ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

sorry, griješka 55 eur-a….[embarass]

Za 10 godina će Adrisov free cash flow po dionici biti bliže toj vrijednosti a ne cijena dionice na burzi da bi bila takva ;), da bude tada bi to samo opet bila genijalna kupnja, kakva se još nije pojavila na ZSE nikad, ja bih tada vjerojatno opet dokupljivao :D, ne vjerujem da će se stvari promijeniti na neki drugi način, budućnost je na Adrisovoj strani 🙂

P.S. Za 10 godina možemo i solidnu dividendu očekivati u odnosu na cijenu kupnje, tako da, briga te kolika će biti cijena, možeš u Adris staviti onda ono što bi inače išlo na oročenu štednju od 10 god 😀

pa govorimo isti jezik – potpisano,
osobno me baš briga za cijenu dionice, jer ne ulažem sa zajmom banke, pa me zaboli uvo za certifikate, mada je za TA za znalce, špekulante, trejdere i ostale i to dobitna kombinacija…
nhf

[cool]

excusez moi što upadam ko padobranac, no bio bih zahvalan kad bi mi netko rekao koja je struktura Adrisove finacijske imovine. nisu valjda domaće dionice? [lol]


bio bih zahvalan kad bi mi netko rekao koja je struktura Adrisove finacijske imovine. nisu valjda domaće dionice? [lol]

Mislim da ti to nitko baš ne može točno reći, ali meni se čini da je prilično podrazumijevano da je Adrisova dugoročna financijska imovina (302 mil kn) sačinjena od (većinom) domaćih dionica, ali to ti je koliko je meni poznato točno cijena stjecanja dionica, bez revalorizacije, stjecane kroz zadnje desetljeće otprilike, pa sad koliko to točno na burzi vrijedi i koliko je palo za vrijeme korekcije… tko to zna 😀

Što se tiče kratkotrajne financijske imovine (2,17 mlrd kn) to su sasvim sigurno (oročeni) depoziti i/ili ulozi u novčane fondove koji vjerojatno dijelom koji nije namijenjen gradnji novih hotela i sl. vlastitih kapitalnih investicija samo čekaju prilike kada kupiti nešto dugoročne financijske imovine, za koju onda opet nećemo baš točno znati koliko vrijedi u kojem trenutku na burzi, odnosno kupnji kontrolnih paketa poduzeća što ide pod stjecanje podružnica.

Inače lijepo je za primijetiti da su za povećanje dugotrajne financijske imovine (kupnja dionica) kroz sva 3 kvartala 2007. potrošili nepunih 8 milijuna kn – očito da im je sve bilo skupo pa nisu imali što za kupovati 😀 To se zove izbirljivost, ležiš na 2 milijarde spremne za utući u bilo što a pronađeš samo za 8 mil kn nečega što zadovoljava tvoje iznimno stroge kriterije 😀 Sasvim je to razumljivo obzirom na precijenjenost domaćeg tržišta kroz većinu prošle godine. Dok su pak samo u zadnjem kvartalu prošle godine potrošili čak 51 milijun na stjecanje dugoročne financijske imovine – očito sa su nakon one prve korekcije krajem 2007. uočili neke stvari po prihvatljivim cijenama – možemo si samo misliti što će onda biti u prvom, drugom kvartalu 2008., za očekivati je da će opet ponoviti neuobičajeno visoku investicijsku aktivnost. Zbilja je ova godina počela radno i u investicijskom smislu pored sveg ostaloga (povećanje proizvodnje u TDR-u, dobar početak turističke predsezone, dovršetak novog poduzeća za distribuciju…), ne samo kupovina onih ribljih poduzeća i sl., nego moguće da su i investiranje u dugoročnu financijsku imovinu opet intenzivinirali, ili tek budu, ali sada se definitivno otvaraju prilike kojih dugo nije bilo, zato tako mršava investicijska aktivnost zadnjih godina, sada neka se jave svi oni koji prigovaraju Adrisu na neodlučnost – čeka se ovo što se sada događa, ovakve prilike, to je pravi value investing. Strpljivost i discipliniranost su najveća moć u investiranju, ne milijarde na kojima sjediš, milijarde ti ništa ne znače ako ih brzopleto utučeš u neke nepouzdane gluposti.

hvala
i daj mi još reci zadnji kvartal, porez na dobit od 98 milijuna kuna? to je nešto odgođeno ili o čemu se radi?

Naišao sam na jedan pomalo neuobičajen text

[color=blue]Adris nova zapreka na putu u EU!?[/color]

http://www.vecernji.hr/home/manager/3058328/index.do


hvala
i daj mi još reci zadnji kvartal, porez na dobit od 98 milijuna kuna? to je nešto odgođeno ili o čemu se radi?

Da, valjda i odgođeno nešto, nisam siguran za detalje (pola poreza su platili u prva 3 kvartala, drugu polovicu u zadnjem), ali mislim da je tu jednako značajan i utjecaj konsolidacije, i uvijek im tako ispadne, poreza plate solidno u zadnjem kvartalu ali dobit bude nikakva, to je sigurno povezano sa činjenicom da turistički dio u tom kvartalu ostvari znatan gubitak… pa je na kraju ukupna dobit mala za taj kvartal, a porez naravno plate tamo gdje je poslovanje normalno pozitivno, i onda to sve skupa izgleda tako kako izgleda.

ADRIS ZAPREKA ULASKA U EU
Naime, naglasio je Daly, ukoliko hrvatska Vlada do lipnja ne ukine diskriminacijske trošarine na duhanske proizvode, kojima se Adrisove cigarete štite od međunarodne konkurencije, Hrvatska neće ispuniti jedan od uvjeta kako bi Europska komisija najesen predstavila vremenski raspored za završetak pristupnih pregovora s Hrvatskom do jeseni 2009.

I OVO JE RAZLOG ZAŠTO ĆE OVA DIONICA MALO VIŠE ODNOSTALIH U MINUS I ŠTA JE NAJGORE NA JAKO DUGE STAZE

Hehe, ili: nažalost ništa od EU 😀 Šala, šala, Adris grupa u načelu koliko je meni poznato je među onima koji najviše pozdravljaju ulazak Hrvatske u EU. Inače članak je strašno napisan, Adrisove cigarete, Adris proizvođač cigareta… takvo što ne postoji u Hrvatskoj, ovdje je proizvođač cigareta TDR d.o.o., smiješno je na ovaj način miješati pojmove, koliko god nekada na prvi pogled izgledalo slično tj. da se razumijemo na što mislimo.

Što se tiče trošarina, mislim da je nama trenutno najvažnija činjenica vezana za trošarine u Srbiji, gdje su ukinute “diskriminacijske trošarine” i TDR-ove cigarete su sada ravnopravne u tržišnoj utakmici sa udomaćenim internacionalnim kompanijama koje vladaju tim tržištem – a s kojima se i prije toga vrlo uspješno natjecao, dakle TDR itekako ima iskustva sa diskriminacijskim trošarinama i u suprotnom smjeru, gdje je on diskriminiran, sada se samo zamijenilo tržište, tamo je gdje je bio diskriminiran (a dobro se snalazio i u tim uvjetima!) više nije, a tamo gdje je bio povlašten možda prestane biti… u svakom slučaju hrvatsko tržište je samo dio TDR-ova ukupnog tržišta, i to dugoročno uopće ne presudan dio obzirom na veličinu tržišta, trend konzumiranja cigareta i sl. s kojim se računa i na što se priprema već dugo.

TDR-ova tržišta, bez onih najnovijih koja razvija na srednjem i dalekom istoku koja nisu ucrtana (izvor: http://www.tdr.hr):
[img]http://www.tdr.hr/images/regija3.gif[/img]

TDR je sve bitke dobio pa će i ovu. Ne bojte se za njih. Nisu li ih već nekoliko puta pokušali stisnuti da ih preuzme netko. A što milsite po koliko bi išlo preuzimanje?
Iako osobno bih volio da Adris ne prodaje TDR.

danas sve raste u prosjeku od 10%, osim nas

Zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača

New Report

Close