EN DE
TOP 505 kompanija
Telekomi

Vodeći operatori stabilno rastu, cilj ostaju ulaganja u 5G mrežu

Telekomunikacijsko tržište u 2025. obilježio je rast prihoda kod sva tri vodeća operatora, a najveći rast ostvaren je u VHCN mrežama.

Autor: Siniša Malus
29. rujan 2026. u 22:02
Modernizirana 5G mreža pokriva sad već gotovo cijelu Hrvatsku/Shutterstock

Hrvatsko telekomunikacijsko tržište u 2025. godini obilježio je rast prihoda kod sva tri vodeća operatora. Dok Hrvatski Telekom i dalje dominira prihodima i profitabilnošću, A1 jača tržišnu poziciju, Telemach je napravio snažniji iskorak izvan klasičnog telekom poslovanja. Prema podacima HAKOM-a, tijekom 2025. godine nastavljena su ulaganja u mrežnu infrastrukturu te rast ukupnih prihoda na tržištu elektroničkih komunikacija, uz daljnju migraciju korisnika prema svjetlovodnim mrežama i mrežama vrlo velikog kapaciteta (VHCN).

U odnosu na prethodnu godinu, ulaganja u materijalnu imovinu povećana su u nepokretnu mrežu, dok ulaganja u materijalnu imovinu u pokretnoj mreži bilježe blagi pad. Najveći rast ostvaren je u VHCN mrežama, u koje je u 2025. godini uloženo više od 135 milijuna eura. Ukupni prihodi od usluga na tržištu elektroničkih komunikacija iznosili su 1870 milijardi eura, što je porast od 3,6 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Prihodi od usluga u pokretnim mrežama porasli su za 2,9 posto, a prihodi od usluga u nepokretnim mrežama za 5,1 posto. Migracija korisnika na svjetlovodnu infrastrukturu nastavljena je i u 2025. godini. Broj priključaka putem svjetlovodnih mreža povećan je za 119.373 u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj priključaka na bakrenoj mreži smanjen za 84.138. Ukupan broj svjetlovodnih priključaka dosegnuo je 470.996, što čini 39,8 posto od ukupno 1.184.418 priključaka u nepokretnim mrežama.

Najvažnija promjena je ubrzavanje transformacije HT-a iz tradicionalnog telekoma u tehnološku kompaniju koja povezuje vrhunsku infrastrukturu, ICT, cloud, kibernetičku sigurnost i AI, ističu iz Hrvatskog Telekoma.

Ubrzavanja transformacije

Broj priključaka putem VHCN mreža iznosio je 618.640, čime je njihov udio premašio polovicu svih priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnim mrežama. Udio priključaka s brzinama većima od 100 megabita u sekundi dosegnuo je 55,4 posto, dok priključci s brzinama većima od 300 megabita u sekundi čine 41,7 posto svih priključaka.

U javno dostupnoj telefonskoj usluzi u nepokretnoj mreži nastavljen je pad korištenja. Prihodi od te usluge niži su za 14,8 posto, a odlazni promet za 12,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Broj korisnika smanjen je za 1,5 posto. U pokretnoj mreži zabilježen je pad prihoda od 2,1 posto, unatoč rastu broja korisnika za 5,2 posto. Odlazni promet manji je za 2,9 posto, uz smanjenje broja poslanih SMS i MMS poruka za 21,4 posto, odnosno 16,8 posto, što upućuje na nastavak korištenja internetskih komunikacijskih usluga (OTT).

Ukupan broj priključaka naplatne televizije porastao je za 1,3 posto te je dosegnuo 939.653 priključka. Broj priključaka svih promatranih tehnologija bilježi pad, osim OTT usluga operatora, odnosno internetskih televizijskih usluga, koje su zabilježile rast od 58,6 posto. Ukupni prihodi od usluga naplatne televizije iznosili su 39,7 milijuna eura, što je porast od 7,6 posto. Najveći doprinos tom rastu dale su OTT usluge operatora, čiji su prihodi porasli za 136,2 posto i iznosili gotovo 8 milijuna eura.

Najbrže rastuće kompanije


Rbr.NazivUkupni prihodi 2025Ukupni prihodi 2024Trend prihodi
1QUATRO COMPANY, d.o.o.28.064.9311.585.1771.670,4603
2RIO PROJEKTI d. o. o.18.114.9671.079.3181.578,3716
33. Maj brodogradilište Rijeka d.o.o.20.160.7421.414.3761.325,416
4VV RAZVOJ PROJEKATA d.o.o.21.422.1361.694.1771.164,4567
5FAVBET d.o.o.12.067.3761.025.6731.076,5324
6KALI TUNA d.o.o.18.442.3961.602.9641.050,5184
7ALLEGHENY FINANCIAL d.o.o.47.008.3624.313.961989,6798
8Intrepid Croatia d.o.o.12.641.8401.175.161975,7538
9Abysalto d.o.o.15.554.8121.621.856859,0747
10PICO FLOW CONTROLS d.o.o.39.366.0814.351.048804,7494
11PLATFORMA CARS TRANSPORT d.o.o.9.633.1991.183.999713,6154
12BRIZ ENERGIJA d.o.o.12.492.3791.624.074669,2001
13EES SISTEMI d.o.o.11.470.6591.587.220622,6886
14Cirtuo d.o.o.32.628.7674.537.318619,1201
15NILAVASA d.o.o.8.861.1191.252.180607,6553
16MEKATRONIK ÜRETIM TEKNOLOJI MÜHENDISLIK ANONIM ŞIRKETI10.822.1061.605.147574,2127
17ALU-KON d.o.o.8.387.0461.292.196549,0537
18CONSEL PROTEC d.o.o.13.976.6582.157.369547,8566
19NORINCO INTERNATIONAL COOPERATION LTD.64.454.7969.991.421545,1013
20Alpe-Adria poslovodstvo d.o.o.7.807.2591.228.237535,6475
21NILÜFER YÖNETIM DANIŞMANLIGI INŞAAT SANAYI TICARET ANONIM ŞIRKETI7.918.7811.363.745480,6643
22ATLAS INTERNATIONAL d. o. o.10.386.5011.789.816480,3111
23NAMJENSKA PROIZVODNJA d.o.o.18.659.6453.257.205472,8729
24TAPI Croatia Industries d.o.o.90.850.77816.018.783467,1515
25VODOVOD d.o.o.9.517.8651.691.920462,5481
26Adria Recycling d.o.o.10.165.9841.834.694454,0969
27CROATIA nekretnine d.o.o.9.181.8281.681.310446,1115
28Famoz d.o.o.6.008.0961.117.847437,4703
29VETEL d.o.o.6.558.7871.229.452433,4723
30APERTURA d.o.o.6.774.2521.276.343430,7548
31BURNIK GRAĐENJE d.o.o.6.190.1061.170.559428,8162
32GOLD MINT d.o.o.6.954.4911.354.706413,3579
33VODO-LIMEX, MLADEN ŠOŠTARKO5.898.6501.156.861409,884
34Bugatti Rimac d.o.o.391.235.67977.030.767407,8953
35ENERGIA NATURALIS d.o.o.59.894.55311.815.492406,9154
36SAACKE Croatia d.o.o.8.646.0591.708.970405,9222
37ANDA GRADNJA d.o.o.9.141.0551.814.632403,7415
38ADRIA DENTAL GROUP d.o.o.5.914.4761.195.847394,5846
39TRIENS MOBILITY d.o.o.13.211.7082.696.167390,0181
40MKM Yachts d.o.o.25.604.1195.331.248380,265
41Hankook Tire Zagreb d.o.o.40.630.3818.496.484378,2022
42BIND TECHNOLOGIES d.o.o.17.565.2513.683.960376,8035
43ELNA KABEL d.o.o.14.079.1753.006.389368,3084
44KAMGRAD OBJEKTI d.o.o.11.887.1012.550.370366,0931
45NAZARII d.o.o.4.828.9721.062.589354,4534
46MANSARD d.o.o.6.565.9921.447.900353,4838
47V.D.M. BARUN DOM d.o.o.31.948.1777.047.629353,318
48BHB DOMUS GRAĐENJE d.o.o.14.008.1313.123.589348,4626
49AURO DOMUS ONLINE d.o.o.227.259.44352.143.553335,8342
50Electrip Mobility Service d.o.o.5.557.6431.302.426326,7146
51TSG CROATIA d.o.o.16.845.3883.952.557326,1896
52LOG EXPERT TWO d.o.o.8.894.5462.089.501325,6779
53AUTO ZUBAK – ZAGREB d.o.o.14.985.7893.567.255320,093
54INSTAL-PROMET KANIŽAJ d.o.o.6.725.9721.602.419319,7386
55INOXMONT-S SYSTEMS d.o.o.7.385.6511.786.345313,4504
56Linjemontage i Grästorp Aktiebolag4.292.5701.041.823312,0248
57Rimac Group d.o.o.55.065.40113.391.424311,1989
58Cambridge Mobile Telematics d.o.o.5.790.3341.432.322304,262
59DEGRAD d.o.o.11.761.4252.912.352303,8462
60SPAZ d.o.o.10.161.2552.554.236297,8197
61VIDUKIN GAJ d.o.o.4.627.5021.165.388297,0782
62AUTOCENTAR BAOTIĆ d.o.o.9.406.6222.399.306292,0559
63Get-market d.o.o.5.613.5001.435.948290,9264
64Jungheinrich Business Services Croatia d.o.o.4.403.4731.138.483286,7842
65LUK-MAR CENTAR d.o.o.18.045.3324.673.572286,1143
66Project Management d.o.o.8.035.3342.095.155283,5197
67K.C. TRADE d.o.o.12.233.9333.244.757277,0369
68BBR ADRIA d.o.o.23.416.8576.306.258271,3272
69STAN-GRADNJA LANIŠTE d.o.o.3.812.8981.026.859271,3166
70GOLD STORE d.o.o.4.187.9681.134.640269,101
71DermaCare d.o.o.5.418.0981.476.677266,9115
72ZUBIĆ STAN d.o.o.6.498.6221.780.162265,0578
73ADRIALECE d.o.o.4.018.5041.104.887263,7027
74MS AMBULANCE d.o.o.3.764.9681.038.789262,4381
75Renewable Energy Solutions d.o.o.35.394.9299.771.374262,2308
76MEDIS ADRIA d.o.o.20.328.5875.644.487260,1494
77MARTINOVIĆ-NIKOLIĆ NEKRETNINE d.o.o.6.178.4991.718.990259,4261
78COIMEC d.o.o.4.056.1711.139.479255,9671
79China Energy Engineering Group Jiangsu Power Design Institute Co., Ltd.8.624.9932.436.467253,9958
80JID NEKRETNINE d.o.o.5.917.4751.690.848249,9708
81DUGOBABE d.o.o.4.241.0301.214.378249,2347
82ERNST & YOUNG CROATIA d.o.o.6.369.9781.834.374247,2562
83VETMA d.o.o.6.279.1511.814.709246,0142
84AMUSNET d.o.o.8.448.7262.453.275244,3856
85INTERTRADE d.o.o.14.477.4724.204.744244,3128
86CSM Croatia d.o.o.3.686.6411.085.542239,6129
87PETRIJA PROM d.o.o.8.785.1022.612.419236,2822
88Fit Invest d.o.o.3.415.7291.021.108234,512
89BLUE ART d.o.o.3.507.3881.053.113233,0495
90China Road and Bridge Corporation16.467.3124.962.984231,8026
91INTELLIGENT FUEL SOLUTIONS d.o.o.8.310.2542.519.821229,7954
92Šuma export import d.o.o.7.737.7412.346.613229,7408
93ELEMED TRGOVINA d.o.o.20.453.0676.203.524229,7007
94BJELIN OGULIN 2 d.o.o.22.948.5627.031.296226,3774
95HASTATUS PROJEKT j.d.o.o.4.295.0321.326.010223,9064
96Moro&Kunst, trgovanje s plemenitim kovinami, d.o.o.42.960.37413.333.536222,1979
97GRAĐENJEINVEST d.o.o.3.266.9601.014.670221,9726
98BEGAMONT GRAĐENJE d.o.o.28.042.2978.739.599220,8648
99NIJANSE PRO d.o.o.3.443.1641.074.454220,457
100LOG EXPERT FOUR d.o.o.5.524.1731.745.323216,5129

Hrvatski Telekom zadržao je trend rasta, ostvarivši porast prihoda od 3,6 posto na godišnjoj razini, potaknut nastavkom pozitivnih poslovnih kretanja u prihodima od mobilnih i fiksnih usluga te profitabilnim rastom u segmentu sistemskih rješenja. Prilagođena EBITDA AL rasla je za 3,3 posto na godišnjoj razini, odražavajući dobru operativnu izvedbu i kontinuiranu transformaciju operativnog modela, unatoč stalnim pritiscima rasta plaća i inflacije. Iz Hrvatskog Telekoma na upit Poslovnog dnevnika poručuju da je 2025. bila još jedna vrlo uspješna godina, obilježena rastom u svim ključnim financijskim pokazateljima, rekordnim ulaganjima te daljnjim jačanjem njihove tehnološke i tržišne pozicije.

“Nastavili smo snažno ulagati u optičku i mobilnu infrastrukturu, digitalizaciju i korisničko iskustvo, ali i u područja koja će sve više određivati budućnost gospodarstva kao što je umjetna inteligencija, cloud, podatkovni centri i kibernetička sigurnost. Kontinuirana ulaganja u razvoj i kvalitetu mreže ponovno su potvrđena rezultatima HAKOM-ova mjerenja, prema kojem je mobilna mreža Hrvatskog Telekoma četvrtu godinu zaredom najbolja u Hrvatskoj. Poslovne rezultate ostvarujemo na dugoročno održiv način, vodeći računa o svim ESG dimenzijama, što potvrđuje i nedavna ESG ocjena London Stock Exchange Groupa, koja je HT svrstala među vodeće svjetske telekome prema održivosti poslovanja.

Posebno smo ponosni što smo umjetnu inteligenciju približili širem društvu kroz inicijative poput nacionalnog programa “AI ti to možeš”, kroz koji je dosad prošlo više od 600 tisuća građana. Za Hrvatski Telekom je 2025. prije svega bila potvrda da dugoročna ulaganja u infrastrukturu, inovacije i ljude stvaraju rezultate, ne samo za kompaniju i naše korisnike, nego i za digitalni razvoj Hrvatske”, poručuju iz najveće telekomunikacijske kompanije. Iz HT-a izdvajaju i najvažnije promjene u poslovanju u 2025. u odnosu na 2024. godinu…

Hrvatski Telekom zadržao je trend rasta, ostvarivši porast prihoda od 3,6 posto – predsjednica Uprave Nataša Rapaić/Sandra Šimunović/PIXSELL

“Najvažnija promjena nije jedan pojedinačni projekt, nego ubrzavanje transformacije Hrvatskog Telekoma iz tradicionalnog telekoma u tehnološku kompaniju koja povezuje vrhunsku infrastrukturu, ICT, cloud, kibernetičku sigurnost i umjetnu inteligenciju. U odnosu na 2024. dodatno smo ubrzali investicijski ciklus, povećavši ulaganja za 10,5 posto, uz istodobni rast prihoda i profitabilnosti. Nastavili smo širiti optičku infrastrukturu, dosegnuvši pokrivenost od milijun kućanstava i poslovnih korisnika diljem zemlje, uključujući ruralna područja, čime značajno pridonosimo smanjenju digitalnog jaza i osiguravanju digitalne platforme koja je temelj napretka.

Istodobno, nastavili smo širiti i 5G mrežu diljem Hrvatske, dok su projekti poput Rijeka Gatewaya i pametnih zračnih luka pokazali kako moderna povezivost postaje platforma za digitalizaciju cijelih industrija. Istodobno, AI je iz faze tehnološkog trenda sve snažnije prešao u konkretnu poslovnu primjenu, kako unutar kompanije tako i u rješenjima koja razvijamo za naše korisnike. Time dodatno širimo svoju ulogu: od kompanije koja prvenstveno omogućuje povezivost prema partneru koji građanima, kompanijama i javnom sektoru pomaže iskoristiti puni potencijal digitalizacije”, poručuju iz Hrvatskog Telekoma.

Što se tiče očekivanja poslovanja za 2026. godinu, HT-ov strateški smjer ostaje nepromijenjen.

“Nastavit ćemo ulagati u gigabitnu infrastrukturu, daljnje širenje optike i razvoj 5G mreže, ali i ubrzavati primjenu umjetne inteligencije, clouda, kibernetičke sigurnosti i drugih naprednih digitalnih rješenja. Nastavit ćemo transformirati vlastito poslovanje kako bismo bili još učinkovitiji i pružali najbolje korisničko iskustvo. Vjerujemo kako Hrvatska ima veliku priliku u novom tehnološkom ciklusu koji predvodi umjetna inteligencija. Naša je ambicija da Hrvatski Telekom, kao najveći privatni investitor u digitalnu infrastrukturu, bude jedan od ključnih pokretača tog razvoja i da tehnologijom nastavimo stvarati prilike za hrvatsko gospodarstvo i društvo. Umjetna inteligencija neće zamijeniti tvrtke, ali tvrtke koje je znaju koristiti mogle bi zamijeniti one koje to ne znaju. To je jedna od najvećih promjena koje je donijela 2025. godina. Nakon godina digitalizacije, ulazimo u fazu AI transformacije poslovanja. Fokus se pomiče na ugradnju umjetne inteligencije u već digitalno poslovanje kako bi ono postalo brže i učinkovitije. Tvrtke ne traže tehnologiju radi tehnologije, nego konkretnu poslovnu vrijednost poput veće produktivnosti, boljeg korisničkog iskustva i više prostora zaposlenicima za poslove koji donose rast”, zaključuju iz Hrvatskog Telekoma koji od srpnja 2024. godine kao predsjednica Uprave i glavna operativna direktorica vodi Nataša Rapaić.

A poslovna 2025. godina bila je prva cijela i za Dejana Turka u ulozi predsjednika Uprave A1 Hrvatske i A1 Slovenija. A1 Hrvatska imao je u 2025. prihode od 603,9 milijuna eura, čime se svrstao na 22. mjesto prema listi 505 najvećih te je druga po snazi kompanija u telekom sektoru.

10,5

posto rasla je vrijednost ulaganja Hrvatskog Telekoma u 2025.

Fokus na AI

Iz A1 Hrvatska su za specijal Top 505 ocijenili prošlogodišnje poslovanje:

“Za A1 Hrvatska 2025. bila je godina daljnjeg jačanja naše uloge tehnološkog partnera hrvatskim tvrtkama. Nastavili smo modernizirati 5G mrežu i razvijati gigabitnu fiksnu infrastrukturu jer AI transformacija poslovanja i sve intenzivnije korištenje podataka zahtijevaju pouzdanu povezivost. Telekomunikacijska infrastruktura danas je kritična i jedan od temelja gospodarske konkurentnosti Hrvatske. Na tim temeljima nastavili smo razvijati cloud, podatkovna i ICT rješenja, uz poseban fokus na kibernetičku sigurnost. Poslovnim korisnicima dodatno smo proširili portfelj sigurnosnih usluga koje omogućuju napredniju zaštitu sustava i podataka te bržu detekciju prijetnji. Istodobno, digitalna suverenost postala je vrlo konkretno poslovno pitanje. Tvrtkama je sve važnije tko i gdje upravlja njihovim podacima i pod kojim regulatornim okvirom. Na to odgovaramo kombinacijom lokalne infrastrukture i europskih cloud tehnologija, uz visoku razinu sigurnosti i regulatorne usklađenosti”, poručuju iz A1 Hrvatske za Poslovni dnevnik.

U 2026. godini fokus će, ističu, biti na pretvaranju potencijala umjetne inteligencije u mjerljivu poslovnu vrijednost za korisnike. To znači širu primjenu umjetne inteligencije i automatizacije u poslovnim procesima, kao i daljnje jačanje cjelovitih ICT i profesionalnih usluga.

“Tehnologija za nas ima smisla samo ako ubrzava i pojednostavljuje poslovanje, smanjuje troškove, povećava produktivnost, stvara bolje korisničko iskustvo i općenito rješava izazove. Poseban potencijal vidimo u malim i srednjim poduzećima jer njima AI i automatizacija mogu omogućiti velik iskorak, iako često nemaju vlastite resurse za složene tehnološke projekte. Želimo im omogućiti lokalnu podršku te sigurna i prilagođena rješenja koja su jednostavna za korištenje i financijski održiva. Najveća promjena pred nama zato nije samo tehnološka. Mijenja se način na koji tvrtke stvaraju konkurentsku prednost. Presudno će biti koliko brzo mogu pretvoriti podatke u bolje odluke, automatizirati procese uz pomoć umjetne inteligencije i odgovoriti na korisničke potrebe. Naša ambicija je osigurati im infrastrukturu, tehnologiju, sigurnost i znanje kojima AI transformaciju poslovanja mogu pretvoriti u vlastitu konkurentsku prednost”, poručuju iz A1 Hrvatska.

Nastavljamo ulagati u infrastrukturu, ljude i nove usluge – Adrian Ježina, predsjednik Uprave Telemacha/Igor Kralj/PIXSELL

Telemach Hrvatska je u 2025. godini ostvario ukupni godišnji prihod u iznosu od 328,3 milijuna eura, što predstavlja relativnu promjenu ukupnih prihoda od 22,8 milijuna eura u odnosu na prethodno razdoblje kada je poslovni subjekt ostvario ukupne godišnje prihode u iznosu od 305,5 milijuna eura. Time se svrstao na 53. mjesto hrvatskih kompanija prema prihodima.

U komentaru prošlogodišnjeg poslovanja za Poslovni dnevnik, iz Telemacha ističu kako je 2025. godina bila vrlo uspješna za njih, obilježena rastom u svim ključnim segmentima poslovanja i nastavkom snažnog investicijskog ciklusa.

“Treću godinu zaredom bili smo operator s najvećim priljevom mobilnih korisnika, uz značajan rast i u rezidencijalnom i poslovnom segmentu”, ističu iz telekomunikacijske kompanije kojoj je na čelu Adrian Ježina.

“Upravo su ulaganja u infrastrukturu i dalje bila jedan od ključnih fokusa poslovanja. Nastavili smo razvijati 10 Giga optičku mrežu, danas dostupnu za više od 330 tisuća kućanstava, te dodatno jačati 5G mrežu koja pokriva gotovo cijelu populaciju Hrvatske. Kvalitetu tih ulaganja potvrdila su i međunarodna priznanja temeljena na neovisnim mjerenjima stvarnog korisničkog iskustva, i za fiksnu i za mobilnu mrežu. Uz infrastrukturu, 2025. obilježili su i snažniji razvoj ICT portfelja za poslovne korisnike koji Telemach prepoznaju kao partnera od povjerenja za digitalizaciju”, poručuju iz Telemacha.

Za A1 Hrvatska 2025. bila je godina daljnjeg jačanja naše uloge tehnološkog partnera hrvatskim tvrtkama – predsjednik Uprave Dejan Turk/PD

Kapitalizacija ulaganja

U odnosu na 2024. godinu, 2025. prošla je u znaku kapitaliziranja prethodnih ulaganja, dodaju iz Telemacha.

“Nastavili smo rasti te smo dodatno ojačali poziciju i na rezidencijalnom i na poslovnom tržištu, dok smo istodobno napravili snažniji iskorak izvan klasičnog telekom poslovanja. Pozicionirali smo se kao partner u digitalizaciji poslovanja, kroz razvoj ICT usluga poput clouda, kibernetičke sigurnosti i IT rješenja, ali i kao kompanija koja aktivno odgovara na šire izazove društva u kojem posluje. To se posebno vidi kroz pokretanje inicijativa poput Job Laba, kojim povezujemo obrazovanje i potrebe tržišta rada, te projekta Sretno more, u kojem tehnologiju i 5G povezujemo sa zaštitom okoliša. Time se naš fokus tijekom 2025. dodatno proširio – s pružanja kvalitetne povezivosti na stvaranje konkretnog poslovnog i društvenog učinka. Ukratko, 2025. je bila godina u kojoj smo nastavili graditi snažan telekom biznis, ali istodobno počeli još jasnije pokazivati što ta infrastruktura i tehnologija mogu omogućiti – korisnicima, gospodarstvu i zajednici”, dodaju iz Telemacha.

Poseban potencijal vidimo u malim i srednjim poduzećima jer njima AI i automatizacija mogu omogućiti velik iskorak, iako često nemaju vlastite resurse za složene tehnološke projekte, kažu u A1 Hrvatska.

U 2026. godinu ušli su s optimizmom, a do kraja godine očekuju i nastavak pozitivnog trenda poslovanja, uz zadržavanje snažnog investicijskog ciklusa.

“Naš pristup ostaje razvojno usmjeren – nastavit ćemo ulagati u infrastrukturu, ljude i nove usluge. Poseban fokus bit će na daljnjem razvoju 5G i optičke infrastrukture, kao temelja za rast podatkovnog prometa i novih digitalnih usluga, ali i na snažnijem razvoju ICT ponude za poslovne korisnike. Istodobno očekujemo da će umjetna inteligencija i automatizacija sve više utjecati na način poslovanja.

Fokus više neće biti samo na uvođenju novih tehnologija, već na tome kako one mogu donijeti konkretne rezultate – veću produktivnost, učinkovitije procese i bolje korisničko iskustvo. Rastom primjene AI-ja rast će i potreba za pouzdanom infrastrukturom niske latencije te cloud i edge rješenjima. Naš je cilj zato jasan i konzistentan: nastaviti ulagati u superiornu mrežu, ljude i zajednicu te na tim temeljima graditi održiv rast i dugoročno snažnu tržišnu poziciju”, zaključuju iz Telemacha.

Rastom primjene AI-ja rast će i potreba za pouzdanom infrastrukturom niske latencije te cloud i edge rješenjima, kažu u Telemachu.

Autor: Siniša Malus
29. rujan 2026. u 22:02
Podijeli članak —

New Report

Close