Glikani, molekule šećera koje oblikuju imunološki odgovor, upalu i starenje, dobro su proučeni u istraživačkim laboratorijima, ali se rijetko koriste u svakodnevnoj kliničkoj dijagnostici. GlycanAge, biotehnološka tvrtka sa sjedištem u Londonu, a osnovana u Hrvatskoj, želi to promijeniti.
Nova investicija
Hrvatski biotehnološki startup GlycanAge, poznat po istoimenom testu biološke dobi, osigurao je novu investiciju od 8,7 milijuna dolara, odnosno 7,4 milijuna eura, kako bi ubrzali klinički razvoj tehnologije temeljene na glikanima i nastavili s komercijalizacijom svog testa. Novu rundu financiranja predvodi Fifth Quarter Ventures. U novoj investiciji, uz postojeće investitore LAUNCHub i Kadmos, sudjeluju još i fondovi Guinness Ventures, BrightCap Ventures, South Central Ventures, Impetus Capital, Vesna Deep Tech VC i Lightfield Equity. GlycanAge je najpoznatiji po svom vodećem biomarkeru, “upalnom” satu temeljenom na glikozilaciji IgG, koji već koriste stotine preventivnih i klinika za dugovječnost diljem svijeta.
Test pomaže kliničkim stručnjacima personalizirati način života i terapijske intervencije te pratiti reakcije pacijenata tijekom vremena. No, klinike su samo prvi korak. “Naš cilj od posljednjeg kruga bio je krenuti prema dijagnostici”, objasnila je Nikolina Lauc za The Recursive. Prošle godine, GlycanAge osigurao je 4,2 milijuna dolara (3,57 milijuna eura) početnog financiranja koje su predvodili LAUNCHub Ventures i Kadmos Capital.
“Sada smo na točki u kojoj imamo vlastite instrumente, vlastite reagense, a bolnice ih počinju koristiti. Ovaj krug se odnosi na ubrzavanje tog prijelaza i prolazak kroz regulatorni put unutar bolničkih okruženja.” U SAD-u, GlycanAgeovi testovi rade putem CLIA-certificiranih laboratorijskih puteva kao laboratorijski razvijeni testovi (LDT), dok u Europi tvrtka napreduje kroz kliničku validaciju prema IVDR okvirima, bez zahtjeva za IVDR certifikaciju. Najvidljiviji signal te tranzicije je prvo postavljanje GlycanAgea u Specijalnoj bolnici sv. Katarina u Zagrebu, regionalnom igraču u personaliziranoj medicini i prvoj bolnici u Europi koja je uvela sekvenciranje cijelog genoma u rutinsku skrb o pacijentima. Sv. Katarina sada je postala prva bolnica u svijetu koja je integrirala biomarkere na bazi glikana u rutinski probir kardiometaboličkog rizika, koristeći GlycanAgeovu vlasničku platformu. “Bolnice su konzervativne – i trebale bi biti”, rekao je profesor Gordan Lauc, suosnivač i glavni znanstveni direktor.
“Ali sada smo napravili prvi veliki korak. Stavili smo naš stroj u bolnicu i zajedno s kliničarima razvijamo dijagnostičke aplikacije koje zapravo imaju smisla u praksi.”
Suradnja s bolnicama
Očekuje se da će početkom 2026. uslijediti još dvije javne bolnice u Hrvatskoj, a daljnja postavljanja planirana su diljem Europe, Bliskog istoka i Azije. “Već postoji stroj u jednoj bolnici u Kini”, dodao je Lauc. “Do kraja sljedeće godine očekujemo da će naša tehnologija raditi u više bolnica, svaka s malo drugačijim kliničkim fokusom”, dodaje Lauc.
GlycanAge trenutačno zapošljava više od trideset ljudi, a većina istraživanja i razvoja, uključujući klinički razvoj i softver, odvija se u Hrvatskoj. Sjedište tvrtke je u Ujedinjenom Kraljevstvu, a komercijalne, financijske i marketinške funkcije podijeljene su između Ujedinjenog Kraljevstva i Bugarske. Više od 60 posto prihoda već dolazi iz SAD-a, unatoč tome što tvrtka tamo nema stalne zaposlenike, a što ova runda financiranja želi promijeniti. Startup GlycanAge, specijaliziran za istraživanje glikana i znanost o biološkom starenju, Lauc je osnovao 2019. godine zajedno sa svojom kćerkom Nikolinom Lauc, koja danas vodi poslovanje na mjestu izvršne direktorice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu