Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

S tim da je Erste OMF i zakucao JMNC i LEDO na ove razine, a slavodobitno su govorili po novinama da od kraja godine nisu izlozeni Agrokoru…

Ne znaš što je gore, ekipa iz Erstea koja mulja i laže ili ekipa iz PBZ/CO-a za koje i ne znaš da postoje…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Vaš link …

Počeli raditi 2005. i od tada su kumulativno u minusu 10%, a godišnje uzmu 2 % od neto imovine fonda godišnje. Nije loše 🙂
A što je najgore, ovo je čisti alibi portfelj složen uglavnom od crobexa i nešto malo stock pickinga koji bolje da nisu ni radili.

Serislav, ovo konkretno…

Uzeo sam sve mjesečne izvještaje, koliko sam iz toga uspio izvaditi imaju 4.176 ZVZD i 87 (ili vjerojatno i manje) JMNC. Kada bi na na NAV 30.06.2017. stavili JMNC 100.000 i ZVZD 4.000, te uz isti broj udjela vrijednost udjela bi se povećala sa 88,25 na 99,01 odnosno 12,18%.

Rekao bi da su te vrijednosti totalno nerealne, a kada bi ih prepolovili na JMNC 50.000 i ZVZD 2.000 što je isto pitanje koliko je realno u ovm trenutku, prepolavlja se i prinos na 6,09%.

E sada, ovisi o svačijim očekivanjima vezano za kretanje tih dionica ali i za zahtjevani prinos od ulaganja. Meni ne bi bilo zanimljivo tih 6% (iako u slučaju dobrog scenarija tu su još i adrs i podr sa svojim doprinosom)

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Vaš link …

Počeli raditi 2005. i od tada su kumulativno u minusu 10%, a godišnje uzmu 2 % od neto imovine fonda godišnje. Nije loše 🙂
A što je najgore, ovo je čisti alibi portfelj složen uglavnom od crobexa i nešto malo stock pickinga koji bolje da nisu ni radili.

Serislav, ovo konkretno…

Uzeo sam sve mjesečne izvještaje, koliko sam iz toga uspio izvaditi imaju 4.176 ZVZD i 87 (ili vjerojatno i manje) JMNC. Kada bi na na NAV 30.06.2017. stavili JMNC 100.000 i ZVZD 4.000, te uz isti broj udjela vrijednost udjela bi se povećala sa 88,25 na 99,01 odnosno 12,18%.

Rekao bi da su te vrijednosti totalno nerealne, a kada bi ih prepolovili na JMNC 50.000 i ZVZD 2.000 što je isto pitanje koliko je realno u ovm trenutku, prepolavlja se i prinos na 6,09%.

E sada, ovisi o svačijim očekivanjima vezano za kretanje tih dionica ali i za zahtjevani prinos od ulaganja. Meni ne bi bilo zanimljivo tih 6% (iako u slučaju dobrog scenarija tu su još i adrs i podr sa svojim doprinosom)

Ja bih čak smanjio procjene za JMNC i ZVZD, i onda dobiješ 3 do 4%.
To samo po sebi nije zanimljivo, ali jest sve ostalo.
Kad sam ja kupovao Zaba se tržila po 44-45 kn, npr. Gdje ju očekujete iduće godine? Tamo gdje je bila prije pada. To je jedino logično.
Alibi portfelj, kažete? Pa za to i služe fondovi. Joj koji ste mudrac.
Ukratko, imali su najveći pad, a sastav dionica jamči najveći potencijal rasta jednom kad krene stampedo. A hoće, pojedem cipelu ako ne bude bull run debelo preko 2000 unutar jednog godišnjeg doba.
Mene zanima dvoznamenkasti povrat u %, a koliko će biti vidjet ćemo uskoro.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



Vaš link …

Počeli raditi 2005. i od tada su kumulativno u minusu 10%, a godišnje uzmu 2 % od neto imovine fonda godišnje. Nije loše 🙂
A što je najgore, ovo je čisti alibi portfelj složen uglavnom od crobexa i nešto malo stock pickinga koji bolje da nisu ni radili.

Serislav, ovo konkretno…

Uzeo sam sve mjesečne izvještaje, koliko sam iz toga uspio izvaditi imaju 4.176 ZVZD i 87 (ili vjerojatno i manje) JMNC. Kada bi na na NAV 30.06.2017. stavili JMNC 100.000 i ZVZD 4.000, te uz isti broj udjela vrijednost udjela bi se povećala sa 88,25 na 99,01 odnosno 12,18%.

Rekao bi da su te vrijednosti totalno nerealne, a kada bi ih prepolovili na JMNC 50.000 i ZVZD 2.000 što je isto pitanje koliko je realno u ovm trenutku, prepolavlja se i prinos na 6,09%.

E sada, ovisi o svačijim očekivanjima vezano za kretanje tih dionica ali i za zahtjevani prinos od ulaganja. Meni ne bi bilo zanimljivo tih 6% (iako u slučaju dobrog scenarija tu su još i adrs i podr sa svojim doprinosom)

Ja bih čak smanjio procjene za JMNC i ZVZD, i onda dobiješ 3 do 4%.
To samo po sebi nije zanimljivo, ali jest sve ostalo.
Kad sam ja kupovao Zaba se tržila po 44-45 kn, npr. Gdje ju očekujete iduće godine? Tamo gdje je bila prije pada. To je jedino logično.
Alibi portfelj, kažete? Pa za to i služe fondovi. Joj koji ste mudrac.
Ukratko, imali su najveći pad, a sastav dionica jamči najveći potencijal rasta jednom kad krene stampedo. A hoće, pojedem cipelu ako ne bude bull run debelo preko 2000 unutar jednog godišnjeg doba.
Mene zanima dvoznamenkasti povrat u %, a koliko će biti vidjet ćemo uskoro.
[/quote]
rastezljivo je ovo s dvoznamenkastim povratom, od 10- 99, ako zanemarimo decimale

Ako od ovih očekujete još manje i samo par %, a od ostalih dvoznamenkasti rast zar nije bolji onda stock picking. Naći dvije tri u koje ste najsigurniji i to je to onda kada krene gore?
Rekao bi da je onda i odluka o ulaganju u alibi fond još veći alibi ali dobro… Nas dva teško da ćemo se oko nečega složiti kada ne možemo niti oko matematike. 🙂

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Neznam oko čega se ne slažemo.
I vi i ja gledamo iste brojeve i razumno imamo slična očekivanja.
Ovdje se samo radi o metodologiji: naprosto nemam niti vremena niti živaca:
– sjediti na bidu da bih kupio (ask je bitno skuplji),
– sjediti na asku da bih prodao (možda ne postigneš cijenu),
– pratiti non-stop kretanje, zadavati i otkazivati naloge itd.
Spread između bida i aska kod većine dionica u portfelju je veći nego zbrojena naknada za upravljanje plus pad cijene udjela kad radim malo veći izlaz. Ako nisi pohlepan i prodaš u vrijeme povećanih uplata onda prodaš i u rastu. Naravno, stvar je tajminga i ocjene potecijala rasta u nekom roku.
Ovo sve je potencirano činjenicom da često putujem, mijenjam vremenske zone i naprosto mi ovo više paše. Osim toga, razumno sam svjestan svojih ograničenja i empirijski je dokazano da su fondovi u koje sam ulagao ostavarili bolje prinose nego kad sam ja sam portfeljizirao. Eto…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Toliko o vrlim fond menadjerima i njihovoj strucnosti, kaj odabrat 🙂

ove su odabrali prije 2 godine, IPO
https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/izlozenost-agrokoru-prisilila-granolio-na-pokretanje-predstecajnog-postupka/

Prometi Konzuma divljaju. Ledo i Jamnica rasturaju. Ocekujem da ce vec nakon 9 mjeseci rezultati svih perjanica biti bolji od prosle godine. Onda slijede pregovori i prodaja kompanija pojedinacno. A mozda naleti i nekakav veliki igrac pa uzme sve. Bit ce to jako dobro

Samo tu ima jedan problem, nitko još ne zna koliko će biti razvodnjavanje kapitala kroz debt to equity swap i koliko će postojeći dioničari na kraju imati udjela u novom kapitalu. Drugim riječima, to što firme dobro posluju, ne znači da će neposredne koristi od toga imati i njihovi postojeći dioničari.

Naravno da se nezna, ali u svakom slucaju startna pozicija je puno bolja


Samo tu ima jedan problem, nitko još ne zna koliko će biti razvodnjavanje kapitala kroz debt to equity swap i koliko će postojeći dioničari na kraju imati udjela u novom kapitalu. Drugim riječima, to što firme dobro posluju, ne znači da će neposredne koristi od toga imati i njihovi postojeći dioničari.

Točno tako.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Samo tu ima jedan problem, nitko još ne zna koliko će biti razvodnjavanje kapitala kroz debt to equity swap i koliko će postojeći dioničari na kraju imati udjela u novom kapitalu. Drugim riječima, to što firme dobro posluju, ne znači da će neposredne koristi od toga imati i njihovi postojeći dioničari.

Po cemu se uopce moze zakljuciti da te firme dobro posluju?Posebice na polugodisnjem i godisnjem nivou?Na osnovu kojih izvjesca ste to zakljucili?Na osnovu novinskih clanaka?Izjava ljudi u okviru prinudne uprave,koji ce dakako pokusati siriti optimizam jer im je i to “posao”!
Euforija i panika su vrlo blizu na trzistu kapitala.
I ,jos nesto,ako te firme dobro posluju,vjerovnici mogu biti “zadovoljni” i teziti pretvaranju duga u kapital,ali kako mali dionicari misle od toga profitirati,posebno u kratkom roku?

New Report

Close