HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jos ako stvarno donesu odluku o isplati dividende pa bude naslov u medijima…npr..HPB isplacuje 25 kn a ZABA 5 kn …kako to zvuci “neukim” 🙂

HNB je svoje odradio , primjedbi i prijedloga nije bilo tako da jos sutra/preksutra neka prodje formalne odluke na Vladi i sto se toga tice vrata su otvorena.

https://www.hnb.hr/documents/20182/3710230/h-ocitovanje_nacrt-odluke-ukidanje-odluke-privremeno-ogranicenje-raspodjele.pdf/5b066cc4-6bce-126b-5e88-909005157eb0?t=1632737064286

 

Sad je na “vlasnicima” da odluce hoce li i koliko

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Nisam se interesirao za ovu dionicu dok mi neki dan u pošti nisu ponudili u korist HPBa  otvaranje poslovnog računa. Nisam u toku, navodno su nedavno počeli s tim. I nije to loša ideja, dobra se lova tu vrti. Zna li neko više o tome molim. Možda kupim nešto jer je perspektiva ove dionice izgledna.

Evo da i ja podijelim svoje razmišljanje zašto sam ušao u ovu dionicu.


Godinama sam izbjegavao dionice u kojima država i Todorić imaju ikakav utjecaj i to se, kako se vidjelo kroz zadnjih 10 godina, pokazalo vrlo dobrom strategijom.


Ipak sam se odlučio ući u ovu dionicu, budući da mi očekivani prinos opravdava rizik dionice (prvenstveno uloga države).


Moja strategija za ovu dionicu je špekulacija da će se banka privatizirati do kraja 2025. godine te mi tako pružiti izlaz iz investicije. Mišljenja sam da je za otključavanje vrijednosti u ovoj dionici potreban katalizator koji može biti u vidu dividende ili privatizacije. Dividenda bi sigurno pozitivno utjecala na cijenu dionice, svejedno mislim da bi tržište još uvijek ukalkuliralo veliki discount za utjecaj države u upravi, tako da nebi došlo do potpunog otključavanja.


Upside potential


Trenutni book (2Q21) je ca 1290kn, tako da na kraju godine očekujem cca book od 1340kn. U slijedeće 4 godine očekujem stabilno, ali ne rastuće poslovanje s neto dobiti od cca 75kn po dionici. Znam da bi mogli biti i optimističniji temeljem poslijednjih godina te ukalkulirati rast i višu bazu, ali 75kn bi svakako ispunila moja očevinja i bio bi zadovoljan. S tim razvojem događanja (bez isplate dividende) do 31.12.2025. bi došli na book od cca. 1650kn. Uzmemo li da bi prodaja išla u rasponu od 0.9 – 1.0x book dolazimo na raspon cijene za privatizaciju od 1485 – 1650. Ovdje bi opet konzervativno uzeo donji dio raspona budući da očekujem određeni diskont za manjak efikasnosti u poslovanju. Moj prosječni ulaz je na 560kn i kao gore navedeno očekujem izlaz na 1500kn 31.12.2025. Na ulaganje od 4 godine dobijem annualized return od 28%. Privatizacija u bilo kojem trenutku prije, uzimajući u obzir navedene pretpostavke, donjela bi dodatno veći anualizirani prinos.


Downside potential


Osobno najveći rizik ovdje vidim da postanem „vječni dioničar“ i da se banka „nikad“ neće privatizirati. Realno ta mogućnost postoji, ali će ulaskom u eurozonu biti značajno smanjena te će euro dodatno pozitivno utjecati na pasivu banke. Osim toga ne vidim nekih značajnih negativnih događanja kroz slijedeće 4 godine tako da bi downside stavio na trenutnu cijenu od 560kn. To bi značilo da je risk = opportunity cost kojeg računam na 8% godišnje. U opisanom scenariju to bi značilo da je risk/reward na 3.5.


HPB je prva dionica s državnim utjecajem koju sam ikad posjedovao, i kako na početku naglašeno, smatram ga dio mog „špekulativnog portfelja“. Alokacija u ovu investiciju je ca 3% cjelokupnog portfelja što je za R/R od 3.5 za mene više nego opravdano.


Toliko od mene, sretno svima 😊

redizajnlos, 28.09.2021. u 11:19

Nisam se interesirao za ovu dionicu dok mi neki dan u pošti nisu ponudili u korist HPBa  otvaranje poslovnog računa. Nisam u toku, navodno su nedavno počeli s tim. I nije to loša ideja, dobra se lova tu vrti. Zna li neko više o tome molim. Možda kupim nešto jer je perspektiva ove dionice izgledna.

Pa nema tu ništa specijalno, samo su uveli tu novu mogućnost. Mislim da se privatni račun mogao otvoriti u pošti od ranije.

Imam poslovni račun u HPB-u i to mi je super praktično jer utrške mogu predavati u poštama. Po meni je to njihova glavna prednost.

I privatni račun sam prije par godina otvorio u HPB-u, jer je PBZ-ovo digitalno bankarstvo meni postalo izrazito odbojno.

Tako da… godišnje mi uzmu 8000 – 10.000 kn naknada..  kako neće rasti.  🤣

Oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su da je ponavljaju.

Ovdje je vjerojatno jedan od najvećih potencijala na ZSE, do booka što je neka referenca za banke, nekih 130% rasta, plus privatizacija…

I formalno stupilo na snagu

 

Hrvatska narodna banka


1870


Na temelju članka 144.a stavka 1. točke 6. Zakona o kreditnim institucijama (»Narodne novine«, br. 159/2013., 19/2015., 102/2015., 15/2018., 70/2019., 47/2020. i 146/2020.), članka 4. stavka 1. točke 11., članka 43. stavka 2. točke 6. te članka 77.a Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, br. 75/2008., 54/2013. i 47/2020.) i članka 4. stavka 1. Odluke o privremenom ograničenju raspodjela (»Narodne novine«, br. 4/2021.) guverner Hrvatske narodne banke donosi


ODLUKU


O UKIDANJU ODLUKE O PRIVREMENOM OGRANIČENJU RASPODJELA


Predmet Odluke


Članak 1.


Ovom Odlukom ukida se Odluka o privremenom ograničenju raspodjela od 14. siječnja 2021. (»Narodne novine«, br. 4/2021.).


Stupanje na snagu


Članak 2.


Ova Odluka stupa na snagu 1. listopada 2021.


O. br. 239-091/09-21/BV


Zagreb, 27. rujna 2021.


Guverner
Hrvatske narodne banke

 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_09_106_1870.html

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Kupuju 3 jača igrača.

Očito se sve zna, mali ionako zadnji saznaju…

Ne kupuje nitko toliko da ide u gubitak….. Fundamenti su očiti

Agrokor prodaje jer mora a kupac se nada ..

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

JL novac završiti prodaju Cbanke. Vanjske ponude otpale. Razmatralo se i pripajanje hpb

Pomalo ali sigurno….

Za koji dan ce valjda i neki konkretniji info od strane NO ili Uprave..Moguce da cekaju FI za 3q..tek da opravdaju odluku..kakva god bila.

Erste daje pola proslogodisnje dobiti za dividendu..cca 9.5 % od nominale…

Ako se HPB odluci za dividenu sve iznad 30 kn bi bilo vise nego zadovoljavajuce..ispod toga..bolje ista nego nista

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

adekvatnost kapitala 26%

zadržana dobit,akumulirana i rezerve 500 mil.

 

I Chuck Norris vozi Dajca!! Tko vozi Dajca ima krupna jajca!! Nebojše=Ne boj se ! Ne valja li ga,ne valja, dok ne kroči Nebojse!

Lucijan, 14.10.2021. u 14:25

Za koji dan ce valjda i neki konkretniji info od strane NO ili Uprave..Moguce da cekaju FI za 3q..tek da opravdaju odluku..kakva god bila.

Erste daje pola proslogodisnje dobiti za dividendu..cca 9.5 % od nominale…

Ako se HPB odluci za dividenu sve iznad 30 kn bi bilo vise nego zadovoljavajuce..ispod toga..bolje ista nego nista

 

Pozdrav

 

 

 

 

Erste daje 2% i manje. Kakve nominale?? Kakve veze ima nominala??

To pitajte njihov NO koji je dao takvo priopcenje !

”Dividenda se utvrđuje u iznosu od 9,48% nominalne vrijednosti dionice, što iznosi 9,48 kuna po dionici.”

 

Pozdrav

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
svi smo mi Crobex

New Report

Close