Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



https://www.tportal.hr/biznis/clanak/sud-u-ljubljani-odbacio-zalbu-agrokora-kao-neutemeljenu-20200107

Tako to rade ozbiljne države…


Fortenova se odlukom slovenskog Okružnog suda u Ljubljani kojom je potvrđena odluka Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja o kazni Agrokoru u iznosu 53 milijuna eura i zapljeni dionica Mercatora , našla u vrlo teškoj , gotovo bezizlaznoj situaciji .
Nakon što su uputili žalbe na sve adrese kojih su se sjetili , od Europske komisije ,svih bonitetnih agencija ,Svijetske banke ,Europe ,Amerike i Rusije( još samo dragom Bogu nisu poslali pritužbu ), sada najavljuju i Ustavnu tužbu slovenskom Ustavnom sudu kao i pokretanje međunarodne arbitraže.
Nikakve nade ne polažu u ishod postupka na slovenskom Ustavnom sudu tako da jedina izgledna opcija ostaje međunarodna arbitraža.
Na str.164. Nagodbe , drugi pasus , predvidjeli su da će postupak izvanredne uprave završiti najkasnije u roku od 3 godine od pravomoćnosti Nagodbe.
Znači da imaju još nešto manje od dvije godine vremena da na međunarodnoj arbitraži riješe pitanje Mercatora i završe postupak izvanredne uprave.
Jer bez Mercatora koji nosi više od polovice prihoda cijela priča oko restrukturiranja Agrokora postaje bespredmetna .Sretno im bilo.
Usput naglašavaju da je potrebno sve međunarodne institucije upoznati s postupanjem države Slovenije koje predstavlja diskriminaciju investitora po nacionalnoj osnovi ,na povredu legitimnih očekivanja investitora u pogledu primjene zakona i prakse za ulaganja unutar EU , te na povrede koje de facto predstavljaju ograničavanje prava i nezakonitu eksproprijaciju ulaganja unutar EU.
Zvuči poznato ???
[/quote]

Itekako poznato.
Pa izgleda da ce oni sami odradit posao koji smo mi namjeravali 😁

Fortenova polako ali sigurno ide prema bezvrijednosti.
Slijedi prodaja dijelova za kredit i kamate a za udjelničare pepeo.

Zanimljivo kako je Plenković u nabrajanju i samohvalisanju uspjesima njegove vlade prestao spominjati lex Agrokor. Ni za vrijeme kampanje niti u izbornoj noći a stalno je uspjehe vlade isticao kao glavni adut kojeg bi , barem tako on misli, birači morali prepoznati.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.


Zanimljivo kako je Plenković u nabrajanju i samohvalisanju uspjesima njegove vlade prestao spominjati lex Agrokor. Ni za vrijeme kampanje niti u izbornoj noći a stalno je uspjehe vlade isticao kao glavni adut kojeg bi , barem tako on misli, birači morali prepoznati.

Ne spominje jer zna da ce njegovo izlaganje o spasavanju biti u Remetincu

RedHat ,da primjetili smo samo šteta što Milanović nije spomenuo Agrokor i aferu Borg kao veliki neuspjeh njegove vlade jer u kome smjeru se situacija razvija sve je očitije da je Plenković svojim uplitanjem
i angažmanom dotukao Agrokor , tisuće malih dioničara , slavonske seljake , mnoge nezadovoljne dobavljače , a i radnike.
Nije slučajno da se sada bune radnici Leda jer jasno je da će zbog preseljenja dijelova proizvodnje u Srbiju ostati bez posla ,a srpski Frikom asimilirati Ledo i orijentirati se na rast izvoza u bratsku Rusiju .


Koliko sam shvatio, stara drustva nece biti ugašena jos godinama jer su i ona jamčila za ovaj zadnji kredit od 1.2 mlrd €

S obzirom da su iz starih društava uzeli imovinu, a ostavili samo dugove, čime to stara društva jamče za 1,2 milijarde eura novog duga ?

Ljudi, procitajte dobro pozive na skupštinu. Pogotovo točku 6 ako se ne varam.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Kolega Paulie ,ne jamče ničim jer su bezvrijedne prazne ljušture , ali znakovito je da je kao razlog navedeno ..” radi pravne sigurnosti ” što prevedeno znači ako se sve sruši i zrcalna društva moraju vratiti imovinu starim društvima da ista postaju jamci za kredit. Dakle , sve opcije su u igri i Fortenova se iz opreza osigurava na sve , čak i nebulozne i sramotne načine.

To u prijevodu znači da se Fortenova time osigurava da ako nagodba bude odbačena, na primjer poradi Mercatora da opet sva nova jamstva padaju na stara društva koja bi u tom slučaju imala svu imovinu ?


To u prijevodu znači da se Fortenova time osigurava da ako nagodba bude odbačena, na primjer poradi Mercatora da opet sva nova jamstva padaju na stara društva koja bi u tom slučaju imala svu imovinu ?


Pa tako nekako , ali formalno pravno Nagodba ne može pasti zbog Mercatora već se u stvarnosti može srušiti ta kula od karata jer bez Mercatora Fortenova je samo Nova…..bez Forte.
Međunarodna arbitraža je kao što znamo vrlo učinkovito sredstvo jer traje samo desetak godina , a ishod je uvijek neizvjestan. Pa neka im je sa srećom.
Možda ćemo mi mali dioničari postati kolateralni dobitnici ove akcije prijateljskih nam susjeda Slovenaca.


Todorić napokon uspio, kupio je 53% Mercatora za 550 milijuna eura
Vaš link …

Malo detalja i komentara iz poviesti.
Svi hvale genijalan potez no poslije se pokazalo kao zadnji čavao u lijes Agrokora.
I naravno uzročno-posljedično svih naših problema kao manjinskih dioničara perjanica Agrokora.

Kakav genijalan potez 🙂 Da mu (u ovome poslu prilično bedasti) slovenci nisu po političkoj liniji bacali klipove pod noge i otežavali ulazak na slovensko tržište, platio bi on to i duplo više…



Todorić napokon uspio, kupio je 53% Mercatora za 550 milijuna eura
Vaš link …

Malo detalja i komentara iz poviesti.
Svi hvale genijalan potez no poslije se pokazalo kao zadnji čavao u lijes Agrokora.
I naravno uzročno-posljedično svih naših problema kao manjinskih dioničara perjanica Agrokora.

A očito su bile pogrešne procjene. Da li su uz njega trebali propasti i svi ostali stakeholderi, to je pitanje koje traži odgovor. Kao i zašto su inače neosigurani obveznicari i vjerovnici, zaštićeni naknadno, iako za to nije bilo uporišta u Zakonima, kao ni dotadašnjoj insolvencijskoj praksi.

Mislim da su se ruske i americke banke sve unaprijed dogovorile. Zajedno s Todorićem. Rekla bi da je prvotni plan todorica bio da uglavnom sve pripadne sberu i vtb. U tom slucaju stakeholderi ne bi propali. Nego bi sber i vtb od malih s vremenom sve otkupili. Po tome ne bi placali dobavljacima.i nastavili s ucjenjianjem Hrv gospodarstva po uzoru na Todorica. Kada su to neki vidjeli Atlantik, Kras, americki fondovi izvrsili su pritisak na Todorica, Sber i VTB i u suradnji s njima progurali nagodbu u kojoj su razvalsteni mali dionicari. Na taj nacin sprijeceno je preuzimanje Agrokora u potpunosti od strane sbera i vtb. To je po meni bio dogovor. Greska u koracima s ponistenjem jamstava nije napravljena slucajno. Po prethodnom.dogovoru s vtb i sberom nisu ponistena jamstva od strane Ramljakabtj povjerenika . Ja bi rekla da je sve bio dogovor. Da nije bio dogovor jamstva bi bila ponistena. Srecom domacih placenika za probedbu te ” prodaje ” nije nedostajalo. Zrtve su mali dionicari i hrvatske tvrtke. Mislim da se ista ekipa sada dogovara i u Krasu.
.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Tko je tu kriv ? Po meni sdphdz + todoric s jatacima i posve neukim i neobavjestenim glasacima koji su stoljecima stecenu drzavnu imovinu prepustili za 1 kunu grupi odabranih u agrokoru, a koji su zakasnili, a nisu bili niti sposobni, sa IPO i prodajom. Puno vise fer bi bilo da su ti nesposobni odabrani napravili IPO po uzoru na HT i INU. Pa da svi imaju nekakvih koriati. Ovako korist imaju samo todoric i jataci, banke i americki fondovi. Prave greske su napravljene puno prije. To je razlika izmedju nas i uspjeanih zemalja tranzicije. Oni svoju imovinu nisu poklonili. Svi su imali manje ili vece koristi. Mi nemamo niti mirovine, niti skole, niti zdravtvo, a kako smo upropastili proizvodnju nemamo niti ljudi. Vecina ljudi nije niti svjesna sto se zbilo u Hrvatskoj.

Status Quo: Roll Over Lay Down

New Report

Close