IGH (Institut IGH d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IGH (Institut IGH d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ugovoreni poslovi postoje, svijetlija budučnost postoji, samo treba krenuti u realizaciju, a i to će se vrlo uskoro. Ovaj jednokratni problem sa Zagrebačkim holdingom i “Zagrepčankom” je riješen. Bliži se i kraj godine, dionice rastu. Tako statistika kaže. Potom je na pomolu proljeće za koje i najzagriženiji pad-drukeri tvrde da je točka preokreta. Dakle, tu smo negdje, blizu kraja mračnog tunela.

Institut IGH je u devet mjeseci ove godine zabilježio konsolidirani gubitak od 62,4 milijuna kuna za razliku od 2,2 milijuna kuna dobiti iz prošlogodišnjeg razdoblja. Ukupan prihod ostvaren je u iznosu od 258,1 milijun kuna, što je za 35,3 posto manje u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Institut IGH i njegovih 20 ovisnih društava u prvih su devet mjeseci ostvarili prihode od prodaje usluga i proizvoda od 228,7 milijuna kuna, od čega je na inozemnom tržištu ostvareno 42,4 milijuna kuna. Kako navode iz tvrtke, ova je godina obilježena stalnim usporavanjem gospodarskih aktivnosti. “U takvim okolnostima društvo je poslovalo s gubitkom zbog izrazitog pada konsolidiranih prihoda od prodaje za 37 posto zbog stagnacije ukupne građevinske aktivnosti i zastoja u realizaciji planiranih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj”, kaže se u komentaru Uprave IGH. U ovoj građevinskoj tvrtki ističu da je na negativan financijski rezultat u devetomjesečnom razdoblju znatno utjecalo i jednokratno izvršeno vrijednosno usklađenje na temelju sporazuma sa Zagrebačkim holdingom kojim su obje strane konačno utvrdile prava i obveze proistekle iz ugovora o kupoprodaji projekta “Zagrepčanka”. Negativan rezultat iz redovnog poslovanja društva i grupe posljedica je i prolongacije izvršenja postojećih ugovora. Kako bi se prilagodili uvjetima na tržištu, u IGH su nastavili provoditi mjere i za smanjenje troškova u skladu s programom preustroja započetog 2010. godine. Tvrtka planira staviti jači naglasak na inozemna tržišta, posebice u regiji te u Rusiji.

Čini se da je Kerum zadnji stup obrane ovoga “giganta” od naplate jamstva i sjedanja države i grada Splita na račun. Onda slijedi, kako kažu, naplate štete, odnosno zapljena imovine.[emo_palacg]

SLUČAJ SPALADIUM
Svi protiv Keruma: ‘Zašto se Split nije naplatio od Konstruktora?’

Profesor splitskog Ekonomskog fakulteta Dejan Kružić, glavni pregovarač Grada Splita u vrijeme sklapanja ugovora, gradskim vijećnicima održao je pravo malo predavanje i vrlo plastično pojasnio zašto je posao trebao biti apsolutno isplativ za Split i državu: ‘Nije sklopljeno nikakvo partnerstvo oko dvorane, već oko četiri objekta – dvorane, garaže, trgovačkog centra i nebodera – i upravo ostali objekti su ključni. Komunalni doprinos, porezi i prirezi te komunalna naknada dovoljni su za plaćanje najamnine, a nakon trideset godina cijeli kompleks prelazi u vlasništvo države i Grada. Za usporedbu, u Varaždinu se plaća gotovo jednaka najamnina samo za dvoranu, i to dva i pol puta manjeg kapaciteta, a u Zagrebu se također samo za dvoranu plaća 40 posto veći iznos’, objasnio je Kružić.

Rizik investicije je u cijelosti na privatnim partnerima, uz tri ključna stupa osiguranja: bankovnu garanciju, korporativno jamstvo kojim su Konstruktor, IGH i Dalekovod obvezni nadoknaditi svu štetu ukoliko ne dovrše projekt te blokadu sredstava na izdvojenom računu‘, dodao je Kružić, podsjetivši vijećnike zašto su prije pet godina jednoglasno prihvatili projekt. Kao što je poznato, bivši gradonačelnik Kuret aneksom ugovora oslobodio je blokirana sredstva, gradonačelnik Željko Kerum po svemu sudeći je propustio produljiti bankarsku garanciju na deset milijuna kuna pa je preostao tek jedan ‘stup’ – korporativno jamstvo kojim Grad i država mogu sjesti na račun tri građevinska giganta i naplatiti štetu ili im zaplijeniti imovinu.

‘U ugovoru nema banaka, a rizik je potpuno na strani privatnog partnera‘, podcrtao je Kružić i neizravno dao do znanja da to treba i učiniti.

‘I danas bih digao ruku za projekt kakav je prezentiran, ali volio bih da se razgovara o aneksima koje je potpisao Ivan Kuret. Tu se radi o čistoj prevari, zašto su oslobođena blokirana sredstva?’, zapitao se Luka Podrug iz HČSP-a. Aida Batarelo iz SDP-a prozvala je Kerumovu vlast jer je cijelo vrijeme išla na ruku građevinskim tvrtkama na štetu interesa grada, vjerojatno zato jer su interesi Željka Keruma isprepleteni s interesima Konstruktora i IGH.

Još oštrija je bila Sanja Bilač (HDZ): ‘Radi se sve kako bi projekt propao! Uvijek ste štitili interese privatnika i manipulirali građanima, cijelo vrijeme imali ste jamstva koja niste aktivirali i to pokušavate opravdati socijalnom osjetljivošću. Bezuvjetno i odmah ih aktivirajte i počnite raditi u interesu građana’, pozvala je Bilač.

‘Ovdje se radi o dobrom ugovoru, iako ga je sklopila vlada s kleptokratskim sklonostima. Grad mora bez okolišanja naplatiti sva jamstva kojima raspolaže’, pozvao je i nezavisni vijećnik Igor Boraska. SDP-ov Marin Jurjević vratio je raspravu na politički teren pa, iako sam ugovor smatra povoljnim, tvrdi da je Spaladium ‘spomenik promašenoj, megalomanskoj i provincijskoj, ludoj politici koja je uništavala državu.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/224251/Ignoriraju-Split-Premijer-i-pet-ministara-izbjegli-raspravu-o-Spaladiumu.html

[emo_palacg]

U Nadzorni ulazi još jedan Rus. Dolazi iz Elektrocentromontaž d.o.o.
Pa valjda će dva Rusa barem jedan posao pribaviti!
http://www.ecm.ru/
Design, construction and reconstruction of energy facilities, installation and commissioning of electrical equipment

PD tiskano

Franjo Gregurić reizabran je na skupštini društva u Nadzorni odbor te tvrtke.

Teško će on pomoći IGHaovcima

ps Zanimljivo je vidjeti koliko je Jure swpretno uključio političare u kompaniju…Nikica Valentić sad Frenći….

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/covic-ulazi-u-nadzorni-odbor-igh–/

marcello

IGH je obavijestio Zagrebačku burzu kako će se 20. prosinca održati Glavna skupština na kojoj će biti donesena odluka o novim članovima Nadzornog odbora.

Za nove članove bi će izabrani Franjo Gregurić, kojemu će produžiti mandat te Vlado Čović i Ryvkin Grigory Evseevich.
Čović je inače predsjednik NO tvrtke Zagreb Montaža, a Evseevich je trenutno generalni direktor ruske tvrtke Elektrocentromontaž. Podsjetimo, šibenski poduzetnik Vlado Čović ušao je u svibnju u 11,4 posto vlasništva IGH, nakon što se tvrtka odlučila za dokapitalizaciju te za to izdvojio 22,8 milijuna kuna.
Nakon prvog izdanja novih dionica u 22,7 posto vlasništva IGH je ušao je i ruski poduzetnik Venjamin Mežibovski za 45,6 milijuna kuna.
Nadzorni odbor tvrtke sastoji se od sedam članova, a donesena je i odluka o dopuni djelatnosti te se dodaje ‘računovodstveni poslovi’.

Da, da, slaze se ekipa.Osobno sam zadovoljan.Ceka se samo 2 posla i Rusiji i evo nas na 3000.
Vec po stoti put ponavljam, samo strpljenja i dokup.
Ja mirno spavam i grickam pomalo.
Zivjeli!

IGH je obavijestio Zagrebačku burzu kako će se 20. prosinca održati Glavna skupština na kojoj će biti donesena odluka o novim članovima Nadzornog odbora.

Za nove članove bi će izabrani Franjo Gregurić, kojemu će produžiti mandat te Vlado Čović i Ryvkin Grigory Evseevich.
Čović je inače predsjednik NO tvrtke Zagreb Montaža, a Evseevich je trenutno generalni direktor ruske tvrtke Elektrocentromontaž. Podsjetimo, šibenski poduzetnik Vlado Čović ušao je u svibnju u 11,4 posto vlasništva IGH, nakon što se tvrtka odlučila za dokapitalizaciju te za to izdvojio 22,8 milijuna kuna.
Nakon prvog izdanja novih dionica u 22,7 posto vlasništva IGH je ušao je i ruski poduzetnik Venjamin Mežibovski za 45,6 milijuna kuna.
Nadzorni odbor tvrtke sastoji se od sedam članova, a donesena je i odluka o dopuni djelatnosti te se dodaje 'računovodstveni poslovi'.

Da, da, slaze se ekipa.Osobno sam zadovoljan.Ceka se samo 2 posla i Rusiji i evo nas na 3000.
Vec po stoti put ponavljam, samo strpljenja i dokup.
Ja mirno spavam i grickam pomalo.
Zivjeli!

Ako ovo nije teški drukersko navlakački post onda što je ? Sad kad dionica pada iz dana u dan po – 5 % govoriti o cijeni od 3000 kuna isto je neozbiljno kao i tvrditi da će biti 30 kuna u čemu je razlika ? Sramaota kako pojedinci ostale s foruma uvlače u gubitak kupovinom gubitničke dionice.[emo_bijesan]

Eh jadan li si ti, a i oni koji kupuju na osnovu foruma.Ovdje kupnje nema ali jos manje rasprodaje, a to je najgore sto se moze desiti nekoj dionici.No, ovdje se ceka upaljac i da krenemo prema 3000,Usput, moje dionice necete dobiti na toj cijeni osim ako u tom momentu ne vidim bolju kupnju ali sumnajm.
lp

Eh jadan li si ti, a i oni koji kupuju na osnovu foruma.Ovdje kupnje nema ali jos manje rasprodaje, a to je najgore sto se moze desiti nekoj dionici.No, ovdje se ceka upaljac i da krenemo prema 3000,Usput, moje dionice necete dobiti na toj cijeni osim ako u tom momentu ne vidim bolju kupnju ali sumnajm.
lp


Dva genijalna posta ste napisali. Još jedan od mnogih proročkih na ovoj grupi. Ali se iz posta vidi da se baš vi potpuno razumjete u investiranje. Samo me zanima zašto baš 3000kn? Zašto ne 7418,49kn? To ste došli metodom DDM ili FCF ili FCFE? Danas ću kupiti dionicu. Jer kako i cro3erm kaže: sad će još doći novac od Leda. Samo ne shvacam ni od njega kako se kod dokapitalizacije vraća novac na burzu a ne ide samo u tu dionicu. Ovo da ide samo u tu dionicu mi je logičnije ali sam siguran da je ipak on u pravu

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Još samo jedna kupnja pa smo na 422 kune.[emo_palacd]

Moram priznati nisu mi jasni ovi optimisti, istina i ja sam bio klasa optimist do razina 600kn, ovo sad malo je reći postaje prava katastrofa, bojim se da ćemo kroz nekoliko dana biti na 3xx, nažalost ja sam kao i mnogi ostao ukopan umjesto da sam na razinama 600 prodao pa sad ponovo kupio i barem malo smanjio gubitak (eh da sam slušao savjete pobjede). Sva sreća je da sam prestao biti brz na okidaču i da nisam dokupljivao na razinama 5xx. Čini se da je u ovom trenutku (bez obzira što će me mnogi popljuvat) pametno slušat šta kolega pobjeda ima za reć, slagali se mi sa njim ili ne, čovjek prilično točno predviđa kretanja.
I ja čekam 2 posla u Rusiji i skok (ne na 3000) ali bojim se da ću se načekat…


Eh jadan li si ti, a i oni koji kupuju na osnovu foruma.Ovdje kupnje nema ali jos manje rasprodaje, a to je najgore sto se moze desiti nekoj dionici.No, ovdje se ceka upaljac i da krenemo prema 3000,Usput, moje dionice necete dobiti na toj cijeni osim ako u tom momentu ne vidim bolju kupnju ali sumnajm.
lp


Dva genijalna posta ste napisali. Još jedan od mnogih proročkih na ovoj grupi. Ali se iz posta vidi da se baš vi potpuno razumjete u investiranje. Samo me zanima zašto baš 3000kn? Zašto ne 7418,49kn? To ste došli metodom DDM ili FCF ili FCFE? Danas ću kupiti dionicu. Jer kako i cro3erm kaže: sad će još doći novac od Leda. Samo ne shvacam ni od njega kako se kod dokapitalizacije vraća novac na burzu a ne ide samo u tu dionicu. Ovo da ide samo u tu dionicu mi je logičnije ali sam siguran da je ipak on u pravu
[/quote]

Kolega,
kada Vi meni izracunate zasto je IGH pao s 4400 na 430 i manje od dvije godine,istovremeno imajuci sva FIO vrlo dobra i pozitivna,osim ovog zadnjeg, onad cu ja vama veoma lako nacrtati zasto na 3000…
Ja ovdje jos moram biti hrabriji i reci da uje meni target upravo taj koji ste vi oznacili u gornjem postu.. ato je tisucica eurica…
Znate li vi da ovu cijenu dionice opravdava oko 17% vrijednosti IGH u imajucim nekretninama….dajte se uozbiljite.
Molim da procitate neke moje postove od ne tako davno, kada sam rekao da na razinama 400-450( ako dodje;-a doslo) krecem s teskom artiljerijom..molim pogledati danasnji biding..
Ali me je jedan kolega pitao sto kada i to sve spurim..ja sam rekao da tada moram ruke u zrak..i tako ce biti. Ruke u zrak,i biti cu gol kao crkveni mis..ali s puno dionica..gotovo 1000..
vremena imam i ostaje mi samo cekati..
Burek me ne interesira..
lp

New Report

Close