BDI – Indikator budućnosti

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska BDI – Indikator budućnosti

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovi analitičari koji su i za 2022 predviđali ogromne vozarine pa je Cape na kraju pao na 6-7.000 USD, sad prebacuju na 2023.

A vidimo da npr.Diana Shipping DSX objavljuje dugoročne ugovore za do 2024.: najprije na 14.000, pa onda na 13.000, pa sad zadnji već na 12.000 USD.

A znamo da im troškovi ispadnu blizu 12.000 USD, znači taman oko nule će biti.

 

kao što rekoh jućer……bull trap na brodarima vani…….božićni šišanjac u tijeku…….to be continued……

hugh, 22.12.2022. u 19:10

kao što rekoh jućer……bull trap na brodarima vani…….božićni šišanjac u tijeku…….to be continued……

Ma, sad ces ti vidit, kad se Kina otvori… ili neces… 🙃

.

Citam jucer neke nove projekcije za bulkere od Clarksona… kazu da su bullish za bulkere… i cudim se zelenoj reakciji trzista jer valjda nitko detaljnije ne cita te projekcije.

.

Pogledaj samo ova dva njihova grafa i reci mi sta je tu bullish. Oni projiciraju za sljedecu godinu vozarine za panamaxe na razini 12.000 USD, ua supre 13.000 USD. Pricam o ovim starijim non-eco i bez scrubbera brodovima kakve imaju ATPL i JDPL. To su vozarine za pozitivnu nulu. U tablici su projicirali i vozarine po kvartalina, krecu se od 10.900 za Q1 do 12.300 za Q3. To je sve jedna fina kiflica.

.

Pogledaj i drugi graf gdje su lijepo iskazali break-even razine vozarine za pojedine firme, krecu se od 10-15.000 USD. Za usporedbu, nasa ATPL ima breakeven na oko 12.000, JDPL oko 13.500 USD.

.

Kazu da ce tek 2024. biti nesto bolja.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

ma raja misli da je otvaranje Kine ulazak u raj ili dobitak na lotu……pa bila je otvorena i 2010-2020  godina pa nikom ništ……grebanje po dnu….. ovakav njihov zaokret po pitanju covid politike dobar ja po pitanju zdrave pameti ali vjerovatno samo dokaz u kakvim su oni problemima iz kojeg nema lakog izlaza……uostalom, Šangaj  vozarine za supre su debeli minus već 2 mjeseca a dok neki brodari na spotu traže teret ulovili su kiflu već u q4…….a nagodinu će spot kiflica bit puna zdjela…..

Nitko ne može reći da naši brodari nisu jeftini na ovim razinama, samo je zanimljivo kad ovi vani skaču po 10% u danu taman prije lošeg 1.kvartala, e to je apsurdno.

DSX je npr. sad opet prešao ATPL, a isplatio je prije par tjedana 0,40 USD dividende, znači sad je već zapravo na 4,40, što je već preko 15% iznad Atpl, i trebao je kao nastaviti dalje.

E što sad reći onda na to? Naši brodari su prema onima vani podcijenjeni, to je.

@mitkko

A kakve su onda ono tablice s prognozama na drugom forumu s Capeovima od 35.000 i Panamaxima od 20.000 USD?

To mi je izgledalo malo preoptimistično?

Opet zelenjava, da malo čitaju našeg forumasa znali bi da se sada ne kupuje jer je skupo… Godina plašljivog zeca dolazi 🙃

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

forumas., 23.12.2022. u 08:40

@mitkko

A kakve su onda ono tablice s prognozama na drugom forumu s Capeovima od 35.000 i Panamaxima od 20.000 USD?

To mi je izgledalo malo preoptimistično?

Isao sam vidjeti o kojim se to prognozama radi pa vidim da Jasko citira Cleaves.

.

Moje misljenje o Cleavesu je da su se uzasno srozali otkad je Joakim njime prestao upravljati. I dalje imaju jednaka izvjesca u smislu bogatih setova podataka, ali je problem sto te podatke sada iz nekog razloga jako rijetko azuriraju, stalno kasne sa azuriranjem projekcija, i slicno.

.

Dobar primjer za ovo je i ta njihova tablica projekcija vozarina za nagodinu, nju nisu azurirali od rujna, odnosno nekih 3 mjeseca, a svasta se u tom periodu izdogadjalo sto bi zahtijevalo azuriranje. U prilogu mozes vidjeti tu staru i novu tablicu.

.

Pogledaj za primjer i njihove “buy” preporuke, oni doslovno cijelu ovu godinu daju “buy” preporuku za sve bulkere koje prate, a isti su u tom periodu pali 30-50%. Skroz neozbiljno.

.

Joakim za razliku od njih redovno trejda i u svojim postovima izbacuje azurne i relevantne grafove. Evo ovih dana je komentirao kako je prosli tjedan istrejdao GOGL na onom naglom porastu vozarina za Cape. Kupio je sa pocetkom rasta vozarina i opet prodao krajem proslog tjedna (ovo pisem napamet, nemoj me hvatati za tocne datume).

.

Takodjer moram primijetiti da Jasko u zadnje vrijeme opetovano objavljuje tablice i grafove koji su “misleading”. Ne znam zasto to radi, ali znam da je covjek dovoljno pametan da zna bolje. Npr. vidim da stalno citira one genericke grafove sa simplywall.st gdje se usporedjuju kruske i jabuke, onda one tablice Interkapitala koje su opet nakaradne jer iz racunice nisu iskljucili neoperativne stavke (famozna revalorizacija gdje je ATPL prvak u tom pretjerivanju), pa onda vidim da gleda TA na nacin da koristi one genericke MACD buy signale… joj, joj.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Nije mi prihvatio priloge… evo ponovo.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Sretan i blagoslovljen Božić tebi i tvojima!!!!

I svim ostalima na forumu Sretan i blagoslovljen Bozic.

@diokidina

Takodjer, zelim sve najbolje tebi i drugim kolegama sa foruma.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

https://finance.yahoo.com/news/15-biggest-dry-bulk-shipping-103648686.html?guccounter=1&guce_referrer=YW5kcm9pZC1hcHA6Ly9jb20uZ29vZ2xlLmFuZHJvaWQuZ29vZ2xlcXVpY2tzZWFyY2hib3gv&guce_referrer_sig=AQAAAEL4kBDFFGQLlH2KDkHFvMLZGFexvllpJ4dpQ2-5mdNBUellmKRXvaN4ZTty4lK6es3_pIkVqoxarQ4i4mzx8NB2zr18WA6fnbz4J6gr-8026bTD7ecD_7kZxLzaH0oZLAmrITTUQ9VZRTRgYUBWgAul_qYlOvUyGiFCksa9zOeq

Prognoze su dobre.

Ali su samo prognoze, nisu povijesni podaci.

Nisu se bulkeri baš proslavili ove godine. Unatoč svemu naša toliko osporavana stečajuša se ove godine jedina može pohvaliti pozitivnim rezultatom – u danim okolnostima visokih +17,54%. ULPL točno 0,00%, dok je “kraljica” ATPL čak uspjela završiti i u minusu.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Upravo su izasli novi podaci za kineski manufacturing PMI… i dalje je sve u padu… podatak za prosinac iznosi 47.0. New orders je sada na 43.90.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Zelim ti sve najbolje u nadolazecoj godini.

Također i svim ostalim na forumu.

New Report

Close