INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska INA (INA-Industrija nafte d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kreni redom pogledaj top 10 ulaganja svakog fonda pa ćeš znati iako ja mislim da je i tu prošla baba sa kolačima kad se plate ulazna i izlazna naknada ne ostane skoro ništa.


Zanima me kako još mogu zaraditi na INA-i?

S obzirom da ne mogu više kupiti dionice, koje je vaše mišljenje o kupnji nekog investicijskog fonda koji ima INA-u?

Pretpostavljam da je oni još vode po staroj cijeni (oko 1700 kn) budući da nije protrgovana po višim cijenama…

Molim pomoć! Da li sam u pravu i koji fond ima najviše INA-e?

Hvala!

More, more… al pod uvetom da ostale pozicije fonda ne panu u medjuvremenu. Takodje, ne znam kako fondaši knjigovodstveno vode sada Inu odnosno da li im custody banka po isticanju Molove ponude za Inu odobrava potraživanje u bilansu po ponudjenoj ceni ili će tek to da urade po odobrenju ponude od regulatora ako se u medjuvremenu ne započne trgovinom. Hanfa bi ovde morala da nekako izreguliše eventualne malverascije vrednošću fonodva. To bi ti znalci iz custodya mogli tačno da saopšte kako trenutnop vrednuju i kako će da vrednuju Inu do odobrenja regulatora odnosno ponovnog početka trgovine.

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...


kada će se nastaviti trgovina?

Koliko će biti prometa prvi dan? Procijene?

who dares, wins

Malo sam se informirao i izgleda da fondovi ne smiju imati više od 10% nekog vrijednosnog papira u portfelju… Znači kada se odbije ulazna i izlazna još izađem u minusu (naravno, ako ulažem na kratki rok da bih pokupio zaradu na INA-i).
S druge strane indeksni fondovi izgleda ne trebaju pratiti te regulative tako da OTP indeksni ima oko 11%, a VB CROBEX10 oko 16% dionice… A ni naknade im nisu velike 🙂

Kad bih kupio VB fond (ima više ine), platio bih oko 1% ulazne i 1% izlazne naknade, a (grubom računicom), mogu zaraditi nešto više od 9% – samo na INA-i.

Još ako i druge dionice nešto skoče, vjerojatno na kratki rok mogu izaći sa nešto više od 8% plusa.

Mislim da to nije loše 🙂

Sprema se kontraponuda mirovinskih fondova za Inu?
http://www.poslovni.hr/vijesti/sprema-se-kontraponuda-mirovinskih-fondova-za-inu-165600.aspx

U Vladi se proučava mađarski zakon iz 2007. kojim je Mol obranjen od OMV-a jer žele nadzor nad mogućom daljnjom preprodajom dionica

Iako je Mol u dokup osam posto dionica Ine krenuo objavom privatne ponude za manjinske dioničare, ta operacija po svemu sudeći neće u konkretizaciju još barem ovaj tjedan. Malo je, naime, vjerojatno da će se prije tog roka ukinuti obustava trgovine dionicama Ine. To bi pak moglo ići u prilog nekim kontra-akcijama čije su se konture tijekom vikenda počele osmišljavati u političkim, ali i u krugovima institucionalnih investitora.

Njihova argumentacija, posebno mirovinskih fondova, među kojima se ozbiljno razmišlja o isticanju protuponude u trenutku kada se otvori trgovina, utemeljena je u procjenama vrijednosti kompanije. Smatraju da Inina dionica vrijedi više od 2800 kuna te da će dugoročno njezina vrijednost još rasti. Stoga su je skloni dodatno akumulirati isticanjem ponude koja je viša od one koju daje Mol i za koju, navodno, imaju dovoljno financijskog potencijala. No, da bi doista to i učinili, zanima ih koje bi "akcije" mogli očekivati od Vlade. Ako bi se veliki investitori doista i odlučili na isticanje više cijene za dionicu, dosta im je da dokupe 300-400 tisuća slobodnih dionica pa da osujete Molov plan stizanja do natpolovične većine.Na drugoj strani, Molov potez prilično je uznemirio duhove na Markovom trgu. Prema saznanjima Poslovnog dnevnika, čak su i neke članice vladajuće koalicije za …

Pa ko ovdje koga hebe
Sad su se sjetili da im je ina jeftina i po 2800, a nije im valjala po 1600
Pa diste bili do sada , 2 godine ste mogli kupovat po 1600 kn…
Ako mirovinski fondovi daju kontraponudu, pa treba ih sve nacionalizirat i ugasit

Jedini je AZ kupovao i Bravo za Dinka Novoselca

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

Članak 153.

(1) U slučaju vrijednosnih papira, uključujući i dionice zatvorenih investicijskih fondova, utvrđivanje vrijednosti imovine temelji se na tržišnoj cijeni koja je formirana na organiziranom i uređenom tržištu.

(2) U slučaju vrijednosnih papira za koje ne postoji tržišna cijena koja zadovoljava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, za utvrđivanje vrijednosti se kao osnova primjenjuje cijena zadnje transakcije koja je zaključena u tom fondu, odnosno prinos zadnje transakcije u slučaju dužničkih vrijednosnih papira, osim ako Nadzorno tijelo propisom ne dopusti primjenu drukčije metode izračuna vrijednosti imovine.

Dio iz Zakona o investicijskim fondovima…

Prema njemu, INA se još treba voditi po cijeni od zadnjeg trgovanja, dakle od četvrtka – cca. 1700 kn.

Ne znam koliko je regulator ažuran s izdavanjem uputa za vrednovanje dionica tako da vjerujem da će fondovi s velikim udjelom INA-e u portfelju nešto kasnije profitirati od MOL-ove ponude.

Ne znam za vas, ali ja ću vjerojatno nešto uložiti u neki indeksni fond. Kada prođe INA, vjerujem da će priljev novca na tržište dići i ostale blue chip dionice. A još ako ikada uđemo u EU :)))) bi trebala biti berba na tržištu 🙂


Kreni redom pogledaj top 10 ulaganja svakog fonda pa ćeš znati iako ja mislim da je i tu prošla baba sa kolačima kad se plate ulazna i izlazna naknada ne ostane skoro ništa.

Pa ima indeksni fond ako se ne varam, al tu treba malo zasukat rukave pa izračunat procentualni udeo Ine…. sem toga Ina bi mogla malo da pogura i ostatak marketa, a navodno fondovi imaju i neke akcije vezano na provisije do kraja ove godine.

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...


Pa ko ovdje koga jebe
Sad su se sjetili da im je ina jeftina i po 2800, a nije im valjala po 1600
Pa diste bili do sada , 2 godine ste mogli kupovat po 1600 kn…
Ako mirovinski fondovi daju kontraponudu, pa treba ih sve nacionalizirat i ugasit

Taman sam htio link stavit. Pa to je u stilu Đure Dečaka koji je prije 2 godine lupetao da je 2800 kn po dionici sramotno niska ponuda.

Kakva kontraponuda jesu oni normalni? mogli su to sve pokupit po 1800 da su htjeli.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Kreni redom pogledaj top 10 ulaganja svakog fonda pa ćeš znati iako ja mislim da je i tu prošla baba sa kolačima kad se plate ulazna i izlazna naknada ne ostane skoro ništa.

Pa ima indeksni fond ako se ne varam, al tu treba malo zasukat rukave pa izračunat procentualni udeo Ine…. sem toga Ina bi mogla malo da pogura i ostatak marketa, a navodno fondovi imaju i neke akcije vezano na provisije do kraja ove godine.

[/quote]
Evo ajd zasuči rukave. Reče neki dan jedan kolega da je Inin udio u Crobexu 1,81%
http://www.zse.hr/default.aspx?id=179

who dares, wins



Pa ko ovdje koga jebe
Sad su se sjetili da im je ina jeftina i po 2800, a nije im valjala po 1600
Pa diste bili do sada , 2 godine ste mogli kupovat po 1600 kn…
Ako mirovinski fondovi daju kontraponudu, pa treba ih sve nacionalizirat i ugasit

Taman sam htio link stavit. Pa to je u stilu Đure Dečaka koji je prije 2 godine lupetao da je 2800 kn po dionici sramotno niska ponuda.

Kakva kontraponuda jesu oni normalni? mogli su to sve pokupit po 1800 da su htjeli.
[/quote]

Iste stvari dogodit ce se i na drugim d.d.Nama nase valja tek onda kad drugi iskazu interes.
Zivjeli FM.

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

Pa kako je samo 1,8%, ako je u OTP indeksnom skoro 11%?

Ne moraju imati baš točan omjer, ali ne vjerujem da je moguće da bude indeksni fond ako ima toliku razliku u omjerima dionice u portfeljima?

Ne treba baš zasukavati rukave, sve se vidi tu:

http://www.otpinvest.hr/UserDocsImages/Indeksni-rujan2010.pdf
http://www.vbinvest.hr/UserDocsImages/VB%20CROBEX10%2031.10.2010%20hr.pdf

Vlada bi imho trebala stopirati Molovu ponudu dok DORH ne završi istragu oko Molovog kredita Podravci.

Uglavnom čvrsti asseti.........i nešto kartušine za razbibrigu



Pa ko ovdje koga jebe
Sad su se sjetili da im je ina jeftina i po 2800, a nije im valjala po 1600
Pa diste bili do sada , 2 godine ste mogli kupovat po 1600 kn…
Ako mirovinski fondovi daju kontraponudu, pa treba ih sve nacionalizirat i ugasit

Taman sam htio link stavit. Pa to je u stilu Đure Dečaka koji je prije 2 godine lupetao da je 2800 kn po dionici sramotno niska ponuda.

Kakva kontraponuda jesu oni normalni? mogli su to sve pokupit po 1800 da su htjeli.
[/quote]
Ma to je novinar izmislio. Ta ideja sa mirovinskim fondovima je jednostavno neostvariva. Naime, MOL može ponuditi da kupuje samo 8% dionica jer oni, zajedno sa Vladom s kojom zajednički djeluju, imaju sve preostale dionice.
Mirovinski fondovi ne djeluju zajednički ni sa Vladom ni sa MOL-om. Kad bi htjeli dati kontraponudu, morali bi svim dioničarima (pa i Vladi i MOL-u) ponuditi više novaca. To znači da bi trebali dati ponudu za praktički SVE dionice (minus one koje su već njihove, ali to je svega cca. 1%) i to bi ih koštalo skoro 30 milijardi kuna (10.000.000 dionica * cca. 3.000 kn). Kao prvo, mislim da nemaju toliko keša; kao drugo, čak niti konzorcij hrvatskih banaka im ne bi mogao dati toliku bankarsku garanciju, i kao treće, mislim da pojedino društvo za upravljanje fondovima smije imati max. 10% vrijednosnih papira jedne firme tako da oni eventualno smiju kupiti 40% firme, a nikako 100%.

Totalna špekulacija.

Fondovi ne moraju dati ponudu. Samo nek stave na kupnju xxxxx dionica po 280x i nek se nadbidavju s molom i stvar rijesena.

Nije bolest sve što boli

Koliko se ja sećam, ponuda može biti uvetovana, takvu upravo daje Mol, ne vidim zašto ne bi mirovinci isto takvu da daju, osim ako u zakonu ne piše drukčije, a ja sam u krivu?

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...

New Report

Close