Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Hrvatska građevinska/graditeljska/građevinarska industrija – sektorske tvrtke, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


još 0,5 mlrd kn
iako "nebi smjelo" ali

…Ako se ne gradi, obnavlja se Ono što Velikogoričani najviše primjećuju i što ih najviše veseli svakako su gradilišta na kojima će niknuti novi stambeni objekti. Potražnja za stanovima iznimno je velika i u većini slučajeva stanovi su prodani i prije nego je zgrada dovršena….

Gotovo svi stanovi rasprodani i prije nego su zgrade dovršene


a kako će to pomoći tehnici kojoj je opet blokiran račun!?


Još će na kraju ostat samo ingra. Najam kapa , ako šta uleti uleti.

ingra će preživjeti ako nastavi ne ugovarati poslove, a svi ovi nekad veliki građevinski sustavi će po svemu sudeći završiti s ključem u bravi

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

i dalje ima onih koji se trude btti sljepi pored zdravih očiju.
a “nebi smjelo” ali…

značajnog rasta cijene ne može biti bez značajnog rasta potražnje
ovo su već nedvojbeno cijene za veću ili manju zaradu građevinara ovisno o pojedinačnoj sposobnosti .

…I dalje je prisutan ubrzani rast cijena stanova u najvećim hrvatskim gradovima, pa su tako cijene stanova u Puli više za 12 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok su cijene stanova u Zagrebu skočile za 8 posto i ovog puta prešle 1.800 eura po kvadratnom metru….

Porasle cijene nekretnina, evo koliko je u prosjeku cijena kvadrata stana u Zagrebu

+ neki dan slušam ujutro na radiju ministra turizma koji komentirajuć iinvesticije u turizmu kaže,citat po sjećanju:
“da danas želite izgraditi hotel morate čekati godinu dana jer ga nema tko izgraditi”
posljedice?
znam da “nebi smjelo” ali jedan je scenarij značajno izgledniji
time will tell

p.s.
sektor u 2018 -8,77%

p.p.s.
DA,rizici postoje ,sve ide u paketu…
svima nama po našem izboru

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Oprosti ali te statistike o cijeni stanova – kuća su čista glupost.

Dok jedni pametuju da se razumiju u branšu i pametuju da ne valja, drugi koji "pojma nemaju" zarađuju na rastu. logika burze.

Cijene novih stanova porasle više od 11 posto

na godišnjoj razini rast cijena stanova u ZGviše nego respektabilnih 25%
neki su ovdje bili uvjereni da se neće dogoditi.
pisalo se “nikad više” stanogrdnja kakva je bila u boomu.
dali su u prošlom boomu ovako rasle cijene na godišnjoj razini?
neki će reći da je taj rast “glupost”,neki će reći bitno jer…
time will teel

p.s.

Teksašanin ulaže pola milijarde eura u velik projekt u Dalmaciji

evo još jednog poslića na vidiku mjerljivog na skali u mlrd-ama kn 3,5mlrd kn
a ne zvuči loše ni u eur 0,5 mlrd eur
i opet će neki reći “glupost” a neki će reći da je bitno jer…
time will tell

p.p.s.
DA rizici postoje,sve ide u paketu…
rezime sljedi

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

bez komentara
https://100posto.hr/news/stromar-obisao-kuce-kojima-prijeti-urusavanje-pa-se-pohvalio-sjajan-dan-i-predivan-pogled-iz-helikoptera

Hoćemo li ovo dočekati i doživjeti?

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/otvaranje-novih-koridora-brza-cesta-uz-rijeku-savu-rijesila-bi-guzve-u-zagrebu/8133161/

rezime izlistanog sektora za 2018 bio bi loše,preloše ako ne i gore od toga,
da opsurd bude veći sve se to odigrava u uvjetima pojačane turističke izgradnje,energ obnove,stanogradnje koje barem kad je zg u pitanju i po rastu cijena spada već pomalo u kategoriju
ludilo za kojeg smo bili uvjereni da se sigrno nikad više neće ponoviti.
stanovi 2500-3000 eurm2 se kapare prije izgradnje a gotovo sve prodaje prije završetka.
neizlistani dio sektora gradi na sve strane i uzima zaradu koja sigurno nije mala.
u čemu je kvaka?
dali je moguće da je odgovor samo u tome da su jedno privatne firme koje imaju gazdu koji se brine o svojoj imovini a druge firme dionička društva koja su ničije vlasništvo?socijalistička imovina?
pa se lova izvlači na sve strane di se stigne do predstečaja,stečaja?
i tako do zadnje šnicle pa svako na svoju stranu?
u istim uvjetima jednima super a drugima nikako ,ne mogu ni preživiti?
isti su nekad bili predvodnici sektora po raznim parametrima?
puno paradoksa i apsurda što i za apsurdistan hrvatistan državu i nije neka velika novost ali…
s obzirom da turizam vozi kao nikad,investira kao nikad ,svake godine više da u fondovima ima još more para što ga građevina još treba prebaciti preko svojih ruku ima nade ali ako se krene odmah u korijenite promjene,sve pod pretpostavkom da je cilj spašavanje imovine dioničara a ne borba do zadnje šnicle.
kako jadno,primitivno,štetno,nedostojno o2,, a teško de je sve po zakonu ali srećom da apsurdistan ima institucije pa možemo mirno spavati.
ako je već neizbježno da barem ovi neizlistani koji zdravo rade i puni su para i nudi im se da preuzmu za kikiriki te komunističke mastodonte u rasulu da spase nas dioničare.
čini se da će ovo biti dobar materijal za buduće generacije i studiranje poduzetništva.
a možda je ovo dno pa sad kreću bolji dani?
točka resetiranja do koje je moralo doči?

da je cijei građevinski sektor u banani kako posljedica nedostatka posla mogao bi si predbacivati a ovako mugu samo izraziti žaljenje radi ovakve situacije u kojoj smo mi dioničari izlistanog dijela sektora kažnjeni za nečiju nesposobnost da iskoristi ono što se nudi i na čemu drugi zarađuju svojim vlasnicima.
osobno ću i dalje čekati dok vidim da posla ima više nego ga se može odraditi,dok se stanovi prodaju pošto se prodaju i čekati da oni koji dobivaju menagerske plaće opravdaju ili odstupe radi nesposobnosti ili pokušati ddčekati značajnije vl preslagivanje koje bi dovelo sposobniji menagment.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Odličan rezime Migra!
Posla ipak ima sve više i treba biti optimista.
U ovaj rezime građevinskog sektora ide odličan primjer stečaja Viadukta, kako bi se osvijestili na kakvoj burzi ulažemo i u kojem apsurdistanu živimo!
No, ipak smo mi država EU pa nas dovode pomalo u red, što se na burzi može naglo promijeniti.
Dolaze i novi igrači u građevinski sektor na naše malo HR tržište…

Odobrite zahtjev za prijateljstvom, da Vas možemo čitati prije odobrenja administratora! Hvala!

alen@

dobre pretpostavke koje dobe svoju potvrdu nisu utjeha ako je rezultat negativan.
činjenica je da se je moglo u pojedinim fazama odličmo il i i bolje od toga kapitalizirati.dio kao i ja nije želio odmah se odlučiti na taj korak očekivajući da neće sve bolje okruženje za poslovanja građevine iz godine u godinu nositi lošije rezultate.
i ne nose ali to se ne odnosi na izlistani dio sektora pa nam i nije velika utjeha.
na žalost to je realnost marketa koji nije uvijek matematika,povijest,logika…
i najbolja i najperspektivnija dionica pa čak i cijeli sektor mogu ispasti potpuno suprotno od očekivanja utemeljenih na jakim argumentima.
ispasti ili prolaziti kroz takvu fazu a to će tek vrijeme odgovoriti jer market je kotač.
moram izaći malo van teme i nadovezati se na dio vašeg komentara i na ono što se često vraća na površinu kao bit problema a to je da smo narod opasniji sam za sebe nego je to bilo tko drugi za nas ikad bio ili će biti.
u stanju smo iz svega izvući najgore nebi li pojednci radi šnicle ubili kravu a nekad i cijelu farmu.
ovo šnicla je nekad još jedan rolex u kolekciji,slika,nekad nešto treće ali bit je ista.
učiniti sebi malu korist a ponekad i više nego bespotrerbnu i ne mareći pritome što se za državu,društvo,narod radi nemjerljivo veća šteta.
u takvim okolnostima ne čudi egzodus naroda koji bi se lako mogao pretvoriti u neviđeno od st7.
mladi ljudi su obrazovaniji,svjesniji,vole sebe više nego prijašnje generacije i ne žele više participirati(ali i nemoraju kao nekad) u ovom nezdravom sistemu koji im ne osigurava ono što im osiguravaju države u koje se iseljavaju.
ne optužujem i ne zamjeram jer je normalno da svaki pojedinac za sebe i svoju obitelj želi bolje.
sagradili smo novcem poreznih obveznika najskuplje auto ceste na svijetu koje su u startu bile takve kvalitete da se u njemačkoj primjerice za takve prometnice odmah stavlja tabla upozorenja da se prilagodi brzina i da sljedi rekonstrukcija.
vozio sam po tim autocestama brzinama 150-200 km na sat i nije mi bilo jasno ćemu upozorenje.
nema ga na našim autocestama ali po njemačkim standardima to bi bilo odavno za rekonstrukciju.
ako su bile skupe koliko su bile skupe znači da su nemale mlrd kn negdje završile a apsurd je da firma koja je najviše toga odradila sigurno i najviše zaradila otišla u stečaj?
zašto?
najkraći odgovor bio bi hrvatistan apsurdistan.
posljedice su gore navedene.
slažem se sa vama da je ulazak u EU bio spas u zadnji čas da nas spasi od ubrzanog samouništenja i da je to najpozitivnije što se je u ovoj državi dogodilo u zadnjih 30 g i jednino što daje neku nadu.
sljedeći korak koji se gura u strahu od budućih recesija je ulazak u eurozonu.

građevinu ima potencijala da kroz brdo love koji se sljeva sa svih strana i trebalo bi se to nastaviti još godinama ali to nije garancija da će to i iskoristiti oni za koje je nama više stalo.
držim da su kao i drugdje ključ menagment koji radi razliku između uspjeha i neuspjeha.
pošto smo narod koji je u stanju i često to radi iz svega izvući najgore tako smo uspjeli i iz modela dioničarstva na primjeru građevine to potvrditi.
za sada i nije kriv model već ljudski faktor kojeg čini se skupštine dioničara ne mogu natjerati na bolje a niti smjeniti već se čeka da se stvari po zakonima prirode same po sebi promjene što je za dioničare najlošiji scenarij.
nije sve tako crno ima i pomaka na bolje ali je stanje bitno lošije od onog što je izlistani dio sektora mogao izvući iz novog građevinskog booma nekih razmjera.
ono što bi u toku 2019 moglo imati utjecaja na postojeće valuacije izlistanih građevinara je očekivano dizanje rejtinga države u investicijski a što bi trebalo imati pozitivnog utjecaja nekih razmjera na market u cjelini.
izneseno je očekivanje i kao takvo nije poziv na ništa,ovo je ograda od u zadnje vrijeme ojačalih snaga onih koji u drugima traže….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Najveći problem je naravno HR pravosuđe, što uspješno otkriva (privodi zakonu) i EU komisija.
Nadam se da će narod prepoznati nove političke snage koje imaju iskustva u pravosuđu, i pomoći sebi i svojoj domovini.

Odobrite zahtjev za prijateljstvom, da Vas možemo čitati prije odobrenja administratora! Hvala!

alen@
to bi bio pravi recept za nasiušno potreban evolucijski iskorak sa ciljem optanaka.
puno se toga uuoklo u kosti i gene ovog naroda što priječi taj scenarij u tempu kojim bi bili zadovoljniji.
dokaz da to tako peripira i mlada generacije leži u neviđenom egzodusu pred kojim političari se očajnčki sile držati oči zatvorenim da bi se i noj posramio tih metoda.
za njih to je pitanje opstanka kako ga oni vide,foteljicu moju svagdašnju daj mi danas… pa poslije mene nek ode sve u ….
sličan mentalni sklop je u glavama dijela menagmenta + nemamo efikasan sistem koji bi sposobne dovodio bliže rukovodećim pozicijama.
nevjerojatno je kako kapitalizam čija je to odlika ne uspijeva efikasno rješiti taj problem,čini se da mi kao narod kolektivno ne želimo i samotiramo kapitalizam ne shvačajući da smo time sami sebi najveći neprijatelji jer nagrađivanje neefikasnosti nosi rizik vrlo negativnih posljedica.
na kraju ostaje pojedinac da sam svojom sposobnoćnu se izbori u nezdravim uvjetima za svoj boljitak.
mogli su i manje sposobni bitno bolje živjeti da nije bilo gena kojih je bilo,ovako postali smo još okrutnija arena za što večina naroda krivi kapitalizam.mi smo mi i dalje samo u prvobitnoj akumulaciji,divlji zapad u moderniziranom izdanju.
kauboji jašu mečke bmw-e i ferarije a pucaju iz smartphona,laptopa i kompa.
zlato se pohranjuje u digitalnom obliku u egzotičnim oazama.
moglo je biti bolje iako dojma sam da ide na bolje i kada se to usporedi sa starim kapitalizmom gdje za obične smrtnike ide svakim danom na gore možda ćemo jednog dana doći do zaključka…
i dalje imamo velikog prostora za poboljšanja što ne garantira da će se i dogoditi ili da će se dogoditi na generalnom nivou već da će to više osjetiti oni kojima će učenje pa i fin opismenjavanje imati prednost pred turskim sapunicama i sličnim sadržajima.
dokazalo se to nebrojeno puta drugdje ali i kod nas ima nemalo primjera.
ulaganje na marketu je rizik koji nosi u paketu i moguće značajne dobitke.
sve je u životu rizik i ne postoji u ničemu bez rizika,ponekad je takva(pogrešna) percepcija financijski manje pismenih.
na kraju priče dobijemo kako si izaberemo po vl izboru,svjesni toga možemo biti natjerani ili sami sebe natjerati na učenje i usavršanje,evoluiranje ćemu nema prihvqatljive alternative.
ako se nalazimo u okruženju nižeg stupnja evolucije to je prilika onima koji se odluče prije drugihn na taj korak da uživaju u večoj bazi onih na kojima se nudi naplata dostignutog vl. višeg stupnja.
u takvim okolnostima lakše je i ostvariti pozitivniji rezultat,lakše učiti,prihvačati vl pogreške,stjecati iskustvo koje prije ili kasnije na nečemu donosi dodatne bonuse.
kratkoročnim investitorima je i ovdje na građevini ponuđena odlična prilika za kapitalizaciju.
nama dugoročnima ne ili još ne,time will tell
nekad sam bio pretežito kratkoročni invrestitor i u bitno bolja vremena ostvario bitno manje prinose,to je samo moje osobno iskustvo ali je toliko snažno da ne planiram promjenu stila usprkos neizbježno i pokojem promašaju.
da sam ostao na strani kratkoročnog ponovio bi pogrešku iz prošlog ciklusa.
dugoročno ne znači za sva vremena nego izlazak na vrijeme ili izlazak sa značajnijim dijelom na vrijeme.
iskustvo nas uči da je prodaja nekih stvari u najvećoj krizi pokazala se vrlo brzo kao najveća pogreška.nije teško odvrtiti film ili pogledati u retrovizor.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

S tenderima od pet milijardi eura 
do ‘zemlje kao velikog gradilišta’

i ovo je ono što sam imao u vidu kada sam prije 2,5 godine najavljivao renesansu građevine što je tada večini izgledalo kao nemoguća misija,kada sam pisao da stiže tsunami,koji je kroz povečanje obima posla i dobio svoju potvrdu ali tek će je u punom smislu dobiti.
35-40 mlrd kn u 2g i netko će na tome dignuti 1 mlrd profita ako ne i više.
e da netko,nekad bi se znalo tko bi to trebao biti,naravno predvodnici sektora od koji su neki nestali izbrisani sve je dokumentirano na temama pa nema potrebe i ovdje,neki su zapeli u predstečaju kao posljedici niza katastrofalnih odluka tipa kreditiranje agrokora i sl,možda i u nekom dijelu kao posljedica spleta nevjerojatnih okolnosti kao prekid jedne države svih ugovora sa izvođačima iz europa a što bi paradoksalno u budućnosti potencijalno moglo i nostit ogromne odštete od kojih dioničari neće imati ono što su trebali.
najveći dio kolača izgledno opet će pokupiti neizlistani dio sektora koji radi zdravo na tržišnim principima i koristi ono što se nudi ne robujući socijalističkom nasljeđu i izgledno parcijalnim interesima.
što napisati osim izraziti žaljenje za trenutnu situaciju i izraziti nadu da će i za izlistane krenuti na bolje i da će participirati u kolaću koji se dijeli.
vlasničko preslagivanje bi bila šansa za dovođenje boljih uprava da iskoriste ono što se nudi i nudit će se još godinama.
stanogradnja rastura najviše od svih segmenata iako su se mnogi ovdje kleli da nema šanse.
predvode zagreb i obala bitno više od ostalih krajeva.
dovoljno da se ponude extra profiti.
a tu smo,rezimirat ćemo nekad,još nije bilo da je prošlo bez rezimea pa…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

@migra-dobro napisano! Sloboda izbora čini razliku. I tako dok neki biraju cajke (ne razmišljaju slobodno) drugi biraju edukaciju i razvoj kompetencija. Dugoročno gledano građevina (ulagački) nema perspektivu iz nekoliko razloga: sluganski mentalitet uprava, nedostatak snage i veličine, manje firme su privatne i neće u dioničarstvo, a bitno je napomenuti i balon koji se opet napuhuje (stanogradnja i poslovni prostori). Nadalje određeni graditelji su se okrenuli prema vlastitim projektima i time praktički utječu na tržište. Pritisak na ovu strategiju je sve veći i već znam nekoliko firmi koje će tako iznenadit tržište. Tehnika će se oporaviti, ali to je već druga priča.

Mnogi hrvatski ljevičari sve više podsjećaju na golubove. Ima ih puno, ne služe ničemu, a prije nego odu sve zaseru.

https://www.vecernji.hr/biznis/gra-evinski-radovi-u-prosincu-porasli-2-8-posto-u-cijeloj-2018-za-4-8-posto-1303692

najveći doprinos rast bdp u 2018 poslije potrošnje je došao od građevinarstva
znači imamo crno na bijelo da je građevina i sužbeno najbrže rastuća grana gospodarstva u hr
dali sada moja očekivanja i prognoze od prije 2g dobivaju konturu?
pitanje za one koji su se zabavljali i ismijavali “tsunami” poslova za građevinu kako sam najavljivao tada da dolazi?
posljedice?
izlistani dio sektor koji je radio prije krize 90% građevinskih radova je izgubio 90% svog udjela.
nemam točni izračun ali…
malo bi bio film jer nebi stalo,trebala bi to biti serija koja bi objasnila ovaj scenarij na brdovitom balkanu.
premisa za oporavak građevine je dobila svoju potvrdu a sad ostaje da vidimo koliko će to izlistani dio sektora iskoristiti i participirati u podjeli kolača koji će se mjeriti na skali u mlrdama kn kako sam i prije 2g napisao ovdje svoja očekivanja i prognoze.
p.s.
nebi me začudilo da se ovaj trend rast građevine u bdp u godinama pred nama poveća.
ima više pokazatelja koji upučuju na taj scenarij,nije teško naći koga zanima.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close