ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Lynx, ti si fundamentalist na razini vjerskih fundamentalista. Samo imaš drugi objekt kojem se klanajš. Nikakva objektivna rasprava nema smisla. Na podatke o prihodima i dobiti ti odgovaraš poslanicama direktora i citatima velikih vođa.

Samo ti pokušavam objasniti kako prošli prihodi pa niti prošla dobit nemaju neko dublje značenje u procjeni današnje vrijednosti kompanije kao cjeline, nego su bitne buduće zarade.

Govorim ti o tome kako se priprema teren za buduće zarade, ali tebe očito ništa iz budućnosti ne zanima, jedino ti je prošlost tema – to nema nikakve veze sa investiranjem. Investitore ne zanima prošlost (osim kao pomoćni alat u predviđanju budućnosti, međutim s time jako oprezno, prošlost se jednostavno ne ekstrapolira u budućnost nego je veza puno složenija).

Od sadašnjosti gledaj potencijal, u budućnosi gledaj kako će se (u kojoj mjer) taj potencijal (kao najverjoatniji scenarij) ostvariti – a prošlost objesi mačku o rep! 😉 Mislim da ne mogu biti jednostavniji a priče o klanjanju ostavi za neke druge rasprave, ovdje klanjanja nema, samo pošteno vrednovanje rezultata, potencijala koji je stvoren i izvođenje očekivanja iz onoga što danas imamo u bilanci, što danas imamo u operativnim poduzećima, od situacije na tržištu koju smo si stvorili… Ja znam da ti ne vidiš turističku budućnost Rovinja, da ne vidiš što i kako nekretninama u turizmu Rovinja daje vrijednost, da duhan jako podcijenjuješ, da misliš da će ovih 3,5 mlrd kn biti uništeno… ali ja se s time ne mogu složiti, nikakvi argumenti ne idu tome u prilog.



Lynx, ti si fundamentalist na razini vjerskih fundamentalista. Samo imaš drugi objekt kojem se klanajš. Nikakva objektivna rasprava nema smisla. Na podatke o prihodima i dobiti ti odgovaraš poslanicama direktora i citatima velikih vođa.

Samo ti pokušavam objasniti kako prošli prihodi pa niti prošla dobit nemaju neko dublje značenje u procjeni današnje vrijednosti kompanije kao cjeline, nego su bitne buduće zarade.
[/quote]
Tako je, pokušavaš me preobratit. Napisao si 10 postovo po 500 riječi investitorske propagande.
Ajd ti meni samo pokušaj odgovorit na pitanje, koje sam nekoliko puta postavio.

lynx,
shvati da su svi tvoji argumenti tvoje subjektivno mišljenje, ali to nisu argumenti. To što ti očekuješ u nekim godinama koje dolaze, iste su priče bile i prije 7 godina, pa se ušlo u turizam i gle sada.

Nemoj tako olako govoriti o stvarima o kojima realno gledajući ne možeš znat, ne može nitko znat što će biti za 10 godina. dođe jedan crni tanker na jadran i ode ti cromaris, turizam i sve. daj bože da se sve ostvari, da Adris stvara prihode i veliku dobit, da razvija gospodarstvo, ali to su samo nadanja, što će biti vidjet ćemo.

Zato pusti ljude koje imaju više iskustva od tebe da pišu na forumu, nemoj ih gušiti tvoj pozitivnim oblacima jer emocije nemaju puno veze s nama koji kupujemo dionice!

I već kad si dugodugoročni value investitor ne razumijem tvoj druk da sve to vrijedi više, onda bi trebao šutiti i akumulirati, zar ne?

Lynx@ cim vidim tvoju plahtu ,,odustanem citati….nemozes malo sazetije.???? [undecid]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


Lynx@ cim vidim tvoju plahtu ,,odustanem citati….nemozes malo sazetije.???? [undecid]

On je literat kao i onaj Predrag Grubić, sva ona pisma napisao je on a ne Vlahović kojeg zanima tenis više nego vizija.

obožavam strvine-posebno ovce


lynx,
shvati da su svi tvoji argumenti tvoje subjektivno mišljenje, ali to nisu argumenti. To što ti očekuješ u nekim godinama koje dolaze, iste su priče bile i prije 7 godina, pa se ušlo u turizam i gle sada.

Nemoj tako olako govoriti o stvarima o kojima realno gledajući ne možeš znat, ne može nitko znat što će biti za 10 godina.


Naravno, čovječe Božji, naravno da nitko ne zna što će biti za 10 godina, ali posao investitora je ZNATI što će biti za 10 godina, i 20 godina također 😉 I naravno da je svako predviđanje budućnosti subjektivno – kada bilo tko u tamo nekoj investicijskoj banci objavi neku analizu, da ti nekakvu naizgled egzaktnu "brojčanu mjeru", naravno da je i taj njihov DCF subjetivan rezultat analitičara, to bi trebao znati onaj koji čita.

Kako se pristupa tome, kada MORAŠ znati što će biti za 10 godina (i 20 godina!) a nemaš kristalnu kuglu? Tražiš očekivanja! To nije čista subjektivnost (mada velikim dijelom i je, vrednovanje biznisa je upravo to: ne znanost nego umjetnost, jer se spaja ono objektivno i ono "subjektivno") ali nešto što ipak spada pod vjerovali ili ne, čak i pod pojam svima poznat kao "matematika" i time nešto kao egzaktno…. Teorija vjerojatnosti je matematička disciplina. Ovdje se doduše na vrlo osebujan "subjetivno-nabijen" način koristi te egzaktne alate, ali tako vam je to… kada god vrednujete bilo što. Nekako morate predvidjeti buduće novčane tokove, date sve od sebe, gledate povijest, razmišljate o budućnosti, koja nije čista projekcija povijesti… neka kombinacija više faktora/teorija daje vam neku "najbolju procjenu" i tako kada imaš za veći broj godina u budućnost nekakve projekcije onda ideš diskontirati na današnje vrijeme… i to je to. Subjektivno – naravno. Ne znam gdje ste vi čuli da vrednovanje bilo kakvog biznisa, time i bilo kojeg glavničkog instrumenta (ali i ostalih) može biti 100 % objektivno (nije niti "50 % objektivno" – nikad). Tko vam kaže da je to egzaktna znanost – taj vas mulja!


dođe jedan crni tanker na jadran i ode ti cromaris, turizam i sve.

Naravno. I to također uvrstite u svoj model. A kolika je vjerojatnost za takvo što? Vjerujte mi dovoljno mala da će na očekivanje kada uvrstite brojeve djelovati u zanemarivom iznosu.
Ne znam kako biste vi radili u osiguranju – mora da bi premije na zaštitu od ekoloških katastrofa bile vraški skupe kada bi misli da će svakakoga tek tako lako tanker zadaviti tonom nafte u glavu. Svemu morate dati neku razumnu vjerojatnosnu mjeru. Tu ti puno govori prošlost, gledati ćeš koliko tankera se po jedinici površine (i kakve površine) u povijesti rasipalo, pa ćete uzeti i još neke varijable u obzir (odnašnje i sadašnje stanje flote koja se tu kreće…) i dobit ćete neku vjerojatnost na temelju koje ćete izračunati premiju na ovakvu policu. Ista stvar je sa vrednovanjem dionica: razmišljaš o mogučim događajima i njima "pridjeljuješ" neke vjerojatnosti, imaš cijelu hrpu takvih scenarija, svaki neku vjerojatnost i onda množiš impakte sa pripadnim vjerojatnostima i zbrajaš rezulate čime dobiješ "očekivani impakt" – jednostavno – ali ovdje za razliku od aktuarstva ipak umjetnost, vjerojatnosne mjere koje trebaš ovdje nemaš pouzdane nego ih "ocjenjuješ" na temelju svega što znaš, iskustva… itd.


I već kad si dugodugoročni value investitor ne razumijem tvoj druk da sve to vrijedi više, onda bi trebao šutiti i akumulirati, zar ne?

Ja sam svoje kupio i dosta mi je jer mi je Adris najveća pozicija, moram imati neku diverzifikaciju. A nikada mi nije palo na pamet da bih na ovako likvidnoj dionici pisanjem mogao na nešto utjecati pa ne vodim o tome računa. I kad kupujem pišem. I u ožujku 2009. sam pisao, nemam potrebe šutiti misleći da ne smijem širiti pozitivu zbog kupnje – ne vjerujem da ja mogu utjecati na cijenu 🙂 Uvijek sam pisao i dok sam kupovao – sad kad ne kupujem zašto nebih također…:)

stvar je u tome da se sve to o čemu ti pričaš očekivalo i prije 7 godina kad se Adris pojavio na burzi. Od onda ne vidim povećanje dobiti. Nego dobit lagano klizi, ne možeš govoriti o uspješnom managementu s tom činjenicom. SEDAM godina, ej???????? Znači investicije su bile promašene, nadajmo se da će sada biti bolje, ali vidjet ćemo, za sada nema pomaka. Možda, nadajmo se, nisu kvalitete vrhunskog investitora, nego kladioničara. Pozdrav

Hm,jeli ovo pametno?
http://www.vecernji.hr/vijesti/mirovinci-adris-daju-vise-mol-a-inine-dionice-clanak-226596

obožavam strvine-posebno ovce

Tako je formulirano:
– Imamo razumijevanja i spremni smo, ako se za to pokaže potreba, na suradnju s Vladom u rješavanju projekata od nacionalnog interesa! – potvrdio nam je Predrag Grubić, voditelj ureda za odnose s javnošću Adris grupe.

Zar to znaći oštriji ulazak u energetski sektor ili je posrjedi neki dil s vladom ?

obožavam strvine-posebno ovce

Ja mislim da je to opravdano samo ako će od Vlade dobiti nešto zauzvrat, odnosno s popustom. Npr. ulazimo u Inu po 2800, uz uvjet da nam osigurate ulaz u Plomin 3, ili jeftin ulaz neku drugu zlatku koku. Inače je to samo bacanje para.

Znači da nemaju pojma što će i kako će, izgubljeni u vremenu i prostoru!

New Report

Close