HIMR (Imperial d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HIMR (Imperial d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Rekao bi da 2Q nece biti bog zna sto, no dosta toga ocekujem od 3Q. Prilicno su digli cijene glavne sezone u odnosu na proslu godinu.

prošle godine se povećanje međustope pdv nije moglo prebaciti na kupce jer su ugovori bili sklopljeni ranije.samo na toj stavki izostala je dodatna dobit od > 3 mil kn.
sa iznad prosječnom(za hr jadran)strukturom gostiju 95% stranci od toga 50% njemci i austrijanci vjerujem da nema straha da će prihvatiti nove cijene.

Soba na booking.comu 160 eur, a na himr stranici ista se nudi za 80eur. Izgleda je bolje biti vlasnik agencije, nego vlasnik hotela.

ne slažem se
vlasnik hotela uvijek može sam iznajmljivati svoju sobu a vlasnik agencije može samo iznajmiti svoju agenciju ako nekome treba.
internet je značajno utjecao i još će više u budućnosti na trend direktnih kanala prodaje čime se smanjuje potreba za agencijama.
osobno nikad nebi mjenjao dionice himr za dionice neke agencije.
tu se ne ubrajaju agencije koje su i same vlasnici većeg ili manjeg broje hotela.
znači realno je očekivati da će hotelske kuće u budoćnosti imati vlastite agencije pogotovo ako će trošak prodaje biti previsok.
tržište će sve dovesti u balans.


vidim da komentirate rast noćenja koji je objavljen. Ako je itko bio na Rabu uopće ove godine zna da to nije dobar pokazatelj – jer je jednostavno neistinit.

O čemu se ovdje dakle radi? Inspekcije su natjerale vikendaše i sve koji imaju kuće ili rentaju da se od ove godine napokon prijave i da prijave sve svoje goste(boravišne pristojbe) tako da je taj ogroman porast broj noćenja ne-turistički porast, to su sve isti ljudi od prošlih godina samo što su prijavljeni napokon:)

p.s. ne komentiram HIMR, komentiram samo TZ Izvješće!


točno
i meni su bili inspektori prošle godine početkom srpnja ove još ne do 15.07..
oni to rade u 7 i 8 mjesecu kada ima najviše gostiju
ne vjerujem da su u svibnju to radili.
vlasnici nekretnina na moru,vikendaši ili kako god ih zvali se prijavljuju na paušal i plačaju fixno za cijelu godinu.
za ženu i mene 90 kn godišnje.
nema to veze sa brojem noćenja iako privatni iznajmljivači mogu svoje goste prijaviti na noćenje.
pojačana prijava “vikendaša”može imati utjecaj na statistiku broja gostiju a koji je manje rastao od broja noćenja u svibnju tako da…
dali je privatni ili “javni”sektor napravio ta noćenja znat ćemo uskoro.
generalno privatni je sektor u pred i posezoni u bitno lošijem položaju i manje konkurentan hotelima.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

večeras na hrt4 emisija otvoreno tema turizam
Vakula je dao dugoročnu prognozu: velika vjerojatnost za vruči nastavak ljeta i u kolovozu ali i u sljedečih 6 mjeseci za iznadprosječne temperature i ljepo vrijeme.
nisam gledala sve već samo dio pa neznam koje su bile teme.
gost je bio i ministar Lorencin.

Vrijeme u svibnju je bilo odlično, a i nastavlja se tako. Trend je kasnijih odlazaka na more pa bi i rujan mogao biti puno bolji. Prošla godina je bila stvarno katastrofalna po pitanju vremena. Rab inače ima u prosjeku samo 9 oblačnih dana ljeti, i spada u jedan od najsunčanijih otoka pa je zbog toga vrlo pogodan za kamping turizam. Prošle godine je u prosjeku u srpnju svaki drugi dan padala kiša.

Nemoj misliti na m2!

Talijani odustaju od Afrike i Grčke, dio će i u Hrvatsku

Ako turisti iz ostalih zemalja tako razmišljaju zarada će biti još veća.

Ne pratim temu pa ne znam dali je vec netko stavio. Himr najavio dizanje padove na 4 zvjezdice za 2016god. Slike su na fejsu

Talijani odustaju od Afrike i Grčke, dio će i u Hrvatsku

Ako turisti iz ostalih zemalja tako razmišljaju zarada će biti još veća.


Ne treba zaboraviti ni Slovence koji ce sada sa Savudrijskom valom imati 100% kapaciteta vise!
[emo_smijesak]


Ne pratim temu pa ne znam dali je vec netko stavio. Himr najavio dizanje padove na 4 zvjezdice za 2016god. Slike su na fejsu

http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/Otoci/Rapski-Imperial-rusi-rekorde-poslovni-rezultat-mjeri-se-zaradom-a-ne-brojem-nocenja

…Nešto manja ulaganja planirana su kako bi se stvorili uvjeti za veću investiciju nakon naredne turističke sezone, ali i zbog toga što još nisu donijeti potrebni prostorno-planski dokumenti…

potvrđuje tezu da himr može i bez strateškog partnera izvršiti plan da sve kapacitete digne na 4*
pretpostavljam da će kao i do sada biti realizirano sa vrlo povoljnim kreditima.
za otoke ide posebna linija hbor-a.
imamo kvalitetan menagment koji treba pustiti da završi posao do kraja pa tek tada prodavati.
tada neće biti puno početna 1000 ili 1500 koliko po bivšem ministru turizma več danas vrijedi himr
u međuvremenu će doći će i “ozbiljan novac” koji neće imati problema sa plačanjem fer cijene.
pogotovo kad u paketu gratis idu neke “sitnice” kao monopol na destinaciju
prekrasnog bisera mediterana,mogućnost bavljenja nekretninskim biznosom…
što nazovi kupcima nije bilo dovoljno da plate u pola cijene po 780.
oni neka si kupuju zemljište i neka grade gdje žele ali
lako je dovesti bagere i dizalice i sagraditi hotele iako biizgradnja financijski koštala bitno više od početne 780 ali izgradnja grada sa bogatom pvjesnom i kulturnom baštinom se nemože.
što mislite dali je to negdje u početnoj 780 uračunato?
to će bolje razumjeti “ozbiljan novac” koji nije do kapitala došao otkupom kupona od izbjeglica koje nisu imale za kruh ili sličnim kombinacijama.
teško mi je povjerovati da ti nazovi menageri to ne razumije
biće da im je pohlepa pomutila razum ili su procjenili daće uspjeti ucjeniti izlobirati za još veći poklon jer im u pola cijene nije dovoljno.
napravili su veliku uslugu svima koji neće prodati prerano.
fundamenti su usporedivi sa privatnim sektorom,imovina se oplođuje po službeno prikazano solidnim stopama a kada se tome doda i zamagljeni dio sa max stopama amortizacije dobije se ukupno i više nego solidan rezultat.
dozvoljavam da sam preskroman i da neki žele više,sretno im bilo tamo gdje misle da će to i ostvariti.
meni je najvažnija komponenta ulaganja ipak sigurnost a nju u himr kao prije svega nekretninskom ulaganju procjenjujem kao jako visoku
u međuvremenu mirno spavam a to preporučam svim dioničarima.
pustite sekiraciju onima koji nisu dioničari i onima koji tvrde da je himr
precjenjen i na ovim razinama od 60% procjenjene imovine
prilično sam uvjeren da u tu procjenu nije ušao monopol na biser destinaciju mediterana,mogućnost bavljenja nekretninskim biznisom i tko zna kakve još “sitnice” skrivene u škrinji sa blagom.
to najbolje zna menagment koji nije htio niti 2007(kada je himr vrijedio manje) prodati po 1300.
pametnom dosta da barem promisli.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


biće da im je pohlepa pomutila razum

pametnom dosta da barem promisli.


S jedne strane imamo dva natječaja u kojima je napravljeno jedno dubinsko snimanje, a predano 0 ponuda. Dubinsko snimanje je inače dubinska analiza stanja u tvrtci koju rade stručnjaci proučavajući poslovne knjige do u detalje (jer je u igri veliki novac).
S druge strane imamo malog investitora koji je duboko u dionici, ali dubinski ju nije niti mmogao proučiti jer nema uvid u sve knjige kao potencijalni kupac.
S treće pak strane imamo razno razne investitore koji uopće nisu napravili dubinsko snimanje. Zašto? Ne da im se? Lijeni su?

Kome je pohlepa pomutila razum? Onome koji je detaljno proučio tvrtku i odlučio ne uložiti svoje novce u nju iako je “u pola cijene”. Ili možda onome ko je na temelju nekakve analize (recimo da je detaljna koliko je mogla biti s obzirom na dostupne podatke) uložio novce nadajući se da će netko uložiti još više novaca. A kada nije prošlo prvi put uložio je još više novaca. Jer je drugi put ipak MORALO. A sad opet MORA…. Jer ako je ministar rekao da vrijedi…..

Svakako, treba promisliti. I uzeti sve u obzir! Sve!!! Pa na temelju toga uložiti ili ne uložiti….

P.S. Nemam dionice HIMR i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju istih.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Mnogi nisu prodavali dionice u 2007 jer su mislili, da če vrijedeti mnogo više. No danas verujem da bi 99% onih dioničara prodali po onim cijenama ili čak po pola nižim. Tako da argument zašto neko nije prodavao u 2007 baš nema neke veze sa današnjom situacijom

itekako ima! ostao je osam godina zarobljen u dionici kojoj je vrijednost pala za 80% na ATH! a mogao je s novcima….. bilo što!

Cijena dionica je u 2007 dogurala do 1339 kn.
Tada je to bilo na 3 tadašnja booka, a dug je bio oko 190 mil. EV je bio preko 1,037 milijardi a EV/EBITDA na 37 !!
EBITDA je bila 28 mil a EBITDA marža skoro 30%
Poluga (dug/EBITDA) je bila 6,6 !!

Da se razumijemo nije Imperial bio iznimka, LRH je bila tada i na 50 EV/EBITDA :))

Ako odete malo čitati forume iz tog vremena naravno da nitko nije vadio ove brojke. Glavni adut ovih cijena tražio se na potcjenjenosti imovine jer su kvadrati zemljišta i stanova tada također bili nebu pod oblacima pa su hoteli ispadali smiješno jeftini kada se to uspoređivalo sa ostalim nekretninama.

No ondašnje cijene nisu dobile neku potvrdu u preuzimanjima. Koliko ja znam imali smo zapravo samo kupnju Arenaturista gdje je išla ponuda po 534 kn što je bilo na nekih 1,5 P/B, ali to je bilo zbog prosjeka na burzi. 65% dionica tada je GS kupio za 271 kunu što je bilo 0,8 booka.
U preuzimanju su na kraju došli do 75% , prosjek je ostao ispod booka na cca 310 kn.
To je onda bilo na cca 16 EV/EBITDA, s tim da je Arenaturist radila sa 30% EBITDA marže. Za pretpostaviti da je GS procijenio da se tu može raditi sa minimalno 40% marže pa je to onda ipak 12 EV/EBITDA, a pošto su oni malo veći igrači od ovih naših, odmah su razdužili tvrtku od domaćih banaka pa im sami plasirali svoje novce po 15%, preuzeli dio imovine na svoje tvrtke, i još zaračunali upravljačku naknadu. Maržu su spustili na 18% i lijepo tunelirali dio zarade mimo ostalih dioničara što rade i danas. Nije ovo tema ali samo pokazujem da nisu stranci došli ovdje platiti nešto skupo i dijeliti novce “sirotinji”, pa pazimo što zazivamo.

Na Imperial bi sigurno bilo najbolje da se što prije privatizira, a budući država prodaje samo 51% dioničari mogu ostati unutra i sa novim vlasnikom profitirati od rasta poslovanja. Uvjeren sam da uz kvalitetnu vlasničku strukturu i upravljanje tvrtka može udvostručiti zaradu a to bi tvrtku dovelo na razine da nije tako nezamislivo da za 2-3 godine dogura do tih cijena iz 2007. Bez privatizacije to je teško zamislivo, a isto tako meni je teško zamislivo da bi netko sada platio ove novce što traži CERP. Nebi naravno bilo prvi put da ja griješim.

Nemoj misliti na m2!

jučer i danas se na kupnji i prodaji pojavio nalog od 200 komada cjenovno vrlo blizu.
molim iskusnije za mišljenje
dali to netko pokušava kupiti ili prodati?

New Report

Close