ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.05.2024. u 04:00
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,40
2.148
41
52,40
52,60
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

A svašta, ekipa se brine kome će prodat, pa otimat će se ekipa za koju godinu za par puta veću cijenu,, neki i ovdje su pisali da će ući kad bude pozitivino poslovanje da im nije bitna cijena.
Pa eto kad im nije bitna cijena, onda im je svejedno jel 100, 1.000 ili koliko prodavači tada budu tražili 🙂
nekad si mogao bez problema prodat i po +3k, tko zna šta nosi budućnost

Mannu,
ono je dobar članak. Ima i na BIMCO dobrih članaka za nepretplatnike, i svi se svode više manje na ovo:
– oporavak do ovog trenutka najviše uvjetovan porastom potražnje, koji je ograničen, iz više razloga,
– manjim dijelom prirodnim porastom utilizacija (veći demolition, manji order book),
– u zadnja dva mjeseca je naglo opao demolition, što je zabrinjavajuće za oporavak,
https://www.bimco.org/News/Market_Analysis/2016/1031-Update-on-road-to-recovery
– order book trenutno ne raste, i vjerovatno niti neće značajno, možda još malo padne, jer kad tržište krene nabolje ipak je prva odluka brodovlasnika stati s demolitionom da iscijediš staro gvožđe još malo pa tek onda naručuješ novo,
– što će biti u narednih mjesec dva is anyone’s guess, ali gotovo sigurno ide pad krajem 01/2017 zbog kineske NG.
Dugoročni oporavak je gotovo siguran jer su brodari iscijeđeni dugovima i čak bi bilo dobro da BDI sad malo zastane i povuče se, jer bi onda demolition eksplodirao.
Ali za malog investitora, s perspektivom od par mjeseci unaprijed ovo je vjerovatno rocky ride.
Još se nećkam. Nisam uletavao na 100 i nešto jer nisam niti pratio to komatozno stanje.
Sad mi graf rasta naprosto izgleda kao da treba malo hlađenje. Ne drukam, samo promatram.
Nitko neće prodati po bidu zbog mene.
Nadam se uspjehu dionice i sektora, a o ulasku / izlasku svatko neka sam odlučuje.
P.S.
Gospodin IB je sigurno pametan i imućan čovjek, vjerovatno zna što radi.
Ali isto tako je i g. BN uletio u ĐĐ pa vidi gdje ga je to dovelo.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Itko od vas ima pristup dnevnim “Time Charter Fixture” izvještajima? Na webu a ni u izvještajima Atlantske ne objavljuju prihode po brodu. Moj research po internetu nije urodio plodom pa pitam ako imate kakve korisne linkove. Hvala

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.



@kolega migra , ja sam vec u redu za shopping i postavljam se 20-30 % cjenovno niže, pa ako me poklopi. za novi skok pocetkom 2017; to je za mene prekasno,ocekujem rast dionice opet vrlo skoro nakon što se dogodi korektivni pad ,kao što sam vec pisao .

To ti se nece dogoditi baš zato što previše ljudi razmišlja na taj nacin a medu njima su i pojedinci s malo vecim kapitalom koji ispod 350 dokazano kupuju žestoko. To je uvijek bio slucaj s ovom dionicom i iz tog razloga stalno ce biti barem 50% iznad konkurencije.
[/quote]
gdje velike ribe kolo vode za male nema kruha,mogu samo završiti kao tuđi,doručak,ručak večera…
osim što sam se na vlastitoj koži još prije10g uvjerio da je trejd dugoročno manja zarada to se je i ovdje potvrdilo.
sretan sam da trejd postoji jer nama dugoročnim omogućuje kvalitetniji izlazak kad za to dode vrijeme.
svaka je kuna tako zarađena više nego zaslužena a ja bi i na manju zaradu pristao da ne moram trejdati.
isprobao trejd na vl koži,neprocjenjivo,svakom bi preporučio da proba.
neki su iznadprosječno usješni
čestitam,moj naklon
nažalost zakon prirode kaže da je to rezervirano samo za nekolicinu
najveće znalce,najmudrije,najspretnije,najsretnije…

vidim da se neki zamaraju kome će velike ribe prodati dionice?
nebi li bilo mudrije brinuti svoje brige nego brige B I,D Š i sličnih??
oni su se za sebe pobrinuli ne brinuvši vaše brige.
oni već sada i na atpl imaju slatke muke a oni koji su prerano prodali i koji nisu niti neće kupiti teško da će imati slatke muke na ovoj dionici,istina ima i drugih možda i boljih a vrijeme će pokazati ali očekujem atpl kao jednog od predvodnika tržišta.
tako je bilo od 2004-2007 pa i ova 2016 jako sliči po svemu na 2004.
nije garancija ničega naravno,postoje i rizici manje ili više realni a
može i tsunami od 50 m,mogu vanzemaljci,može 3. sv. rat,može i asteroid i smak svita…

TBF
Ma vidi vraga, baš kako su javili sinoć na vijestima, sunce je jutros izgubilo sjaj
Stvarno bliži nam se kraj, moram priznat čudan osjećaj
Kažu.. Jučer iznenada su se otvorila vrata nepoznate dimenzije negdje pored Marsa
Iz njih je izletija ogroman asteroid i sad juri prema Zemlji, kažu nema nam spasa…

….Uberi ovo, ha vijest iz Londona, neki je tip na kladionici dobija masu miliona
A pet funti je stavija na smak svita baš na današnji dan, čist zgoditak….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ako netko ima vremena, molio bih da mi pojasni sljedece detalje:

Izvjestaj Atlantska Plovidba d.d. (I-XII 2015)
2. str. 5 – “Hotel Lapad je zahvaljujući još jednoj uspješnoj sezoni ostvario prihode u iznosu od 33,8 milijuna”
3. str. 11 [izvuceno iz tablice] – poslovni prihodi 274 milijuna kuna, financijski prihodi 10,8 milijuna kuna, ukupni prihodi 285 milijuna kuna, ukupni rashodi 506,9 milijuna kuna, dobit prije (i nakon oporezivanja) -221,8 milijuna kuna

Izvjestaj Grupa Atlantska Plovidba (I-XII 2015)
1. str. 5 [izvuceno iz tablice] – Hotel Lapad 32,45 milijuna kuna prihoda [TOCKA 2, PRVI IZVJESTAJ – 33,8 milijuna kuna ?!?!]
2. str. 5 [tablica] -Pise “pomorstvo” ostvarilo 317 milijuna kuna poslovnih prihoda a u gornjem izvjestaju cijela Atlantska Plovidba d.d. ostvarila 274 milijuna kuna poslovnih prihoda. Isto tako, poslovni rashodi u ovom izvjestaju 486 milijuna kuna a Atlantska Plovidba d.d. ostvarila 506,7 milijuna kuna poslovnih rashoda.

PITANJA:
1. Greska vezano uz prihode Lapada?
2. Zašto se u izvještaju Atlantske Plovidbe d.d. komentiraju rezultati Grupe Atlantska Plovidba?
3. Koji dio poslovanja Atlantske plovidbe d.d. (PRVI IZVJESTAJ) je obuhvacen u izvjestaju Grupe (DRUGI IZVJESTAJ) pod pomorstvo jer ocito je u izvjestaju Grupe pod “pomorstvo” nesto dodano sto meni fali?

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Sve me ovo jako podjeca na 2004, no tad smo mi mali igraci dobro omastili brk, ovaj put veliki igraci ce pametnije, stoga je i cijena dionice tu gdje je, inace bi na vozarinama za panamaxe od 11.000 bila makar 25% visa. Oprez, valja spavati sa jednim okom otvorenim i ne prodavati jeftino 🙂

sad je atpl na pragu rentabilnosti. ja nisam kompetentan, ali kakv su daljnja predviđanja? kolega serislav je nešto napisao. što misle ostali?


Kolega Sokrat, pa kao što možete primjetiti, IB još kupuje. Ušao je unatrag par mjeseci sa cca 15 miliona kuna. Zar doista mislite da već razmišlja o prodaji. Pa nije to trejd. Čovjek ulaze milione kuna i vjerujte da ne ulazi danas da bi sutra već prodavao….a ne vjerujem da nema u perspektivi izlaznu strategiju kakvu ima i na RIVP-u.

Ako može ukratko kakva mu je izlazna strategija na RIVP, nisam pratio, niti pratim. Hvala


sad je atpl na pragu rentabilnosti. ja nisam kompetentan, ali kakv su daljnja predviđanja? kolega serislav je nešto napisao. što misle ostali?

ako je točno da se kineski output ugljena vraća na staro i da će im početi vidljivo padati potražnja za željeznom rudom a u indiji država uspije postići deal i s privatnim firmama da od sljedeće godine potpuno prestane uvoz ugljena onda ćemo imati volumen ukupne potražnje otprilike negdje na razinama bliže 2013 nego 2014. ali vjerojatno se u 2017 još neće ostvariti sve to u punom opsegu pa i pad bude manji.

Riskiram da postanem naporan ali kazu, tko pita ne skita. Mladi sam ulagač pa sam si dao truda i pročitao skoro čitav transkript razgovora (topic ATPL) na ovom forumu i na mojnovac.net u razmaku od 09/2007 – 4/2008 (period legendarnog booma do 3700 i ispuhivanje).

Ono što me fascinira je da vlada ista tragična nestašica službenih, kvalitetnih i pravovremenih informacija:
1. AP nikada ne informira zainteresiranu javnost po kojoj cijeni je ugovorila T/C
2. upitne su i informacije o prihodima, naime kako se prodani brodovi (navodno) knjiže pod “prihodi prodaje” ako na svakom revidiranom izvješću prije 2013 godine usporedite “Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti za razdoblje” (cca stranica 7) i “Prihod od prodaje – Time Charter / Voyage” (stranica 30, bilješke uz financijske izvještaje) vidite da su oni su uvijek isti. Zaključujem da je upisan samo prihod od T/C-a… pa di je onda prihod od prodaje broda? (2014 i 2015 je cini mi se, u redu, valjda)
3. uredno se izvještava o nepovoljnim učincima tečaja dolara no ne spominje se uporaba FX hedginga… malo jednostavne matematike i strpljenja me dovelo zakljucka da je Atlantska napucala 77 milijuna kuna gubitka samo na tecajnim razlikama u posljednjih 6 godina, bogami nije kikiriki. Čak bih rekao da je ona “analiza” osjetljivosti na tečaj (+- 10%) na kraju svakog izvještaja pomalo smiješna.

Imam osjećaj da je ova dionica toliko špekulativna uglavnom zbog potpunog nedostatka informacija. Npr. 2007 se nekoliko tjedana prije objave Q4 na forumima “očekivala” kvartalna dobit od 200 milijuna kuna (na temelju informacija tada dostupnih forumašima) da bi na kraju ta dobit iznosila 50 milijuna kuna. Takav fail u procjeni je ociti dokaz besparice kvalitetnih informacija? To je kao da trguješ Valamarom a da ne znaš po kojoj cijeni iznajmljuju sobe niti jeli hotel u njihovom ili tudjem vlasništvu, niti jesu li i po koliko prodali hotel. Već sam naporan sa trećom neodgovorenom porukom ali molim neka pojašnjenja i unaprijed se zahvaljujem.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Sudeći prema stranim forumima bdi nastavlja sa rastom…eto nažalost svi koji čekaju korekciju da bi se ukrcali..opet su im pomršeni računi…kupovat če skuplje 10-20%…a ne jeftinije..
Još ako futuresi usa brodara krenu gore…nadam se da će se i oni najtvrđi i najkonzervativniji uvjeriti da je oporavak počeo..

A BALVANA!!! :) :) :)


Riskiram da postanem naporan ali kazu, tko pita ne skita. Mladi sam ulagač pa sam si dao truda i pročitao skoro čitav transkript razgovora (topic ATPL) na ovom forumu i na mojnovac.net u razmaku od 09/2007 – 4/2008 (period legendarnog booma do 3700 i ispuhivanje).

Ono što me fascinira je da vlada ista tragična nestašica službenih, kvalitetnih i pravovremenih informacija:
1. AP nikada ne informira zainteresiranu javnost po kojoj cijeni je ugovorila T/C
2. upitne su i informacije o prihodima, naime kako se prodani brodovi (navodno) knjiže pod "prihodi prodaje" ako na svakom revidiranom izvješću prije 2013 godine usporedite “Izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti za razdoblje” (cca stranica 7) i “Prihod od prodaje – Time Charter / Voyage” (stranica 30, bilješke uz financijske izvještaje) vidite da su oni su uvijek isti. Zaključujem da je upisan samo prihod od T/C-a… pa di je onda prihod od prodaje broda? (2014 i 2015 je cini mi se, u redu, valjda)
3. uredno se izvještava o nepovoljnim učincima tečaja dolara no ne spominje se uporaba FX hedginga… malo jednostavne matematike i strpljenja me dovelo zakljucka da je Atlantska napucala 77 milijuna kuna gubitka samo na tecajnim razlikama u posljednjih 6 godina, bogami nije kikiriki. Čak bih rekao da je ona “analiza” osjetljivosti na tečaj (+- 10%) na kraju svakog izvještaja pomalo smiješna.

Imam osjećaj da je ova dionica toliko špekulativna uglavnom zbog potpunog nedostatka informacija. Npr. 2007 se nekoliko tjedana prije objave Q4 na forumima "očekivala" kvartalna dobit od 200 milijuna kuna (na temelju informacija tada dostupnih forumašima) da bi na kraju ta dobit iznosila 50 milijuna kuna. Takav fail u procjeni je ociti dokaz besparice kvalitetnih informacija? To je kao da trguješ Valamarom a da ne znaš po kojoj cijeni iznajmljuju sobe niti jeli hotel u njihovom ili tudjem vlasništvu, niti jesu li i po koliko prodali hotel. Već sam naporan sa trećom neodgovorenom porukom ali molim neka pojašnjenja i unaprijed se zahvaljujem.

Samo komentar vezano uz FX hedging i tečajne razlike: gro toga proizlazi iz preračunavanja stranih izvještaja u kune, dakle čista računovodstvena kategorija i to nema smisla hedgirati. Meni bi bilo interesantno vidjeti konsolidirani izvještaj u USD, budući da im je to praktično funkcionalna valuta (iz izvještaja: “Funkciionalne valute pojedinih drruštava u grrupi su hrvatska kuna (HRK) ili američki dolar (USD).. Za potrebe međunarodnog izvještavanjja, grupa izvještava u amerričkim dolarrima, a za potrebe domaćeg izvještavanja u hrvatskim kunama”.

Inače se slažem da bi kvaliteta izvještaja trebala biti bolja jer su prezentirane informacije manjkave i ne zadovoljavaju sve MSFI zahtjeve. Rado bih vidio i izvješća Deloittea na koji se stalno uprava poziva, a objavljuju samo revidirano od strane Lista. Vjerojatno to čuvaju za strane kreditore.

Buy When There's Blood In The Streets

“nadam se da će se i oni najtvrđi i najkonzervativniji uvjeriti da je oporavak počeo..”
bearG@
ne vjerujem jer u glavama večine je još “svježa” cijena 1xx preveliki uteg.
tko nije još izgledno da niti neće.
prošao sam to i na svojoj koži 2004.
rekao sam tada sebi kada nisam na 20 neću niti na 400 a koliko je to bilo mudro razmišljanje tada svi znamo.
školu sam naučio pa sam se ovaj put ukrcao na 4xx,moglo se je i niže,ne žalim jer ako će biti kako očekujem biti će razloga za veselje.
zato i znam napisati da je često bolje ući godinu ili godinama prerano nego zakasniti mjesec ili par mjeseci.
nije li i atpl dokaz?
bilo ih je do sada nebrojeno a biti će i još više jer ima i dalje na biranje za kupnju po 0,3 bv i poslovanjem +0 koliko ti srce želi .
dali netko kupuje?ne baš
dali je netko kupovao atpl donedavno?nije
krdo je programirano da nemože otvoriti oči dok mu ih “veliki” ne otvore.
iskreno,dobro da je tako jer upravo to pruža one najbolje prilike za strpljive,optimiste….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Probao sam sažeti FI od 2002 do 2015. Do 2008 sam nasao samo nerevidirana izvjesca a u crveno sam oznacio retke koji su po meni “knjigovodstvena carolija”. Za 2014 i 15 mi se cini da se moze izvuci prihod od prodaje brodova razlikom prihoda od prodaje sa “prihodima od T/C-a” (obicno na cca 30oj stranici revidiranog izvjesca). Vjerojatno ce i vama biti poneki upitnik nad glavom:
1) troskovi osoblja 2007 – 180mln, 2008 – 20mln?!? od tada nadalje su ti troskovi reda velicine 20mln iako je prema “MojeDionice” broj zaposlenih 2010-15 smanjen sa 690 na 349 ljudi – troskovi ostaju isti?!
2) drustvo prestaje amortizirati imovinu 2007 godine (po fer vrijednosti?) pa 2014te pod “Nerealizirani gubici financijske imovine” knjizi 718mln rashoda sto taman ispada 100mln kuna godisnje ne-amortizirane imovine u razdoblju 2008-14 (7 godina)?
3) “Financijski rashod od dugorocne imovine – povezana poduzeca” 2008 – 285mln ?! o cemu se radi?
4) “Troskovi prodanih proizvoda i usluga” pocinju knjiziti tek 2014te
5) “Ostali poslovni rashodi” reda velicine 100mln kuna a nigdje ni spomena o cemu se radi?

Ima tu jos gro pitanja vezanih uz ovo razdoblje do 2007 ali kako su izvjesca bez detaljne strukture po kategorijama, nemam pojma ni gdje bih poceo.

Pitanje: Na stranu špekulativna priroda pogadjanja BDI-ja i predvidanja trendova u svjetskoj trgovini. Ja koliko vidim i da svi znamo BDI u treću decimalnu narednih 10 godina, mi i dalje nebi mogli predvidjeti dobit ovog drustva prema kolicini knjigovostvenog woodooa i netransparetnosti izvjesca. Koliko sam u krivu?

Molio bih zainteresiranu javnost da se javi sa kvalitetnu raspravu 🙂

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Tako to uvijek biva…gleda se rast svaki dan i kao skupo mi je sad jer je naraslo…a svaki dan je sve skuplje i skuplje…kad je sa 100 skočilo na 200…bilo je kao skupo…na 200 ući…kad je sa 200 skočilo na 300…bilo je također skupo za ući…sada kad je sa 300 skočilo blizu 400 opet je skupo jer je naraslo sa 300 na skoro 40…tako će biti i na 400 kad naraste na 500…i onda će vidjeti da je vrag odnio šalu i lošu procijenu i počet će ulaziti po 700-1000 a taman tada će i atpl izbaciti pozitivan FI

A BALVANA!!! :) :) :)

New Report

Close