Nelikvidnost u Hrvatskoj od gotovo 28 milijardi kuna nepodmirenih dospjelih obveza prijetnja je funkcioniranju čitavoga gospodarstva. To je razlog da su, možda i više nego u nekim drugim zemljama, na važnosti dobile tvrtke za posredovanje u naplati potraživanja.
Kada govorimo o tom sektoru, razlikujemo tvrtke koje se bave otkupom nedospjelih potraživanja, tzv. faktoringom te one koje se bave izvansudskom naplatom i otkupom dospjelih potraživanja. Kako pojašnjava Matija Arapović, direktor tvrtke Prima solvente te predsjednik Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja – HUAN, iako je otkup usko vezan uz sam postupak izvansudske naplate, on u sebi uključuje i utuženja kroz javnobilježničke urede i sud. “U posljednjih nekoliko godina praćenjem trendova razvijenih zemalja i u Hrvatskoj je izvansudska naplata potraživanja postala neizostavan dio poslovanja za velik broj uglednih domaćih i međunarodnih tvrtki. Razlog zbog kojeg su rješenja upravljanja potraživanjima na navedeni način prihvatljiva u cijelom svijetu je upravo vezan za kvalitetan odnos s dužnikom. Modeli naplate u prvi plan stavljaju činjenicu da je dužnik i klijent te da dobrim pristupom dužniku dobivamo i naplatu i lojalnog partnera. Trenutno na tržištu posluje sedam većih tvrtki za naplatu potraživanja, a mogu najaviti i dolazak još jednoga velikog igrača”, kazao je Arapović. U vezi s korisnicima hrvatska agencija za naplatu potraživanja se ne razlikuje bitno od globalnih trendova. Kako navode u HUAN-i, najveći korisnici usluga su telekomi, kreditne institucije, trgovački lanci, osiguranja te dio komunalnih tvrtki. Arapović se nada da će uskoro i državne tvrtke prigrliti svjetsku praksu i svoj portfelj dugovanja povjeriti agencijama za naplatu potraživanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu