DIOK (DIOKI d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DIOK (DIOKI d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo je izgleda dionica za ljude koji imaju konjske živce.Iz blokade u minus.Gdje je tu logika?
Bar ju ja kao laik ne vidim.

Šljakeru, zar misliš da je burza samo logika???
Postoji doba uzleta, pada, relativne stabilnosti i doba kad nitko pojma nema kamo ćemo i koliko [lol]

kolega junikom naveo transakcije za uspomenu- to je bilo prekjucer!
a ovo danas-isto za uspomenu ili?

danas se nešto burno skida sa prodaje!
čim se nasloži “malo zanimljivija količina” netko misteriozno sve pokupi do cca 480

Pametan covjek zamjecuje sve. Glupi na sve ima neku zamjerku

19.03.2008. godine razrješen je dužnosti Željko Tomšić, pomoćnik ministra gospodarstav za energetiku i rudarstvo, radi odlaska na novu dužnost u HEP.
Jeli to znak da će daljnje pregovore voditi INA i HEP samostalno te da će se na sastanaku zakazanom za 31.03.2008. hrvatske kompanije pridružiti konzorciju Adria LNG?

Zanima me (ukoliko upuceniji kolege mogu odgovoriti): Kada bude i sluzbena objava da je lokacija za LNG terminal Omisalj, da li je vjerojatna varijanta da to ne bude na dijokijevom zemljistu? …posto su neki kolege ovdje spominjali da je u igri moguce i drugo zemljiste kod omislja – u vlasnistvu INE -koje nema veze s dijokijem ?!!

odgovor na pitanje neznam, ali to nije niti toliko bitno na čijem zemljištu će se raditi, samo nek bude na omišlju to je bitno za dioki, doduše i ako bude na nekoj drugoj lokaciji nije nikakav problem povući par kilometara cjevovoda i opet dioki ima plina za proizvodnju etilena (pod uvjetom da u njemu ima etana)


odgovor na pitanje neznam, ali to nije niti toliko bitno na čijem zemljištu će se raditi, samo nek bude na omišlju to je bitno za dioki, doduše i ako bude na nekoj drugoj lokaciji nije nikakav problem povući par kilometara cjevovoda i opet dioki ima plina za proizvodnju etilena (pod uvjetom da u njemu ima etana)

Pa zar se većina nije složila da će LNG terminal biti u Omišlju?
Plinacro radi plinovod od Omišlja do Kukuljanova fi1000mm i tlak 100barra.
Kom to treba ako ne za LNG terminal.
Sastanak koji bi trebao definirati odnose unutar konzorcija održati će se 31.03.2008.
Tomšić je otišao iz Vlade u HEP da bi bio predstavnik HEP-a u konzorciju, barem ja tako mislim.
Iz Ine će to biti Mladen Šourek koji vodi Projekt LNG Energetika. Sve je spremno za konačan dogovor!

Što se Diokija tiče, osjećam potrebu naglasiti nekoliko bitnih detalja.
Dioki ima plan u slijedećem kratkoročnom periodu investirati milijardu kuna u povećanje proizvodnih kapaciteta (PVC, VCM, EPSK za 2009.te kogeneracija i eventualno “rafinerijski plinovi”).Sve navedeno je zacrtan plan bez realizacije projekta LNG-a.
Realizacijom projekta LNG-a, situacija se dramatično mijenja u pozitivnom smjeru, jer se otvaraju dodatne perspektive.Ukratko , što je to LNG? To je naftni plin rashlađen na temp. -162 stupnja, te u tim uvjetima smanjuje svoj volumen za 600 puta i postaje tekući. Zagrijavanjem ukapljenog plina oslobađaju se frakcije etana, propana, butana….Znači stvaraju se preduvjeti za opskrbu etanom i prirodnim plinom za Dioki.
Nama najzanimljiviji je dio priče o etanu. Zašto? Naime, zastupljenost etana u ukapljenom plinu procjenjuje se na 3-4%. Ako znamo da je predviđeni kapacitet LNG-a 15 milijardi m3, a uzimajući i pesimističnu varijantu o 3% etana , to nam daje rezultat od 450 milijuna m3 etana.Ukoliko znamo da tona etana sadrži 780 m3, dolazimo da to iznosi 577 000 tona etana, što otvara veliku perspektivu izgradnje etilenskog postrojenja od najmanje 400 000 tona (koeficijent iskoristivosti etana u proizvodnji etilena je 0,8).Etilensko postrojenje u Zagrebu je u odnosu na ovo smiješno malih kapaciteta od 80 000 t.(realizacije od oko 45 000 t.).

Slazem se sa svim sto ste napisali u potpunosti.. samo me zanimala jos ta jedna dodatna pogodnost 🙂 Svjestan sam potencijala razvoja diokija, pogotovo prinosa na duzi rok… ovo me trenutno zanimalo konkretno za zemljiste. Jos dodatno to ne bi odmoglo Pozdrav![thumbsup]

taxodium:

OPORTUNIST, 22.03.2008. u 14:17
Slazem se sa svim sto ste napisali u potpunosti.. samo me zanimala jos ta jedna dodatna pogodnost 🙂 Svjestan sam potencijala razvoja diokija, pogotovo prinosa na duzi rok… ovo me trenutno zanimalo konkretno za zemljiste. Jos dodatno to ne bi odmoglo Pozdrav!

Već sam jednom postao ,ali nije zgorega ponoviti.Prema mojim “inside info” , a povijest me uči da nemam razloga za sumnju, dio zemljišta već je prodan ( navodno za 47 milijuna kuna, vjerojatni jedan manji dio).

@ oportunist
bravo za post, sve rečeno.
@ vjeko
daj, molim te, odmoderiraj oportunista,
čovjek barata materijom, ne piše gluposti, nije navlakač
i njegovi su postovi vrlo korisni.
evo, učini nam to za blagdane, budi naš uskrsni zeko[proud]

hate red

@ kamenac
Zahvaljujem na reakciji i na prijedlogu.

Idemo mi na gore svakako,nema straha.[thumbsup]


Nama najzanimljiviji je dio priče o etanu. Zašto? Naime, zastupljenost etana u ukapljenom plinu procjenjuje se na 3-4%. Ako znamo da je predviđeni kapacitet LNG-a 15 milijardi m3, a uzimajući i pesimističnu varijantu o 3% etana , to nam daje rezultat od 450 milijuna m3 etana.Ukoliko znamo da tona etana sadrži 780 m3, dolazimo da to iznosi 577 000 tona etana, što otvara veliku perspektivu izgradnje etilenskog postrojenja od najmanje 400 000 tona (koeficijent iskoristivosti etana u proizvodnji etilena je 0,8).Etilensko postrojenje u Zagrebu je u odnosu na ovo smiješno malih kapaciteta od 80 000 t.(realizacije od oko 45 000 t.).

Gustoća etana je 1.212 kg/m3.
To znači da je 450milijuna m3 etana jednako 545.400 tona etana.

New Report

Close