: "treba povećat davanja u 2.stup".
Čačić: "novac u prvom stupu ne postoji, to je samo obećanje države. Ono što je u 2.stupu je realno". Kratko i jasno. [thumbsup]

hm, koliko se sjećam i novac je obećanje države …

I love the Smell of Profits in the Morning

ja neki dan slušao onoga iz daba .. filipovića … čudan neki lik … onako u svjetlucavom odijelu … no mudro, po meni zbori …

kunu u odnosu na euro dovesti na razinu 1:10 … a začuđeni novinar će na to: a što je s ljudima koji imaju kredite …
ništa, osnovati fond, sve ih tamo potrpati, izdati obveznice i čekati da se situacija smiri …

onako kada čovjek malo bolje razmisli, zašto da ne ?! taoci smo situacije kada nas banke drže za jaja … devalvirajmo valutu, nek država pomogne onima koji će propasti, i za godinu dvije izaći ćemo zdraviji iz ovog svega …

I love the Smell of Profits in the Morning

Novac je obecanje i centralne banke i drzave. Obecanje CB da ce ti za 100 kn isplatiti – 100 kn. Tako da to obecanje moze uvijek ispuniti. Drzava je obecala da ce na ime poreza koji moras platiti uzeti tu novcanicu i takodjer to obecanje ona rado ispunjava. Tako ja to nekako gledam. [cool]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Čačić: novac u prvom stupu ne postoji, to je samo obećanje države. Ono što je u 2.stupu je realno". Kratko i jasno. [thumbsup]


Naravno da ne postoji, nikad nije ni postojao, to je tzv. fond solidarnosti…šta god to značilo.

Meni to izgleda kao isključivo politički potez tipa – vuk sit i koze…kako bilo…

Država se dijelom rješava obaveza a raja dobiva neku lovicu koju su "dobrovoljno" ušparali da prebrodi krizu koja je već tu. Da ne velim da izbori dolaze…sa stanovišta drave, lukav potez.
Kome novci ne trebaju, ima na izbor dosta opcija..dobrih i loših…
Međutim, oni koji su ili će ostati bez posla, itekako će znati cijeniti taj novac koji je oslobođen.

A što se tiče mirovine, ona će biti crkavica sa 2. stupom ili bez njega.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Novac je obecanje i centralne banke i drzave. Obecanje CB da ce ti za 100 kn isplatiti – 100 kn. Tako da to obecanje moze uvijek ispuniti. Drzava je obecala da ce na ime poreza koji moras platiti uzeti tu novcanicu i takodjer to obecanje ona rado ispunjava. Tako ja to nekako gledam. [cool]

Dobro dok je tako… [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


hm, koliko se sjećam i novac je obećanje države …

Nema obećanja. Vrijednost novca je samo u vjerovanju da će ti netko drugi biti spreman dati neko dobro i uslugu u zamjenu za taj komadić papira.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



hm, koliko se sjećam i novac je obećanje države …

Nema obećanja. Vrijednost novca je samo u vjerovanju da će ti netko drugi biti spreman dati neko dobro i uslugu u zamjenu za taj komadić papira.
[/quote]
Nije baš samo u vjerovanju. CB garantira i stoji iza svog "legal tendera"…o vrijednosti tendera…o tom potom…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!




hm, koliko se sjećam i novac je obećanje države …

Nema obećanja. Vrijednost novca je samo u vjerovanju da će ti netko drugi biti spreman dati neko dobro i uslugu u zamjenu za taj komadić papira.
[/quote]
Nije baš samo u vjerovanju. CB garantira i stoji iza svog "legal tendera"…o vrijednosti tendera…o tom potom…

[/quote]

Garantira s čime? Dolari su nekad bili "redeemable in gold". Ali ta vremena su davno prošla.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Garantira s čime? Dolari su nekad bili "redeemable in gold". Ali ta vremena su davno prošla.


Garantira konvertibilnost…mislim da jedino Švica ima zlatnu podlogu danas…ako i ona…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Nemaju bas pretjerano puno brstit u tim OMF-ovima… Ali nije ni beznacajno, koji postatak deficita mogu pokrpati sa time. 2.5 mlrd kn od oka mogu upazarit… depozite i stranu imovinu. Jedino ako misle po bidu lupat sa dionicama. Plus ustede na kamati na oko 16 miljardi kn obveznica svojih, to je neka miljarda. U godini dana oko 3.5 miljarde kn, kad bi svi presli u prvi stup odokativno.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

I of kors, nemoraju vise obveznice izdavat da bi posrkali od OMF-a uplate u drugi stup… Cisti prihod proracuna.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Imovina kratkorocna, obveza dugorocna. Za 20-30 godina dolazi na naplatu. Moze li bolje!?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Garantira s čime? Dolari su nekad bili "redeemable in gold". Ali ta vremena su davno prošla.


Garantira konvertibilnost…mislim da jedino Švica ima zlatnu podlogu danas…ako i ona…
[/quote]

Država ne može garantirati konvertibilnost. To je samo načelno. Praktično se radi samo o vjeri da taj komadić papira ima vrijednost.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

New Report

Close