Hrvatsko tržište igračaka vrijedno je oko 400 milijuna kuna, a u posljednje dvije godine palo je između pet i deset posto. Tako tvrde najveći uvoznici i trgovci igračaka Turbo Limač i one2play. Kako je Magma, donedavni vlasnik Turbo Limača, grcala u problemima prezaduženosti, sektor dječjih igračaka Turbo Limač prodan je tvrtki NCA Investment iz Beograda, čiji je vlasnik Slobodan Vučičević, bivši predsjednik Uprave Droge Kolinske. Zbog neizvjesnosti u sektoru te pada potrošnje problema je imao i njihov glavni konkurent One2play, ali i drugi trgovci igračkama.
Igrice najpopularnije
Prema dostupnim podacima Hrvatske gospodarske komore, Hrvatska je u 2009. uvezla igračaka u vrijednosti od 128 milijuna dolara. No HGK u “igračke” ubraja i opremu za kockarnice, opremu za tjelovježbu te ribolov pa ti podaci nisu relevantni. Analizirajući uvoz igračaka po sadržaju, postaje evidentno da najviše uvozimo videoigrice, i to u vrijednosti od 11 milijuna dolara. Slijede igračke od plastične mase (6,3 milijuna dolara), kockice za slaganje (5,1 milijun dolara), božićne igračke (4,5 milijuna dolara), plišane igračke (4,3 milijuna dolara), lutke (3,2 milijuna dolara), lopte za napuhavanje (2,5 milijuna dolara), karnevalske rekvizite (2,4 milijuna dolara), dječje automobile i romobile (2,2 milijuna dolara), koturaljke (1,9 milijuna dolara) i puzle (1,5 milijuna dolara). U Algoritmu tvrde da su videoigrice daleko najvažniji faktor u njihovoj ponudi i prodaji koja uključuje domaće i strane autore te multimediju. “Premda sve ovisi o kompletnoj ponudi, videoigre su niz godina vrlo bitan dio kolača u Algoritmu i u svijetu. Industrija videoigara je jedna od najbržerastućih u svijetu i svakako jedna od najprofitablinijih”, kaže Davor Krznarić iz Algoritma te dodaje da se unatoč krizi, koja je pogodila i njih, u sektoru prodaje videoigara ipak primjećuje određen porast. “Prije krize smo uredno bilježili rast iz godine u godinu. Taj je trend zapravo pratio svjetske trendove”, dodao je Krznarić istaknuvši kako su Algoritmove najpopularnije igrice Sims 2 i Sims 3, World of Warcraft, Need for Speed serijal, Fifa serijal, Dragon Age, Mass Effect 2, Assassin’s Creed serijal… Unatoč dobrim rezultatima na području videoigrica specijalizirani trgovci igračkama gube bitku s krizom. No premda je tržište palo između pet i deset posto u posljednjih godinu dana, tvrtka one2play bilježi rast. “One2play u ovom trenutku drži između 30 i 35 posto ukupnog tržišta”, kaže Mirjana Glavak, regionalna voditeljica marketinga i odnosa s javnošću te tvrtke. “Jasno je da se jedan dio koji je zauzimala Magma prelio na One2play, ali pak s druge strane ne možemo zanemariti činjenicu da se to odrazilo i na investitore i bankare. Mnogi su se odlučili povući iz daljnjih investicija i financiranja jer smatraju tržište igračaka vrlo rizičnim, što naravno ostavlja negativne posljedice na sve koji se bave igračkama na tržištu, pa tako i One2play”, objašnjava Glavak.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu