ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zasto vise ima idiota koji povlastenu dionicu Adrs-p-a stavljaju na prodaju ispod cijene redovne?
Zar ljudi ne shvacate da u ovakvoj vlasnickoj situaciji povlastena dionica ima stvarni status povlastenosti (uz jednaki vlasnicki dio s redovnom), a redovna ne donosi nikakvu mogucnost odlucivanja na skupstinama, jer ju je nemoguce kupiti u potrebnom iznosu.
I dragi moji sugradjani zasto takvu nenormalnu situaciju ne iskoristite, prilike ne traju vjecno, kao ni ATPL na 500?

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

I meni se ne sviđa kupovina Mercatora. radije bi da dokapitaliziraju Agrokor i da se taj novac iskoristi za snažniji razvoj postojećih firmi gdje se još ima za investirati i to u segmentu proizvodnje (Belje, PIK,… ), a eventualno ulaganje u trgovinu u područja gdje nisu prisutni. Kupovina Mercatora bi samo monopolizirala Agrokor u segmentu trgovine, a to onda ne bi bilo dobro za ostatak hrvatske privrede. I uz to, Mercator bi bio preskup.

Ulaganje Adrisa u konditore je ok i baš zato bi im dobro došla strateška suradnja sa Agrokorom da ako ulažu u proizvodnju hrane da onda imaju i patrnera u trgovini. Distribuciju u HoReCa ionako imaju sa ATGR.
Zvećčevo kao ulaganje u dionicu mi se čini bolje za nas male investirore, ali Adris je toliko snažan da može kupiti Kraš jer je puno snažniji i poznatiji od Zvečeva i onda ga učiniti izvrsnim jer su puno veće mogućnosti.
Zvečevo ima jedino Mikado kao brand za razliku od Kraša. samo kraš je jako loše vođen u zadnje vrijeme.

Mercator je preskup kao i svaki retail lanac u RH uz to ima u cijeloj regiji značajne probleme sa profitabilnošću jel svi rade sa nisskim maržama. Agrokor bi u normalnom svijetu već odavno bio na koljenima. Svi koji posluju sa Todom su se uglavnom opekli i postali pre ovisni o njemu(Kraš,Podravka)
"Ljepše" mi izgleda neka inozemno-komplementarna akvizicija. U svakom slučaju proizvodnja hrane sa regionalnim karakterom bi bila dobra akvizicija. Razvijati pozicije u retail -u kroz strteška partnerstva i male udjele u vlasništvu kao što je rekao Lynx.

Adris treba investirati u postojeöe aktivnosti. 1. Duhan, 2. Riba 3. Turizam
I to raditi na poboljšanju ponude, izvozu i marketingu svojih proizvoda. Vrlo bitno je jačanje vlastite distribucije i plasmana.
Izazov mora biti EU tržište, a to nije lako ali dobro je taj izazov prihvatiti prije nego kasnije. kroz koju godinu biti ćemo punopravna članica EU /bez carina i kontigenata/ a gdje je proizvod koji će biti ponuđen i prihvačen od ogromnog tržišta s relativno dobrom kupovnom moći, velikom konkurencijom i usađenim osječajem kupujte domaće.
Za cigarete i riblje konzerve netreba kupovati trgovačke lance i super markete.

@Lynx
manjinski udio je ok kod firmi koje nemaju večinskog ili su brzo rastuče s "velikom" dobiti i malom zaduženosti. Dividenda isto privlači investitore. Tu Todine firme po mom ne spadaju.
Istina postoje i slučejevi kupnje manjih udjela popračenih ugovorima između kupca i prodavača.



@Lynx

manjinski udio je ok kod firmi koje nemaju večinskog ili su brzo rastuče s "velikom" dobiti i malom zaduženosti. Dividenda isto privlači investitore. Tu Todine firme po mom ne spadaju.
Istina postoje i slučejevi kupnje manjih udjela popračenih ugovorima između kupca i prodavača.

lijepo rečeno, uglavnom na to i ja mislim, samo da proširim: manjinski udjeli u kvalitetnim i dobro upravljanim firmama sa shareholder friendly menadžmentom, čiji jedini cilj jeste baš onaj koji bi i trebao biti u modernoj korporaciji: briga o dugoročnom povećanju vrijednosti dioničkog kapitala, na korist svojih vlasnika dakle, uz optimalan balans između isplata dividendi/otkupa dionica i reinvestiranja slobodnog novčanog toka u biznis… to su firme kakve Adris po value cijenama treba kupovati, u većim ili manjim komadima – ovisno o mogućnostima! (pa ne možeš kupiti na ovom plitkom tržištu pola firme na burzi a da ne podigneš cijenu, jednostavno ne možeš… a nije se lako dogovoriti sa većim dioničarima kada i sami kupuju/drže a ne da su na prodaji), al nije uvijek nužno steći kontrolu, ponekad je ok da netko drugi umjesto tebe upravlja a ti samo kao vlasnik trajno "ubireš vrhnje", to je čar dioničarstva, i to je posao Adris grupe kao društva za upravljanje i ulaganja: alociranje kapitala!, dakle negdje steći manje od 1 % firme, negdje 5 %, negdje 20 %, negdje 25 %… negdje većinski paket… zar nije na kraju krajeva sjajno imati manjinski udio pa neka drugi netko ("tko je kvalitetan i od povjerenja") upravlja, a ti uživaš u plodovima svoje investicije – svog kapitala, kapital za to i služi. Ne smijemo biti previše opterećeni našom tradicionalnom željom za osobnim upravljanjem svojom firmom, to je posao kojim se bavi uprava, vlasnici kapitala tu upravu samo postavljaju, a na njoj je posao da radi, nemojmo uvijek težiti raditi tuđi posao ili misliti da nitko drugi to ne može jednako dobro kao i mi sami što bi!

Istina, nije kod nas razvijena takva kultura uzajamnog vlasništva/dioničarstva, sa tako kvalitetnim korporativnim upravljanjem i zdravim odnosima interesnih strana, nije kod nas često potpuno "bezbrižno" biti manjinski dioničar, e pa zato onda kao što i kažeš paziti na one firme koje imaju većinskog vlasnika (ali ponekad je i to ok, ako su interesi normalni/zajednički), udjele kupovati kada je cijena uistinu povoljna, možda sa namjerom postepenog preuzimanja odnosno zadovoljavanja manjinskim udjelom ako ne može drugačije – a tu je na kraju uvijek i inozemstvo, ako nema kod nas dobrih firmi s dobrim upravama a po povoljnoj cijeni, Adris bi se konačno mogao odvažiti kupovati malo i vani… (gdje se u ovakvim kriznim vremenima pravi biseri mogu naći po i više nego super cijenama!) Ako se Buffett može zadovoljiti manjinskim udjelima, obzirom da i sam ne može često preuzeti cijelu firmu na koju pikira – trebao bi se sa sličnim pristupom alokacije dostupnog mu kapitala zadovoljiti i Adris. I Buffett bi vrlo rado svaku firmu koju kupuje preuzeo cijelu, ali naravno da to nije moguće u većini slučajevima, treba se suočiti sa realnošću pa kupiti ono i u onoj količini što se s vremena na vrijeme pojavi na pladnju, jer g. Tržište je luđak, ponekad nudi gotovo besplatno stvari neprocjenjive vrijednosti – to treba iskoristiti!

Možda i netreba uvijek preuzimati druge firme, već od početka razvijati svoje /najmodernije tehnologije, najviše standarde ili najisplativije standarde /. Znanje se prema potrebi uvijek može kupiti /platiti/, i zato sam mišljenja da treba dalje razvijati postoječe resurse. Kvalitetom i kvantitetom.


Možda i netreba uvijek preuzimati druge firme, već od početka razvijati svoje /najmodernije tehnologije, najviše standarde ili najisplativije standarde /. Znanje se prema potrebi uvijek može kupiti /platiti/, i zato sam mišljenja da treba dalje razvijati postoječe resurse. Kvalitetom i kvantitetom.

Mislim isto da je pametnije raditi ono u cemu si dobar (duhan,trgovina ribom) i onda kada tu dodes na vrh, razmisliti o necemu drugome.
Mercator je preveliki zalogaj mozda i mislim da bi vise skodio nego pridonio ADRS-u, ali ipak oni odlucuju i oni su ovu firmu dveli tu gdje je sada, pa im je za vjerovati.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

@giga
potpuno si u pravu. To je naša najbolja vlasnička i rukovodeča struktura.
Što se tiče Mercatora o tome sam pisao u jednom od predhodnih postova. Postoje slovenske firme koje su nacionalnog značaja, koje Slovenci nikada neće prepustiti strancima, a južnjacima ni u kakovoj varijanti. Smisao Mercatora je da prodaje slovenske proizvode i zato se Mercator širio u BiH, Srbiju, HR. Znači tamo gdje ta roba ima prođu. Nije išao u Austriju, Italiju … Konzum je kroz Agrokor koji je vlasnik nekoliko proizvođača hrane, tako da može voditi politiku cijena tih proizvoda u ovisnosti o drugim ponuđačima /konkurenciji/. No, samo na teritoriju HR i istočnije, jer večina tih proizvoda ima slabu prođu u SLO, a o drugim zemljama da i ne pričam.
Samo razmišljanje o izlasku na EU tržište potiče na iznalaženje kvalitetnijeg proizvoda prilagođenog standardima /zahtjevima/ određenog tržišta, a to je budućnost svake firme. Ako se problemi koji koće taj napredak ispravno definiraju onda je pola posla obavljeno.

Kako je onaj Google-ov Stock Screener zabavan. Čovjek se tako lijepo može s njim igrati – zamislite što sam sada pokušao pronaći, da vidim koliko ih ima, koje su…

Parametre sam podesio ovako, izimajući aktualne podatke za Adris grupu: tražim firme koje uz jednaku ili nižu stopu zaduženosti (ukupnog duga u odnosu na kapital, dugoročnog duga u odnosu na kapital) i poslavanje uz jednaku ili bolju tekuću likvidnost te jednake ili bolje marže (neto i EBITDA) uspijevaju ostvariti veći ili jednak povrat na kapital i imovinu.

Rezulat pretrage je ovakav: od 7.970 firmi koje Google pretražuje među izlistanim na američkim burzama (AMEX, NASDAQ, NYSE), njih 34 je sumarno po tim kriterijima "jednako ili jače" od Adris grupe, od čega prema trenutim tržišnim cijenama dionica i aktualnom srednjem USD/HRK tečaju HNB-a od toga broja svega 15 je firmi jednake ili veće tržišne kapitalizacije u odnosu na Adris grupu, tj. Adris grupa je "po ovim kriterijima", u gornjih 0,44 % među (u odnos na) značajnijim US korporacijama, tj. u gornjih 0,20 % ako gledamo firme "slične" veličine. Fora!

Ako možda izbor firmi želimo smanjiti na one koje se trguju uz P/E i P/B multiple jednake i "bolje"/manje od ADRS-R-A (ili P-A, svejedno :P) rezulat je: nema takvih 😀 Još veća fora! 🙂

Ovi rezultati se mogu komentirati na razne načine… ja se ovaj puta suzdržavam od komentara 🙂

Google stock screener je super stvar.
Ima li tako nešto za Evropu /EU/?

New Report

Close