Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

NevenS
Nedvojbeno je napravljeno hrpu gresaka u koracima, odnosno pravnih prekrsaja, naveli ste ih redom. Svima je vise manje jasno o cemu se tu radi te stoga blokada i jest namjerna i nuzna da bi se to provelo tako kako jest. A zasto se to radi?
Pa zato jer da poniste jamstva odjednom je trecina imovine manje, propast nagodbe, fijasko Vlade, a desnicari cekaju…
I sad je to drzi vodu dok majstori odu, skupusi kako jest da jest, a po sudovima neka se potezu dionicari i Agrokor Zrcalni BV u Nizozemskoj, godinama i vise ako treba.
Ova situacija se ne moze preslikati nigdje.
Na bilo koja jamstva i ne znam sto bilo gdje skacu svi odmah, i nitko nije toliko mocan da opet tako nesto skuha.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@serislav

Liepe poruke šalješ investicijskoj javnosti – delisiranje solventnih operativnih kompanija!
S prljavim i kriminalnim ciljem da se dokine i ono malo transparentnosti u postupku?
Tako su učinili s obveznicama na Irish Stock Exchange.
Najprije su objavili da su odabrali PwC za audit financijskih izvješća
Vaš link …[/url]

Nakon toga i objavu o ukupnom dugovanju ( ne samo koji je dospio do trenutka aktiviranja Lexa ! )
Vaš link …[/url]

A kako im se nije dopao rezultat audita onda su delistirali obveznice kako ne bi bili obvezni ispunjavati regulatorne obveze i objavljivati ih!
Vaš link …[/url]

Upitaj se jednom za što se to uistinu zalažeš!

@alias,
A jesi nadrobio.
Pa sto se nisi javio za povjerenika kad je sve tako jednostavno.
Slucaj Parmalat? Sto njega nisi spomenuo?

Alias prica gluposti, lik nije ni spomenuo falsificirana izvjesca, knjiženje jamstava kao gubitak ni texo management i Ramljaka u sukobu interesa, vidi se za koga alias druka.


Rekao sam da necu vise pisati, ali neke stvari me ovdje toliko nerviraju da moram reagirati. Jedini tko donekele može biti ljut je onaj koji je uložio u dionice leda ili jamnice prije negoli je došlo do lex agrokora. Samo su te dvije firme zarađivale pristojan povrat svojim dionicarima. U ostalo sve sta ste ulagali samo ste zeljeli spekulirajuci zaraditi novac na brzinu. Te ostale firme, poput vupika i ostalih bakraca, jedva su podmirivale svoje odveze, a kamoli nešto zarađivale za svoje dionicare. Znači isli ste u svjesni rizik sa zeljom za brzom zaradom, a to dionice i jesu; RIZIK. One su zadnje u naplatnom redu kod likvidacije (u slucaju stečaja) i to je isto svugdje u svijetu. A zasto su banke prve u naplatnom redu? Pa one su dale novac da ti napravis tu imovinu. Ta imovina je njihova. Zamisli da uzmeš kredit u banci i kupiš kucu. Ne vracas kredit i banka zeli kucu natrag. Ti naravno odes na sud i kazes da si ti kupio tu kucu i da je tvoja. PA ČIJIM NOVCEM SI JE KUPIO? Ok, postoji i dokapitalizacija, ali opet idemo s onime da dokapitaliziras s idejom da su dionice rizične. Kad dionica skoči 100% dal se banke žale da su one te godine zaradile samo kamatu od 3% i da će tužiti kompaniju jer i oni nisu zaradili 100%. NE. Tako je u svijetu financija; jedan spekulira i zarađuje puno više (ili gubi), dok drugi ne spekulira i zaraduje puno manje. To je onaj omjer rizik/prinos.

a sad dolazimo do vecine koji kukaju ovdje, a to su oni koji su ulagali nakon lex agrokora, pogotovo nakon onih padova, da bi se zaradilo na jos vecu brzinu. 8000 puta vam je rečeno da su obveze veće od imovine skoro 2 puta. znaci vi ste svjesno išli ulagati u kompaniju u kojoj DIONICKI KAPITAL NE POSTOJI. I sad se čudom čudite i smatrate da ste prevareni. Od koga? Lijepo vam je rečeno, i to cu jos 100 puta ponoviti; OBVEZE SU VEĆE OD IMOVINE. I sad ce netko reci da su ledo i jamnica i ostale firme davale jamstva majci koja nisu trebali. Pa majka ih je stvorili i dizala kredite za njih da rastu i razvijaju se. To je jednostavno tako funkcioniralo.

I sad dolazim do jos jednog primjera. U americi je GM bankrotirao, promjenio ime s nekim sitnim dodatkom na kraju i nastavio raditi. Otpisao stare dugove i dionicare i krenuo iz početka. Potpuno ista prica kao ovdje. Znate sta su stari dionicari dobili? NIŠTA. Znate na čiju je stranu sud stao? Pa od firme. Dionice su rizik koji prihvacate svjesno. Nema tu ljutnje.

Ok, osjecate se prevareno, ali novac ulazete samo vi i nitko drugi. Nitko vas nije tjerao. Ako smatrate da ste prevareni, pa idite ulagati vani. Vidjet će te da se iste stvari događaju i tamo (malo rjeđe, ali svejedno). Uglavnom, za ulaganje treba znanje i strpljivost. Mnogi ovdje nemaju ni jedno ni drugo.

bravo, odličan i nadasve realan osvrt!
dionice su rizik, a kupnja todeks dionica nakon objave očajnih FI koja su pokazala pravo stanje stvari bila je hazardersko kamikaza ulaganje, a ne investiranje i sad bi svi trebali biti krivi osim onih koji su špekulirali?!? malo morgen

@novi ulagac

Nisam povjerenik. Samo se bavim dionicama. Ja sam davno shvatio da firma ne vrijedi i nisam ulozio (osim ledo negdje 2010 do 2011), a ti si shvatio da firma vrijedi i uložio. Tako to ide.

Ali jos je jedna stvar ovdje smjesna. Kao trebali bi tužiti ovu vladu/drzavu jer ne vrijedi ništa, a tužili bi je na sudovima te iste države. A sudstvo nam je kao super? O boze me pomozi.

@serija

pisao sam vam hrpu puta, cak mislim i na private, da ne ulazete toliko u belje. ocito ste zaboravili. ne slusate, a pocetnik ste. sta bi ja drukao, meni je posve svejedno

sava
To da su kompanije solventne je vaše mišljenje, pa čak možda i moje, ne znam, nisam pravnik i ne znam koji je propis jači.
Ne znam da li su prema trećim stranama jamstva valjana ako su ih potpisale osobe ovlaštene za zastupanje pa čak i ako su esencijalno nezakonita. Ne znam. Možda ih treba ukinuti, a možda ne već priznati pa dioničare uputiti na tužbe za naknadu štete od direktora, Todorića, države ili štotigajaznam kog.
Ono što pouzdano znam je da bi tu trebao neki sudski pravorijek.
Gdje je?

P.S.
Slažem s aliasom, i meni je svejedno, nemam todex, nisam u nikakvoj upravi, banci, nigdje u nikakvim strukturama.
Već samo mali ulagač koji hoće da se to sve evaporizira i da nastavim dalje.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

@serislav

Kao što sam i rekao više puta ponoviti ću i sada – neka voda nosi ALI dajte bar da se to ZAKONITO provodi.
Nije nikakvo opravdanje za hrvatski pravni poredak da je to PRVI ovakav slučaj.
Pa mi u svijetu imamo takvih slučajeva SVAKODNEVNO.
I svijet nije stao nego gura dalje.

US chapter 11 bankruptcy code ZABRANJUJE RollUp a kod nas je to na pijedestalu vrhunske ZAKONITOSTI! Mi smo eto u nečeme prvi i najpametniji.

Phases of the Chapter 11 Case Overview

Actions, debts and events occurring prior to the petition date are known as “pre-petition”, while actions, debts and events occurring after the petition date are known as “post petition”.

Pre-petition/post petition is an important distinction to make, particularly concerning debts owed by debtor companies.

With pre-petition debts, payment cannot occur until after a plan of reorganization has been accepted by a majority of creditors, approved by the federal bankruptcy court and all creditor claims within a particular class have been settled.

With post petition debts, payment would occur post petition to maintain good standing creditor relationships. If a post petition payment is not made, it could become an administrative claim which might be subject to a different payment treatment according to the plan of reorganization.

The purpose of the bankruptcy case is to prohibit continued creditor collection of the pre-petition debts, allow the company a chance to restructure operations and financial arrangements and provide a settlement to creditors who hold pre-petition debts.

The settlement to pre-petition creditors is drafted into the plan of reorganization and approved by a federal bankruptcy judge after the plan has been solicited and accepted by a majority of creditors.

A federal bankruptcy judge approves the plan of reorganization by court order and it is entered onto the company’s bankruptcy case docket. Upon entry onto the court docket, the case begins the “post confirmation” phase.

mene samo zanima koga vi to točno mislite tužiti? Ozbiljno pitam

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...


Ok, osjecate se prevareno, ali novac ulazete samo vi i nitko drugi. Nitko vas nije tjerao. Ako smatrate da ste prevareni, pa idite ulagati vani. Vidjet će te da se iste stvari događaju i tamo (malo rjeđe, ali svejedno). Uglavnom, za ulaganje treba znanje i strpljivost. Mnogi ovdje nemaju ni jedno ni drugo.

Češće, ne rijeđe. Naravno ne baš često sa za privredu ovako velikih kompanija, ali vrlo često nestaju kompanije i sustavu koji i nisu baš toliko manji od pojedinih dijelova Agrokora. Nestaju svakodnevno.


Ako se ravnamo po DKVS, TNSA i sl, biti će Todex još 10 god na burzi, pa ćemo imati Ledo i Ledo 2 itd..
Iako nemam Todex dionice, danas sam zatvorio račun na burzi.
Cijela ova melodrama zvana Lex ima samo za cilj promjene vlasnika, Ustavni sud šuti iako ima 50 prijava ustavnosti Lexa itd….
Nema smisla , samo se postavlja pitanje tko je naredna žrtva ?
Previše vlasništva je ovdje uništeno potezom pera, preko noći, a trend se nastvalja kao nikada prije.

Pametna odluka. Osobno od izbijanja Todex afere, vec preko godinu dana nisam uplatio lipe na brokerski račun. Čekam peiliku za rasprodat još neke uzdanice, i adio đaci.

New Report

Close