Budućnost Europe: Rasprava na plenarnoj skupštini Konferencije o preporukama panela građana i građanki

Autor: Objava za medije , 18. siječanj 2022. u 15:58
FOTO: REUTERS/Gonzalo Fuentes

Na plenarnoj skupštini razmotrit će se 90 preporuka nakon održanih panela o „europskoj demokraciji, vrijednostima i pravima, vladavini prava, sigurnosti” te o „klimatskim promjenama, okolišu i zdravlju” . Raspravljat će se i o poveznim preporukama nacionalnih panela građana i građanki.

 

Na oba europska panela građana i građanki koja su dosad dovršili preporuke sudjelovalo je (osobno i na daljinu) otprilike po 200 Europljana različitih dobi i podrijetla iz svih država članica. Raspravljali su o aktualnim i budućim izazovima za Europu te usvojili konkretne prijedloge. Panel o „europskoj demokraciji / vrijednostima i pravima, vladavini prava, sigurnosti” prihvatio je 39 preporuka na završnoj sjednici, kojoj je domaćin bio Europski sveučilišni institut u Firenci (Italija) u prosincu. Domaćini panela o „klimatskim promjenama, okolišu / zdravlju”, održanog u siječnju, bili su Europski koledž u Natolinu i Grad Varšava (Poljska). Panel je u okviru svoje nadležnosti dovršio 51 preporuku. Tih 90 preporuka predstavit će se i o njima će se raspravljati na predstojećoj plenarnoj skupštini Konferencije 21./22. siječnja u Europskom parlamentu u Strasbourgu (Francuska), zajedno s povezanim prijedlozima nacionalnih panela građana i građanki.

Vrijeme: petak, 21. siječnja – subota, 22. siječnja 2022. (uključujući pripremne sastanke, radne skupine i sastanke političkih skupina)

Mjesto: Europski parlament u Strasbourgu, uz fizičko sudjelovanje i sudjelovanje na daljinu

Pri otvaranju plenarne skupštine Konferencije odat će se počast predsjedniku Europskog parlamenta Davidu Sassoliju koji je preminuo 11. siječnja. Cijeli dnevni red dostupan je ovdje.

Kontekst

Na plenarnoj skupštini Konferencije raspravlja se o preporukama nacionalnih i europskih panela građana i građanki te o doprinosu prikupljenom na višejezičnoj digitalnoj platformi, grupirano po temama i bez unaprijed utvrđenog ishoda. Na temelju konsenzusa na plenarnoj skupštini iznijet će se prijedlozi Izvršnom odboru, koji će sastaviti izvješće u punoj transparentnosti i suradnji s plenarnom skupštinom. Paneli su odabrali 80 građana (20 za svaki panel) koji će ih predstavljati na plenarnoj skupštini Konferencije. Ti su predstavnici zauzeli svoje mjesto na drugoj sjednici plenarne skupštine 23. listopada 2021. u Strasbourgu. Više informacija o sastavu, svrsi i radu plenarne skupštine možete naći na internetskoj stranici Konferencije, s koje možete i preuzeti sve relevantne dokumente za idući vikend.

Četiri europska panela građana i građanki proces su koji vode građani i građanke i nezaobilazni su za Konferenciju o budućnosti Europe. U njihovim se raspravama uzimaju u obzir doprinosi prikupljeni iz cijele Europe putem višejezične digitalne platforme te događanja koja se održavaju diljem država članica, a popraćena su prezentacijama istaknutih akademika i drugih stručnjaka.

Svi Europljani mogu nastaviti doprinositi raspravi putem višejezične digitalne platforme.

Poveznice

Proces Konferencije o budućnosti Europe

Vremenski slijed Konferencije o budućnosti Europe

Besplatne fotografije, videozapisi i audiomaterijali iz Multimedijskog centra Parlamenta

Projekt je sufinancirao Europski parlament koji se ne može smatrati odgovornim za iznesene informacije i gledišta te neposrednu ili posrednu štetu do koje može doći u okviru realizacije projekta.

New Report

Close