Ciklički poremećaji, krize i recesije na tržištima kapitala – 1987., 1997., … 2008.

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Ciklički poremećaji, krize i recesije na tržištima kapitala – 1987., 1997., … 2008.

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


RealBear: ” SLK, dobro da si boomere spomenuo. Balon nekretnina je dobrim dijelom pokrenut imajući njih u vidu. Išla je spika, kao nemaju povišice plaća i imati će male ušteđevine, ali će to zamijeniti velika vrijednost u nekretninama i dionicama, što direktno što preko fondova. E izgleda da neće ići baš tako lako. ” Da, i ironija je da će upravo ta generacija, koja je digla Ameriku na noge, srušiti ju na koljena. Nažalost, to ćemo osjetiti i svi mi koji s BB generacijom nemamo nikakve veze. Nikakva financijska intervencija ne može pomoći.

bez brige budu si slozili malo veci rat i trziste se odmah oporavi. Pa pogledajte non stop su u ratu cim zaskripi ide rat. [smiley13]

Vrag šalu bere, a penezi ga ne!!!


Misljenja sam da ce doci vrijeme i kada ce P/E od 30 biti normalan tj. nenapuhan jer se preferencije i rizik mijenja, tj. mislim da ce ljudi postati sve vise skloniji riziku te ce se usatliti relativno visoki P/E rati bez sloma trzista.

ovako sam i ja mislio jedno vrijeme. ali sad mislim da to nema veze s realnošću nego takvo razmišljanje dovodi do balona.
smisao investiranja u dionice firmi je da će to donijeti povrat na uloženo. a firma to može tako da zaradi i isplati dividendu ili da zadrži dobit i time poveća svoju vrijednost (naravno i kombinaciju). ako recimo firma cijelu svoju dobit isplati kao dividendu onda npr prinos od 7% na plaćenu cijenu odgovara P/E 14.

racionalni ljudi su spremni platiti višu cijenu (znaći kupiti po većem P/E) ukoliko očekuju da će firma u narednim godinama povećavati profit što bi dalo sljedećih godina značajno veću dividendu, pa su već danas spremni platiti više za tu buduću zaradu. to je jedini smisao većih multipli a ne da se mi naviknemo na njih i razvijemo toleranciju jer to nema smisla – to je balon.ako tog povećanja dobiti nema u toj mjeri koja je očekivana onda se ispostavi da je to balon, a baloni pucaju.

situacija kad bi se ljudi “navikli” na veće multiple samo tako je “tko zadnji magarac” vlakić.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Naravno da nema veze sa realnoscu. Nije vjerovatno da ce dugorocno povrat od dionica biti manji od kamatne stope. Zasto bi netko ulagao u dionice za 3%, ako na kamati/obveznicama tipicno dobiva vise? Donja granica kamatnih stopa je cvrsto odredjena psihologijom, vecina ljudi nije spremna posudit novce za manje od 3-4%. Osim toga, statisticki je P/E kroz duze vremenske periode konstantan, pa nema razloga za vjerovanje u suprotno (zasad).

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ono što sam naučio iz makroekonomije su ciklusi. Kao sve u životu tako i depresije, recesije, blagostanja na tržištima su ciklusi koji se ponavljaju. Previše je faktora koji na njih utječu tako da je teško prognozirati. Statistički postoji obrazac (trend) pojavljivanja. Ciklus od jedne depresije do druge (kroz recesije i blagostanja) traje oko 10 godina (gledajući u prošlost). Misliti da se to neće ponoviti ? Ma dajte. To je isto kao da netko kaže kako se katastrofalni potres više neće ponoviti. Ponoviti će se sigurno, samo nitko ne zna kada ni gdje. Moj stav u tome pogledu je budi spreman unaprijed. Treba zamisliti najgore scenarije i što bi trebalo učiniti da se umanje posljedice. Diverzifikacija ? Nekretnine ? Čarapa ? “Better safe than sorry”.

Alright Dave ?

….evo malo da ovu temu izvučem na naslovnica….Zašto večeras ? nemam pojama…onak…bezveze[smiley2]

dr. Leone Glembay, sin Ignjata i prve supruge rođ. Basilides – Danielli (38 godina)

Ajme majko,pa zar to pred spavanje…[smiley2]

Ciklički poremećaji, krize i recesije na tržištima kapitala (1987., 1997., ..2007?
hehe ali samo u Hrvatskoj[smiley1] NEMA BRIGE[smiley2]

dr. Leone Glembay, sin Ignjata i prve supruge rođ. Basilides – Danielli (38 godina)

ma malo šale bakice..[smiley2]

dr. Leone Glembay, sin Ignjata i prve supruge rođ. Basilides – Danielli (38 godina)

take the money and run…………Velika praonica u Hrvatskoj se bliži kraju…dakle počinje početak…ŽIVJELI![smiley2]

dr. Leone Glembay, sin Ignjata i prve supruge rođ. Basilides – Danielli (38 godina)

Zamislimo jedan scenarij, ponavljanje izbora. Al bi bila dobra prilika za dokup. [smiley1]


Misljenja sam da ce doci vrijeme i kada ce P/E od 30 biti normalan tj. nenapuhan jer se preferencije i rizik mijenja, tj. mislim da ce ljudi postati sve vise skloniji riziku te ce se usatliti relativno visoki P/E rati bez sloma trzista.

PE oko 30 normalan?… Je je ali u Japanu. Tamo se manageri ubijaju nozima ili skacu kroz prozor ako ne ispune ono sto su obecali.

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Kod nas je 75% dionica na razini od prije 2 godine , tak da kod nas nema nikakvog straha od sloma tržišta. Ukoliko se pad nastavi sutra prodajem auto i ulažem u dionice.[thumbsup]


Kod nas je 75% dionica na razini od prije 2 godine , tak da kod nas nema nikakvog straha od sloma tržišta. Ukoliko se pad nastavi sutra prodajem auto i ulažem u dionice.[thumbsup]

jesi li prodao auto?

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

prodao je tenk [lol]

DOKUP!


prodao je tenk [lol]

[lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

Moderatora treba zabranit!!!

New Report

Close