BLJE (Belje d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BLJE (Belje d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šteta je da je rasprava potpuno otišla u krivom smjeru. Sada svi samo pričaju o javnoj ponudi od strane Agrokora, a nitko ne spominje stvarnu vrijednost Belja. Koja je znatno viša od trenutne tržišne. I meni se čini da Toda samo kupuje vrijeme. Da je u ekonomiji i u državi samo malo bolja situacije razbavali bi se sa procjenom vrijednosti od 200-300-500 kuna i samo bi špkulirali treba li prihvatiti Todinih 300 kuna. Nažalost, situacija u državi (i u regiji) trenutno nije dobra i imamo Belje na 75 kuna.

Nije nikakav nagovor na kupnju ili prodaju, ali nek svatko malo zaviri u fundamente ove dionice pa će mu puno toga biti jasnije.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Koliko dionica beljare vrijedi govori nam to što radnici rasprodaju svoje pakete ovako perspektivne firme. Vpik vas je odavno prestigao

Pa kake veze ima prodaja radnika s tim vrjedi li firma ili ne ? Teska je situacija u drzavi i ljudi prodaju sve sto mogu kako bi dosli do novca..Pogledaj primjerice po kojim cijenama su radnici PTKM večinom prodali dionice , a na kojim razinama je PTKM trenutno ?

Što setiće VPIKa ne želm reći da ne vrijedi, no valjda ti je jasno da uz to što je VPIK dobra tvrtka, on raste jer je "netko" i još "neki" koji ga slijede pokupio veliki dio dionica s tržišta ..Ista stvar zasto je i DDJH toliko narstao u godini dana..sve ostalo su price za malu djecu

Zamisli sto bi bilo naprimjer da netko ovdje odluci kupiti 5% dionica BLJEa, gdje bi zavrsila cijena? Jednostavno ako maknes veliki broj dionica s trzista normalno da ce cijena sama po sebi otici gore, cisti zakon trzista.

...

Ako na zse pratimo isključivo fundamente i perspektivu neke tvrtke, tada ćemo vrlo vjerojatno ostvariti minuse. Špekulacije sa preuzimanjem Mercatora i špekulacije sa javnom ponudom su bogom dane za naše tržište. No u nedostatku tih vijesti, najbolje se maknuti. Slažem se da je vpik trenutno napiren, ali još uvijek postoji dosta ljudi koji ga do kraja godine vide na 160kn. Tako da će se cijena tu zadržati.
Ne znam koliko bi se digla cijena na belju da netko poželi kupiti 5% dionica. No u nekim tvrtkama na zse-u je to nemoguće bez dizanja cijene za 500%. Ptkm se zna tko je napirio, isto tako i ddjh. Meni skroz nezanimljive dionice. Dok je korf druga priča


Jeli HANFA postupila postujuci načelo pravicnosti? Radi se o dosta velikoj "kazni" za naizgled malu grešku napravljenu na skupštini?

meni je to vrlo upitno kolko je to mala greska. naime on da bi si upisao te dionice a da nemora dati ponudu za sve ostale mora za to dobiti dopustenje od skupstine i to 3/4 vecinom glasova prisutnih na skupstini ne racunajuci njegove glasove i osoba s kojima je mozda bio povezan…znaci on bi morao traziti dopustenje od malih dionicara da im umanji vrijednost njihovih dionica tako sta bi si on upisao 2,7mil.
bilo to posteno ili ne veliko je pitanje dali bi mu to proslo na skupstini i zato on to jednostavno nije niti stavio u dnevni red a bez tog clanka 14 stavak 3 zpdd-a koji nije izglasan on je cisto i jasno u obavezi (izmedju ostalog). tako da ja to nebih brojao pod gresku zapisnicarke kako nam to seka pokusava u vise navrata dokazati.
mali dionicari trpe povecu stetu jer je upisano skoro 50% dionica vise. samim time na burzi bi cjena danas bilo sigurno dosta veca da je manji broj dionica.

i ja sam napravio neke greske u zivotu koje jos placam i jos uvjek nemogu ispravit uzroke. a zbog jedne male greske sta sam zakasnio sa placanjem sad imam neke poprilicno neugodne zabrane i da bi to ispravio moram platiti ohoho vise nego je bilo ovo prvotno placanje. mislim da uopce nebi trebali ici u smjeru dali je nesto pravicno ili ne. zakon je tu za sve isti. izmedju ostalog, taman da dodje do moguceg placanja on sigurno ima od kuda platit…samo nek podjeli tih 2,7 mil dionica sta si je upisao i necu mu trebati jos puno..propasti nece sigurno..

Niste me shvatili.. Zato i sam stavio neke stvari u navodnike. Bio sam dioničar belja kad se dokapitalizacija događala i bio sam ljut jer se to radilo na taj nacin. Ako se firma trebala dokapitalizirati ok, trebalo je pustiti i ostale da sudjeluju pa bi skupili i vise novaca u firmu a tko nebi upisao dionice po 100kn kad su na trzistu bile 300. Jeli tu bilo namjere ili se radi o neznanju ili grešci ja ne znam ali da to nije bilo fer prema ostalim dioničarima tada to je jasno i zato postoji zakon o preuzimanju. S obzirom da znamo da mali dionicari u pravilu ne dolaze na skupštine mislim da su tehnički to jednostavno mogli odraditi i provesti a predstavnik HFPa im je to mogao amenovati (budući da su tada tvrdili da ne djeluju zajednički za razliku od danas) Tako da je očito da se radilo o bahatosti i nebrizi (slicno LRH gdje ih je Hanfa upozorila pa su se oglusili) No isto tako vidimo da ta prica u našoj zemlji i dalje prolazi. Za neke ljude zakoni ne vrijede nego bi trebalo primjenjivati načela pravicnosti koje bi trebali po mogućnosti određivati političari.
Btwy o novoj izmjeni ZPDDa nitko ni da zucne a radi se također o jednom nezgodnom i nepotrebnom potezu. Kakav je problem da se dokapitalizacija potrazivanjima amenuje na skupštini (koja se ionako mora sazvati) zašto to treba postavljati kao iznimku. To je onda samo jos jedan model za zloupotrebe gdje bi vjerovnik mogao preuzeti firmu u suradnji sa upravom koja je taj dug napravila zaobilazeci skupstinu i dionicare. Npr Belje je trenutno dužno novce Agrokoru i on to može zloupotrebiti i dokapitalizirati time Belje i praktično istisnuti ostale dionicare.. Odobrenje skupstine bilo bi zaštita od takvih stvari, ako bi se držali zakona a ne načela koje zazivaju neki politicari

7. stekne dionice ciljnog društva koje je nagodbeni dužnik u postupku predstečajne nagodbe, “.
Dosadašnje točke 7., 8., 9., 10., 11., 12. i 13. postaju točke 8., 9., 10., 11., 12., 13. i 14

kolega "drazenni" Belje nije u stečaju,a da ga todorić ili netko drugi dovede namjerno do stečaja došao bi pod istragu i završio u remetincu,dolazimo u europu i neće se moči više muljat mulju kao 90-ih..remetinec je tu i u punom pogonu..


Tako da je očito da se radilo o bahatosti i nebrizi

upravo tako. cista bahatost. mislim, zakon je toliko jasan da ne moze biti jasniji. ako imas odredjeni postotak dionica NEMOJ si upisivati ili kupovati niti jedne jedine dionice dok se dobro ne raspitas. ko je njemu to tako aljkavao sastavljao tu skupstinu to meni nije jasno. na koji je on to nacin pomislio da nebi bio u obvezi to mi isto nije jasno.
sigurno je da nekom prosjecnom dionicaru kakav sam tada i ja takodjer bio tu nebi nista bilo cudno jer tada zpdd nisam ni otvorio… ali da odvjetnici naprave takve propuste na ovakvim stvarima to mozes samo ako mislis da ti niko nista ne moze. a bogme za sada se tako i cini.

mozemo se mi zavaravati kolko hocemo ali otkako je izaslo rjesenje agrokor vodi 2,5:0.
vec su se dogodile dvije pobjede za koje smo svi mislili (naravno osim brace i seke) da nema sansi da se dogode. a sad kolko vidimo i hanfa je pocela zavlaciti (tu sam im dao jos tih pola boda :)). rok od 30 dana je prosao a rjesenja jos nema. sad sam siguran da kao i na liburniji mozemo ocekivati obavijest da zbog velikog broja zahtjeva za dobivanjem statusa stranke u postupku nisu u mogucnosti donjeti novo rjesenje na vrijeme. a siguran sam da tih zahtjeva nema puno a definitivno znam da su svi isto sroceni. eto, kad docekamo tu obavijest onda mozemo slobodno brojati i cistih 3 prema 0 jer cemo onda uci u eru "cekaj magarce da trava naraste" i pitaj boga kad ce novo rjesenje.. dali ce mu na kraje te pobjede biti pirove, ja se nadam i vjerujem da hoce pa makar bile na strasbouru za x godina.

neko je gore spomenio da ovo nije realna cijena belja..ja se sa tim u potpunosti slazem,vec sam to govorio i opet cu,poznajem prilike u belju,znam koliko se u belje ulaze,znam koliko se u belje ulozilo,znam sta sve belje posjeduje i kakve sve potencijale ima i gledajuci usporedbe sa jednim vupikom koji je bratska firma,meni je razlika u cijeni smijesna…ovo su sve igre bez granica i siguran sam da ova prica o preuzimnaju tj ne preuzimanju,drzi belje ne ovako niskim cijenama,a da te price nije bilo,siguran sam da bi cijena davno bila preko sto kuna…


7. stekne dionice ciljnog društva koje je nagodbeni dužnik u postupku predstečajne nagodbe, “.
Dosadašnje točke 7., 8., 9., 10., 11., 12. i 13. postaju točke 8., 9., 10., 11., 12., 13. i 14

kolega "drazenni" Belje nije u stečaju,a da ga todorić ili netko drugi dovede namjerno do stečaja došao bi pod istragu i završio u remetincu,dolazimo u europu i neće se moči više muljat mulju kao 90-ih..remetinec je tu i u punom pogonu..

Ovo sam samo naveo kao primjer, no vama je nezamislivo da se Belje nađe u toj situaciji?
Postupak predstecajne nagodbe poduzima se npr ako drustvo nije likvidno tj ne može svoje obveze podmirivati u 60 dana. Kratkorocne obveze belja su preko milijardu kuna a godišnji prihod je oko 1,4 milijarde. Ako te obveze treba platiti u 60 dana lako bi moglo doći do problema. Ne kažem da će to dogoditi no nije to bas tako nezamislivo i eto razloga da najveći vjerovnik (Agrokor) dokapitalizira drustvo svojim potrazivanjima.
Uzmemo situaciju belja od prije par godina kao primjer. Tada Belje nije bilo likvidno i Agrokor im je mogao posuditi onih 270 mil pa zbog nelikvidnosti pokrenuti predstecajni nagodbu i dokapitalizirati Belje s tih 270 mil bez da pita ostale dionicare i elegantno bi zaobisao ZPDD ( no kako vidimo on za njega i onako bas ne vrijedi )

Ponavljam da ovo samo navodim kao primjer i uopće ne mislim da će se dogoditi na belju no često smo kod nas vidjeli da se neki zakon zloupotrebljava. Pisalo se o izmjenama ZPDDa pa sam se na to osvrnuo jer je moje skromno misljenje da su nepotrebne. Ionako se po novom zakonu mora sazivati skupština društva ako se nađe u tim situacijama i nebi trebao biti problem da ista odobri ulazak vjerovnika u kapital bez objave ponude za preuzimanje. No ostali dionicari bi mogli onda npr odlučiti da i oni sudjeluju u dokapitalizaciji i imali bi načina parirati upravi i vecinskom vlasniku jer bi trebala njihov 3/4 pristanak. Određene odredbe u ZTDu i ZPDDu nisu tamo bez veze i da bi tamo neki mali dionicari spekulanti kako nas se gleda ucjenjivali nekim ponudama za preuzimanje nego imaju svoj smisao i razlog u zaštiti prava manjinskih dionicara i kod nas "prirodne" potrebe da većinski smanji njihov uticaj a po mogućnosti da ih i istisne. Eto alata da se lako pređe 75% bez obveze. Bojim se da onaj koji gura ovaj zakon o tome nije puno razmišljao, ali on je ionako nedavno dionicarstvo prozvao sanaderovom izmisljotinom i uopće ne vidi smisao i svrhu istog. Možda je i u pravu..

http://www.business.hr/burza/atlantic-ispao-ina-i-petrokemija-usle-u-crobex10

Odbor za indekse na jučerašnjem je sastanku izvršio reviziju Crobexa10 prilikom koje su iz sastava tog indeksa ispale tri dionice.

Na Zagrebačkoj burzi kažu da uvjete za ostanak u sastavu indeksa nisu zadovoljile dionice Atlantic Grupe, Atlantske plovidbe i Belja pa će one biti isključene iz domaćeg blue chip indeksa.

U sastavu Crobexa10 zamijenit će ih Ina, Petrokemija i Valamar Adria Holding, koje će u indeks ući nakon promjene sastava koja će biti provedena nakon završetka trgovine 28. rujna 2012. godine.

evo zašto Belje pada a Ina recimo raste zadnjih dana…

Šta se čeka na ovoj dionici ako presude nema treba je srušiti na 70 kuna, šta čekaju prodavači nema još puno do 70 kuna, hahahahahahahahahahahahaha.
P.S.
Kako samo čekaju ovi što pišu protiv Belja, možda se i natrpaju. [thumbsup] [bye]

New Report

Close