Iako je tjedan započeo neugodnim podatkom o laganom padu dobiti u prošloj godini, INA (INA-R-A) je u potpunosti opravdala povjerenje optimista, pretrpjevši tek manju štetu pomalo brzopletim reakcijama dijela ulagača, koja je u samo nekoliko dana sasvim nadoknađena, otvarajući put ka ključnoj psihološkoj razini od 3.000 kuna. Riječ je o brojci koja se, barem protekloga tjedna, pokazala nešto tvrđim orahom, provocirajući izraženiju aktivnost prodavatelja, očito motiviranu posve uobičajenim izvlačenjem profita, koje zapravo ništa ne mijenja na stvari. Štoviše, najnovija nagađanja kojima se širi krug potencijalnih kupaca (na bogate ruske kompanije) sasvim je zacementirao status domaće naftne kompanije kao sigurne mete za preuzimanje, čime klasični indikatori fundamentalne analize, koji su već od samoga starta ionako bili u drugom planu, još više gube na značaju. A u takvim okolnostima kretanje cijene dionica postaje isključivo funkcija odnosa snaga na tržištu i apetita domaćih, u prvom redu institucionalnih investitora, koji su do sada bili spremni preuzimati rizik, nesmiljeno gutajući poveće količine dionica ponuđenih na prodaju, mahom od strane malih ulagača, itekako zadovoljnih podatkom kako je od inicijalne javne ponude (u nepuna tri mjeseca) cijena dionica porasla za čak 75 posto. Barem na taj zaključak navodi činjenica da se (u drugom dijelu tjedna) prosječna vrijednost realiziranih transakcija kretala oko brojke od 50 tisuća kuna, evidentno signalizirajući oprez retail ulagača, koji su agresivniju rolu prepustili (po definiciji) konzervativnim institucionalnim investitora, kao što su obvezni mirovinski fondovi.
S nešto manje od 55 milijuna kuna prometa, INA je odnijela petinu ukupnog tjednog prometa dionicama na Zagrebačkoj burzi, postavljajući novi rekord na 3.050 kuna, no cijena je do kraja tjedna ipak skliznula ispod okrugle brojke, što je svejedno bilo dovoljno za nadasve uvjerljivijih (osobito u usporedbi s dionicama europskih naftnih kompanija) 4,4 posto, na konačnih 2.949 kuna. Nema nikakve sumnje kako je INA osigurala i prevladavajuću inicijativu optimista na domaćem tržištu kapitala, što je pretočeno u pozitivnu izvedbu dvaju burzovnih indeksa, u čemu je prednjačio CROBEX, s tjednim rastom od 1 posto, čime se prednost u odnosu na početak godine povećala do uistinu impresivnih 18,5 posto. Istodobno, povlaštene dionice Adris grupe (ADRS-P-A) kontinuirano generiraju visoki promet (gotovo 16 milijuna kuna prošloga tjedna) unatoč činjenici da cijena već tjednima ne izlazi iz relativno uskog fluktuacijskog raspona (450 – 470 kuna), čije je dno, nakon pada od 2,4 posto (na 455 kuna) sada još malo bliže. Većim interesom investitora za bankovne dionice ponajviše se pak okoristila Slatinska banka (SNBA-R-A), prometnuvši se u jedno od najaktivnijih izdanja na Varaždinskoj burzi (sa 13,2 milijuna kuna prometa), a intenziviranje uzlaznog trenda omogućilo je tjedni skok cijene dionica od 9,2 posto (na 415 kuna), i to nakon što je dosegnut maksimum od 417,5 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu