ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@betlord – ERNT te demantira. Naprosto postoje firme s nagomilanim kešom koji se može/ne mora ulagati.

Kako me tocno ERNT demantira? Kao sto rekoh, velike dividende imaju kompanije koje ne rastu nego samo crpe dok ide, a ERNT je savrsen primjer toga.
http://www.mojedionice.com/dionica/ERNT-R-A
Iz ovoga je sve jasno, kapital i rezerve se svake godine samo smanjuju jer je zarada 65kn po dionici, a dividenda daleko iznad toga jer su se trosile zalihe novca. Kroz godinu-dvije ce to nestati i ERNT ce moci davati 5% dividende u odnosu na ovu cijenu. ADRS za razliku od ERNT nije odlucio ici tim putem da svu zadrzanu dobit kroz dividendu vrate i nastave se baviti svojim biznisom bez toga nego sire kompaniju u druge sektore.
A tu je onda razlika i u cijeni dionice, cijena ERNT je u zadnjih 5 godina pala 20%, dok je cijena ADRS porasla 50%, a taj nesrazmjer ce se samo nastavljati dalje jer ERNT svakom isplatom dividende vrijedi manje, dok ADRS svoje novce ulaze u rastuce biznise kao sto su maistra, cromaris itd.

pratim p-a dionicu, trgovanje unazad cca 2 tjedna (prije ne znam, nisam detaljno pratila/gledala) i nešto mi je tu čudno. znam da je pritisak na prodaju (PBZ mirovinac, zatim PBZ skrbnički na poziciji 3. i 4.), ali:
izgleda kao da netko ne pušta da cijena imalo poraste. čim se malo digne cijena, odmah je brutalno poklope i vrate ne nazad, nego čak i par lipa niže nego što je bila. e sad, znam ja da je nekima interes prodati, ali zašto prodavati po npr 397 kn, kad bi komotno isto tako moglo po 400 kn ili 405 kn?
imam jak dojam da tu netko smišljeno i namjerno koči, bori se svim silama da to ne otiđe gore.
Ja da prodajem, cilj bi mi bio prodati po što većoj cijeni, ne po manjoj…

Ucinite si uslugu i prestanite svakodnevno pratiti promjene cijena i ko sta i kako prodaje jer nemate dovoljno informacija da bi mogli izvuci konkretan zakljucak i samo si punite glave glupostima.
Dionica ADRS-P-A je u zadnjih godinu dana rasla 30,27%, a u 2 godine 45,32%. Nitko tu ne koci nikakav rast.

Jedina pametna stvar koju kod ove dionice mozete napraviti je uloziti u nju i zaboraviti potpuno na nju 2 godine. Na kraju tog razdoblja ce vas docekati 25kn redovne, 40kn izvanredne dividende i rast same dionice od 30-50%.
Sve ostalo su budalastine.


pratim p-a dionicu, trgovanje unazad cca 2 tjedna (prije ne znam, nisam detaljno pratila/gledala) i nešto mi je tu čudno. znam da je pritisak na prodaju (PBZ mirovinac, zatim PBZ skrbnički na poziciji 3. i 4.), ali:
izgleda kao da netko ne pušta da cijena imalo poraste. čim se malo digne cijena, odmah je brutalno poklope i vrate ne nazad, nego čak i par lipa niže nego što je bila. e sad, znam ja da je nekima interes prodati, ali zašto prodavati po npr 397 kn, kad bi komotno isto tako moglo po 400 kn ili 405 kn?
imam jak dojam da tu netko smišljeno i namjerno koči, bori se svim silama da to ne otiđe gore.
Ja da prodajem, cilj bi mi bio prodati po što većoj cijeni, ne po manjoj…

Ja da želim prodavati oko 400, prodavoa bih. Kada bi otišla niže, ne bih. Tako da je meni ovo sve logično. A to puštanje da cijena naraste to ionako nitko ne zna kuda će tako da ako mi je dovoljno 400 zašto bih čekao 450 ako ne znam hoće li doći.


Ucinite si uslugu i prestanite svakodnevno pratiti promjene cijena i ko sta i kako prodaje jer nemate dovoljno informacija da bi mogli izvuci konkretan zakljucak i samo si punite glave glupostima.
Dionica ADRS-P-A je u zadnjih godinu dana rasla 30,27%, a u 2 godine 45,32%. Nitko tu ne koci nikakav rast.

Jedina pametna stvar koju kod ove dionice mozete napraviti je uloziti u nju i zaboraviti potpuno na nju 2 godine. Na kraju tog razdoblja ce vas docekati 25kn redovne, 40kn izvanredne dividende i rast same dionice od 30-50%.
Sve ostalo su budalastine.

Odlocan komentar, receno je sve bitno .



Ucinite si uslugu i prestanite svakodnevno pratiti promjene cijena i ko sta i kako prodaje jer nemate dovoljno informacija da bi mogli izvuci konkretan zakljucak i samo si punite glave glupostima.
Dionica ADRS-P-A je u zadnjih godinu dana rasla 30,27%, a u 2 godine 45,32%. Nitko tu ne koci nikakav rast.

Jedina pametna stvar koju kod ove dionice mozete napraviti je uloziti u nju i zaboraviti potpuno na nju 2 godine. Na kraju tog razdoblja ce vas docekati 25kn redovne, 40kn izvanredne dividende i rast same dionice od 30-50%.
Sve ostalo su budalastine.

Odlocan komentar, receno je sve bitno .
[/quote]
Nije rečeno ništa to je samo hrpa nečijih želja.
Pa tko normalan kad uvali 100,200 tisuća kuna ili milion u neku dionicu ode spavati i ne gleda i ne kalkulira situaciju u tvrtki i u resoru u kojem tvrtka posluje a da ne govorimo i regiju. Vas dva kao da ste jedan pa se podržavate u glupoj izjavi.

Mislim da ste svi malo previše optimistični.

Idemo od dividende. Svi znamo kako se Adris odnosio prema dioničarima što se tiče pitanja dividende.
Znači kad je imao velike prihode i dobit, dividenda nije baš bila izdašna.
Štoviše.
Znači dok ne vidim, ne vjerujem.
Ako to znači promjena ponašanja prema malim dioničarima podržavam, ali zbog prošlosti sam skeptičan.

Drugo, nitko ne govori o budućem poslovanju Adrisa.
Do sada je to bilo jako dobra firma, ali “loša dionica.”

Sad se bojim da ne postane loša firma, a puno bolja dionica.

Ja očekujem značajan pad prihoda u zadnjem kvartalu ove, i I. kvartalu sljedeće godine.

Ako će biti nekakvih kupnji i ulaganja, znači i troškovi poslovanja će se povećati, a lova na računu brzo topiti.

Po meni ovakvi mišljenja da netko kupi dionicu i zaboravi na nju 2-3 godine nisu dobri.

Tek ćemo vidjeti novo Adrisovo poslovanje i nakon pet godina vidjeti kako im to ide.
Da li će biti pozitivno poslovanje ili s gubicima.

Znači slažem se da je to dionica s velikim potencijalom za rast, ali to će ovisiti o njihovim prihodima i dobiti.

Vidjeti ćemo kako će se snaći u drugim brašnama.

Na papiru zna sve lijepo izgledati i ljudi Vam često prodaju bajke.

Hoću reći, nitko ne može živjeti na staroj slavi bez obzira na stanje na računu.

Tako da po meni je dionica dosegla neki vrh, doći će do malog pada, a daljnje kretanje cijene dionice ovisiti će o kvartalnim izvještajima.

Uopće ne sumnjam da će godišnji biti odličan, ali to je već u cijeni dionice.

Lp

More gore,more dole,a more i po sredini

Rijec je bila o tome da kod Adrisa nema smisla gledati svakodnevno ticker jer se iz toga nece nauciti nista. Naravno da ako Hrvatska krene Grckim scenarijem u bankrot da ce se to odraziti na cijenu dionice. Ako netko postavi bombu u Maistrinom hotelu i to ce se odraziti na Adris, ako izbije kriza u Njemackoj pa ne bude turista i to ce se odraziti na Adris.
Ali poanta je da apsolutno nista od toga necete saznati gledajuci u ticker.

Sto se ostalog tice, nema razloga za sumnju u upravu Adrisa. Svi znamo da je dividenda bila mala prethodnih godina, ali iz Adrisa se nisu ni hvalili da ce biti veca. To su objavili tek nedavno i nema razloga misliti da lazu jer to do sada nisu radili (neka me netko ispravi ako sam u krivu). Za Cromaris i Maistru vec mozemo vidjeti da se radi o pristojno vodjenim kompanijama, a ono gdje vjerojatno postoji veci upitnik je posao sa osiguranjima.
Kada se sve uzme u obzir koju god metodu procjene koristili ADRS je podcijenjen iz cistog razloga sto imaju ogromne zalihe novca. Kad kazem podcijenjen opet ne mislim na to da ima potencijal rasta 100% u kratkom roku nego 10-20% godisnje kroz 3-4 godine.
E sad ako Antu Vlahovica uhvati staracko ludilo pa porazbaca cijelu firmu, to je isto mogucnost, ali ne vidim da je taj rizik veci nego u ijednoj drugoj kompaniji.

adris/maistra

Jagma za turističkim dionicama počinje u listopadu


Rijec je bila o tome da kod Adrisa nema smisla gledati svakodnevno ticker jer se iz toga nece nauciti nista. Naravno da ako Hrvatska krene Grckim scenarijem u bankrot da ce se to odraziti na cijenu dionice. Ako netko postavi bombu u Maistrinom hotelu i to ce se odraziti na Adris, ako izbije kriza u Njemackoj pa ne bude turista i to ce se odraziti na Adris.
Ali poanta je da apsolutno nista od toga necete saznati gledajuci u ticker.

Sto se ostalog tice, nema razloga za sumnju u upravu Adrisa. Svi znamo da je dividenda bila mala prethodnih godina, ali iz Adrisa se nisu ni hvalili da ce biti veca. To su objavili tek nedavno i nema razloga misliti da lazu jer to do sada nisu radili (neka me netko ispravi ako sam u krivu). Za Cromaris i Maistru vec mozemo vidjeti da se radi o pristojno vodjenim kompanijama, a ono gdje vjerojatno postoji veci upitnik je posao sa osiguranjima.
Kada se sve uzme u obzir koju god metodu procjene koristili ADRS je podcijenjen iz cistog razloga sto imaju ogromne zalihe novca. Kad kazem podcijenjen opet ne mislim na to da ima potencijal rasta 100% u kratkom roku nego 10-20% godisnje kroz 3-4 godine.
E sad ako Antu Vlahovica uhvati staracko ludilo pa porazbaca cijelu firmu, to je isto mogucnost, ali ne vidim da je taj rizik veci nego u ijednoj drugoj kompaniji.

Niste mi odgovorili na pitanje. Da li očekujete povećanje prihoda i dobiti u sljedećih dvije godine.
Naročito sljedeća tri kvartala.
Maistra i Cromaris da li posluju s dobiti ili koliko su zaduženi?

Nisam prizivao nikakve izvanredne situacije, već sam govorio o normalnom poslovanju u stabilnom okruženju.

Po meni je problem što su oni i prije imali casha, a nisu znali što će s njime.

A nije da nije bilo dobrih prilika, naročito u turizmu.

Drugo, koliko sam shvatio oni su prodali CORE biznis.
Pitanje je kako će se snalaziti u novom okruženju.

Mislim da je ERNT dobar primjer, kako od brzo rastuće visokotehnološke kompanije, bilo zbog objektivnih, bilo iz subjektivnih razloga, zbog nazadovanja i gubitka tržišta dolazi do smanjena njenih prihoda i dobiti.

A visoke dividende koje su potrošile unutarnje rezerve nisu pomogle.

Drugim riječima ERNT je dosegla svoj vrhunac, a nakon toga stagnirala i onda je počeo pad.

Po meni turizam iziskuje puno veći vremenski povrat novca, a koliko sam shvatio, što je veći gubitak u toj branši je bolje.

Znači za nekakve pozitivne prihode trebalo bi se pobrinuti Croatia osiguranje.

A njima što zbog konkurencije, što zbog krize i ne ide najbolje.
Što je možda i dobro jer koliko se stalno prirodnih katastrofa događa u Hrvatskoj i bolje da nemaju previše klijenata.

Ovo je moje mišljenje. Po meni treba pričekati i vidjeti kako će se Adris ponašati u novom okruženju.

lp

New Report

Close