Stopa godišnjeg rasta ukupne svjetske količine informacija iznosi oko 75 posto, no manje je poznat podatak da uredski djelatnici prosječno provedu dva sata dnevno – ili 62,5 dana godišnje – tražeći zametnute papirnate dokumente.
No, malo dublja statistika pokazuje podatke koji su još porazniji po produktivnost: prosječno 7,5 posto ukupnog vremena potroši se na pretraživanje računalnih dokumenata, oko 30 posto papirologije kojom se radnici služe je nepotrebno, više od trećine ukupnoga fotokopiranja dokumenata sasvim je uzaludno, a oko 7,5% dokumenata zauvijek se izgubi.Osim tih očiglednih i praktičnih razloga za primjenu document management sistema, kompanije će se suočiti i s pravnim normama jer odrednice EU usmjeravaju pravne subjekte da na kvalitetan i transparentan način upravljaju, procesuiraju i arhiviraju sve dokumente. Danas u Hrvatskoj postoje vrhunska rješenja za obradu i upravljanje svim vrstama sadržaja, no postavlja se pitanje koje je rješenje optimalno i za koji poslovni proces. Zbog toga tvrtka Infoarena organizira konferenciju Document Management Arena 2009 koja će se održati 21. svibnja 2009. godine. Želja je organizatora kroz primjere iz prakse upravljanja dokumentima prikazati što je na tržištu napravljeno ili je u tijeku implementacije te ponuditi nova znanja i ideje za što efikasniju primjenu document managementa u poslovanju. Konferencija bi trebala dati uvid kako organizirati “ured bez papira”, odnosno kako zamijeniti papirnate arhive elektroničkim, štedeći novac, štiteći podatke i olakšavajući suradnju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu