BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BEZ CENZURE – O DIONICAMA

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

NAJVEĆA LEGALIZIRANA PLJAČKA U HRVATSKOJ
Fond-menadžer se preda mnom šepurio namjerno rušeći dionice

Burzovni mešetar procjenjuje kako su nakon objave da će Lehman bankrotirati pola prometa na Zagrebačkoj burzi napravili izazivači panike namjerno rušeći cijene dionica. Njegov kolega najavljuje da samo o njima ovisi i kad će se burza početi oporavljati

Piše: Tomislav Birtić

Uživao je, perverzno je uživao igrajući se Boga. Pohvalio mi se kako je tog jutra, dan poslije objave da Lehman ide u bankrot, raspalio po bidu, i sad čeka da panika odradi svoje. Da kupi jeftinije nego što je prodao. Malo je razgovarao sa mnom, pa malo samozadovoljno gledao u ekran i naslađivao se tuđom nesrećom.
– U ovakvim situacijama osjećam se kao lovac na čeki. Imam izvrsnu pušku, na njoj moćnu optiku, preda mnom čistina, vidljivost je dobra, a nemoćno lane na trideset metara nema šanse… – pričao je zavaljen prekriženih nogu u uredskom stolcu.
– Vi dečki, dakle, opalite po bidu, na ovom plitkom tržištu to je odmah minus od nekoliko posto, i čekate da nesretni preplašeni ljudi prodaju još jeftinije? Vi to stvarno radite s predumišljajem? Namjerno izazivate paniku?
– Tako je. Svjesno plašim ljude, izazivam paniku i nadam se da će netko izgubiti živce. Tako i bude.
Stvarno je bilo iritantno gledati ga. Nisam pitao je li operaciju odradio za sebe, za fond ili i za sebe i za fond. A što je najbolje, ne uspije li mu rabota, ionako će gubitak svaliti na grbaču udjelničara.
– Onako ‘odokativno’, od stotinu milijuna kuna, koliko su danas ‘odigrali’ ti što namjerno izazivaju paniku?
– Između četrdeset i šezdeset milijuna. Ostalo su dugoročni investitori. Hm, baš bih mogao tu dionicu otjerati u blokadu jer su menadžeri u toj firmi gadovi, bolje nisu ni zaslužili. Ma… neću. A mogao bih i drugu. Da je stjeram u blokadu? Što ti kažeš? – nije se prestajao šepuriti.

Što ti je život… Znajući da tu dionicu imam, uživao je govoreći mi kako se baš na njoj iživljava. I, dok se on nije prestajao diviti svojoj moći, tko zna koliko je nesretnika obilazilo banke u potrazi za kreditom kojim bi zatvorili margin.
– Znaš što ti je tu najbolje… Prodaš tisuću dionica pa isto toliko kupiš. Vlasnička se struktura ne mijenja – reče mi.
Da, to je doista najbolje. Samodol može vidjeti koji su fondovi, s koliko novca iliti dionica i koliko puta od početka krize do danas raspaljivali po bidu, izazivali paničnu rasprodaju i kupovali jeftinije. Postoji liječnička etika, ali mi novinari od liječnika ipak doznamo koji se ‘celebrity’ od čega liječi. Postoji i odvjetnički kodeks, ali mi novinari ipak koješta doznamo. Jedino se na tržištu kapitala ‘drže zajedno’. Fond-menadžeri vjerojatno jedni drugima, s istim užitkom kao ovaj meni, prepričavaju kakvu su gadariju danas izveli. Samodol sve to može vidjeti u transakcijama. Da piše memoare, digo bi pare, ali on šuti.
– To ti je taj moralni hazard. Fond-menadžer dionicu jeftino proda, dionica sutra počne rasti. I raste, raste, u nebo. Oštetio je udjelničare, njegov prijatelj je zaradio. I tko mu što može? Eto, pogrešna procjena – on se, jednostavno, nije znao zaustaviti.
– Ili, znajući da sutra počinje organizirana akcija rušenja cijena, od svog predsjednika uprave kupi na povijesnom maksimumu… – rekoh rezignirano.
– A što ćeš… Opet pogrešna procjena, i gotovo.

Eto, ovaj je toliko izgubio kompas, osjeća se tako nedodirljivim, da to o čemu bi svatko pametan šutio razvaljuje na sav glas. Samo što nije izašao na prozor i zaurlao: ‘Vi bijednici na burzi, ja i još pedesetak ovakvih kao ja radimo vam što hoćemo! Nitko nam ništa ne može, stoko!’ Vidio sam što na nekoliko dionica može učiniti jedan jedini fond-menadžer, lako je shvatiti što mogu pedesetorica. Pa ako se još lijepo podijele, da jedni drugima ne konkuriraju. Interesna zona prvog fonda bude pet dionica, recimo hrana, dogovore se da drugome pripadaju građevinari, i tako dalje. Da se upravo u 10:00:00 ne bi morali ut

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

i morali utrkivati tko će prvi srušiti neku dionicu i tako si smanjivati zaradu, svaki dobije svoju. Solidarnost na djelu…

Dva dana poslije čuo sam se njegovim kolegom. Prepirali smo se. Zagovarao sam tezu da je deset, dvadeset ili pedeset tipova u sakoima namjerno uništilo mnoge ljude, on je oponirao. Da bi mu se na kraju omaklo: – Ali ti isti ljudi u sakoima odlučit će i kad će se burza oporaviti!
Jao, jao, jao…! Ako ta dvojica nisu usamljeni primjer, onda su naši dripci krizu na inozemnim tržištima kapitala iskoristili kao loš alibi za najveću ikad viđenu legaliziranu pljačku u Hrvatskoj.
Da, ti će isti dripci prije ili poslije cijene dionica ‘pumpati’ u nebo. Ali, slaba je to utjeha. Ako njih dvojica nisu jedini… Ljudi su ginuli e da bi Hrvati preživjelima napravili možda i veću materijalnu štetu nego što je to uspjelo četnicima. Kako to narod kaže, to što ste zaradili na strahu nesretnih siromaha – na lijekove potrošili.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=55089

Sad ce Hanfa i Samodol reagirati, naravno protiv Birtica [rolleyes]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

znam ja koji ti je taj fond menadžer. Onaj koji je ingru kupoval od mene na 61k. [lol] [lol]

Pessimism Is Your Friend


http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=55089
Sad ce Hanfa i Samodol reagirati, naravno protiv Birtica [rolleyes]

Kalkulatori su za sve krivi! I analitikatori!

UPGRADING TO MARKET OUTPERFORM ON STRONG RAKIJA DEMAND!

Banke zatražile 1,5 milijardi kuna, HNB odbio sve zahtjeve Piše: Marina Klepo
Foto: Goran Mehkek/Cropix
U HNB-u kažu da je likvidnost zadovoljavajuća, što je pokazalo međusobno trgovanje banaka na deviznom tržištu

ZAGREB – Hrvatska narodna banka jučer je odbila sve pristigle ponude banaka koje su zatražile da im na redovnoj tjednoj repo aukciji odobri 1,5 milijardi kuna, a neke su novac bile spremne platiti i uz kamatu od 5,5 posto.

Na takav potez HNB se rijetko odlučuje, a posljednjih put zahtjev banaka odbio je u travnju. Proteklih tjedana potrebe banaka iznosile su oko dvije milijarde kuna.

Deprecijacija kune

U HNB-u kažu kako su procijenili da je likvidnost zadovoljavajuća, na što upućuje i međusobno trgovanje banaka na deviznom tržištu dan prije. Potražnja za eurima, naime, bila je izražena, a da imaju dovoljno kuna pokazuje činjenica da su neke transakcije provedene po tečaju iznad 7,14 kuna za euro.

U proteklim tjednima, naime, bilo je izraženo jačanje kune jer banke očekuju priljev deviza u operaciji MOL – Ina, pa je tečaj pao na razinu od 7,10 kuna za euro. U HNB-u kažu da ne žele dopustiti da tečaj sada naglo krene u drugom smjeru.

ECB odobrio milijarde eura

No, posve je sigurno da će u idućih mjesec dana do konačne isplate MOL-a dioničarima Ine na tržištu novca vladati izraženije tenzije. Istodobno svjetska tržišta muči velika nelikvidnost pa je ECB jučer bankama ponudila 40 milijardi eura u zajedničkoj operaciji s ostalim središnjim bankama.

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

hehehehe…ujutro u jednoj banci kupovni tečaj za EUR 7,08…ali nema veze nama je gospodarstvo zdravo.naše izvoznike ništa neće pokolebati..idemo dalje…
[thumbsup]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

ehehej febo, koji ti je to klinac na avataru……………jel kermit ( novoselec ) i društvo?? [smiley]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

ZSE EQUITY PREVIEW
Varljivo zatišje na tržištima kapitala
25.9.2008 9:55:09

ZAGREB – Značajan broj domaćih ulagača privremeno će zatišje vjerojatno iskoristiti tek kako bi podebljali svoje cash pozicije.
[thumbsup] Prije bih rekao da će danas rasti Ledo, Zvijezda, Kraš a pogotovu Žitnjak gdje se vide dva veća paketa u prodaji ispod cijene ponuđene za preuzimanje.Znači čista zarada. [thumbsup] [smiley] [wink]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

[thumbsup] Kao i većinu puta tako i danas naši analitičari daju krivo viđenje tržišta i pozivaju na prodaju pa bi trebali i odgovarati što se čeka gospodine Samadol ?
Bio sam u pravu kad sam najavio rast jer se on upravo i događa crobex + 0,74 % [thumbsup] [thumbsup]
[thumbsup] No rasti će i puno više Europa se zeleni pa ako smo dio Europe hajdemo ju pratiti. [thumbsup] U postu iznad dao sam preporuke koje dionice kupovati [thumbsup] To je moje osobno mišljenje. [thumbsup] [smiley] [wink]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

Mogu samo napomenuti jednu dosta zanimljivu činjenicu u svezi pisanja bizniss. hr ovih dana stalno redaju katastrofe i pozivaju dioničare na neki način na prodaju dionica.Dok danas kada imamo za naše tržište solidan rast oni šute znači ni u kom pogledu ne odgovara im da tržište raste. Nadam se samo da će kod nas jednog dana potiho ući starani fondovi i pokupiti našim mirovincima sve jeftino ispod nosa.Samo se pitam gdje će onda razno razni neškolovani menađerčići ? [lol] [angry]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=55089

Sad ce Hanfa i Samodol reagirati, naravno protiv Birtica [rolleyes]


i treba.. clanak je odvratno pretenciozan i fuj..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

New Report

Close