ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.04.2024. u 06:28
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
43,56
80.062
1,838
43,10
44,10
2,56%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Tržišna vrijednost svih brodova je pala zadnjih mjeseci i ona ovisi isto o vozarinama.

Sigurno je pala u odnosu na bivše izvješće.

Ja nisam računala trenutnu tržišnu vrijednost brodova. Najtočnije bi bilo potražiti svježe podatke o prodaji te klase brodova te starosti(npr sa hellenic shipping).

Marielena, 15.02.2023. u 14:48

Tržišna vrijednost svih brodova je pala zadnjih mjeseci i ona ovisi isto o vozarinama.

Sigurno je pala u odnosu na bivše izvješće.

Ja nisam računala trenutnu tržišnu vrijednost brodova. Najtočnije bi bilo potražiti svježe podatke o prodaji te klase brodova te starosti(npr sa hellenic shipping).

Naravno, to sam i napravio. Evo u prilogu.

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Da se nadovežem na prethodni post… to su podaci bez da sam uzeo u obzir da je sada već 2023. godina, odnosno da su brodovi kalendarski jednu godinu stariji (tek je početak godine pa eto…), što dodatno bitno pogoršava sliku.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

I kad se i uknjiži i taj neto gubitak..opet ispada da je price book 0.7..trebalo bi usporediti slične kompanije diljem svijeta pa utvrditi..da li je atpl precijenjena ili podcijenjena ili je fer vrednovana..

Tržišna cijena brodovlja je volatilna kao i vozarine.

Iako naravno je manje volatilna

Najtočnije bi naravno bilo potražiti zadnje realizacije takvih brodova da bismo došli do trenutne tržišne cijene brodova.

Naravno ona je bitna ukoliko takav brod sada planirate kupiti/prodati.

Glavni indeks pomorskog prijevoza Baltičke burze, koji mjeri troškove dostave robe diljem svijeta, pao je treći dan u četvrtak, pavši 2% na najnižu razinu u 2020. od 530 bodova, zbog slabljenja potražnje za segmentima većih plovila. Capesize indeks, koji prati teret željezne rudače i ugljena od 150.000 tona, smanjio se treći dan, skliznuvši 13,3% na najnižu razinu od početka lipnja 2020. na 275 bodova; a panamax indeks, koji prati terete ugljena ili žitarica od oko 60.000 tona do 70.000 tona, pao je oko 1,5% na 818 bodova. Najmanje jedan brod koji je prevozio australski ugljen koji je bio namijenjen Kini preusmjeren je zbog neizvjesnosti oko kineske carinske politike nakon ublažavanja zabrane uvoza iz Australije, prema trgovcima i podacima praćenja brodova. U međuvremenu, supramax indeks napredovao je već treći dan, popevši se oko 3,1% na 660 bodova. .

Atlanska ima supramaxe i panamaxe .Znači jedan u crveno jedan u zeleno.

Atlantska ima supramaxe na spotu. Panamaxi su pod dugoročnim ugovorima.

Ima i 2 handya.

Dsx 4.17=417 kn=55.40 eur..Capeovi ovise o Kini a Kina je truba..a za panamaxe i supramaxe ce uvijek biti posla..pogotovo sad kad su Rusiji uvedene sankcije..pale se stare termoelektrane..sad ce krenit jagma za ugljenom..mislim da je na ovim razinama kupovina dionice dosta sigurna investicija..ulaz mi je 50.60😉

DSX ima uglavnom Capeove koji su na dugoročnim ugovorima.

Čudno onda kako im se poklapa kretanje cijene u prošlosti..ništa onda pratimo kretanje supramaxa i panamaxa..ako atpl ima dugoročno panamaxe u najmu sumnjam da su sklopili dugoročne ugovore da rade sa minusom..kažem..npr Njemačka pali termoelektrane a gasi nuklearke..čudno..ne samo Njemačka..tako da smatram da ce to potaknuti rast vozarina u bliskoj buducnosti..pogotovo za supra i panamax..recimo da cape size ovise glavninom o Kini.

https://eho.zse.hr/obavijesti-o-trgovanju/view/4685

Cerp prodaje svoj udio ,ode atpl u privatne ruke

E sada dolazi zanimljivi dio tko li će to pokupiti… Možda bloger 🤔

Cini se da je panika zavladala odmah po objavi i da su neki odlucili prodati cim prije.

Koliko se moze iz obavijesti iscitati, prodaja ce se vrsiti u cijelosti ili u manjim paketima. Dakle, ne jedna po jedna dionica, vec unutar knjige ponuda.

http://www.cerp.hr/vijesti/15-redovna-sjednica-uv-cerp-a/1767

 

Doke se oni pokrenu sa prodajom evo nas u jeseni. Pa tek je donesena odluka. Kud je preša?

New Report

Close