EN DE

AI ulaganja pojela Metinu gotovinu, Wall Street oštro potonuo

Autor: Poslovni.hr/Hina
30. srpanj 2026. u 08:51
Podijeli članak —
Foto: Pixabay

Wall Street oštro je pao nakon odluke Feda, dok ulagače sve više zabrinjava koliko tehnološke kompanije troše na umjetnu inteligenciju.

Trgovanje na Wall Streetu u srijedu je završilo oštrim padom indeksa nakon što je američki Fed odlučio zadržati kamatne stope na postojećoj razini. Najviše su pale cijene dionica povezanih s umjetnom inteligencijom, zbog rastuće zabrinutosti ulagača da golema ulaganja u nove tehnologije narušavaju likvidnost kompanija.

Dow Jones indeks pao je u srijedu 2,19 posto, na 51.594 boda, S&P 500 oslabio je 1,52 posto, na 7.316 bodova, a Nasdaq 1,74 posto, na 24.442 boda.

S&P 500 tako je dotaknuo najnižu razinu u posljednjih mjesec dana, dok je Nasdaq bio devet posto ispod rekordne razine dosegnute u lipnju.

Američka središnja banka donijela je očekivanu odluku o zadržavanju ključne kamatne stope u rasponu od 3,5 do 3,75 posto. Od 12 članova Saveznog odbora za otvoreno tržište s pravom glasa, troje se zauzelo za njezino povećanje za 25 baznih bodova.

„Fed je zadržao smjer, kao što se i očekivalo. Sada je veće pitanje koliko će biti pod pritiskom da podigne kamatne stope u rujnu. Inflacija je užarena, a uz rast cijena sirove nafte tržište očekuje podizanje kamata u rujnu“, kazao je Ryan Detrick iz Carson Groupa.

Zabrinjavajuće velika ulaganja u AI

Nove smjernice ulagači su nestrpljivo očekivali od objave poslovnih rezultata Microsofta i Meta Platformsa, čije su cijene dionica od početka godine u minusu jer se propituje održivost njihovih golemih ulaganja u umjetnu inteligenciju.

Već ih neko vrijeme zabrinjava da tehnološki divovi ulažu milijarde dolara u nove tehnologije i AI na štetu svoje likvidnosti. Istodobno se pojačava konkurencija iz Kine u razvoju naprednih čipova i jeftinijih modela umjetne inteligencije.

Pokazalo se da te zabrinutosti nisu bez temelja jer je Meta nakon zatvaranja Wall Streeta izvijestila o padu slobodnog novčanog toka od čak 91 posto u drugom tromjesečju, na 784 milijuna dolara.

U istom razdoblju prošle godine slobodni novčani tok kompanije iznosio je 8,55 milijardi dolara. Cijena dionice Mete pala je u elektroničkom trgovanju nakon zatvaranja burze za oko pet posto.

Dionica Microsofta, međutim, poskupjela je u elektroničkom trgovanju za oko osam posto jer je kompanija izvijestila o rastu neto dobiti od približno 30 posto, na 35,77 milijardi dolara, uz rast prihoda od 18 posto, na 90 milijardi dolara.

Kapitalni izdaci i financijski najmovi Microsofta u tromjesečju su povećani 69 posto, na 41 milijardu dolara. Slobodni novčani tok kompanije smanjen je 23 posto, na 19,64 milijarde dolara.

Od početka godine dionica Microsofta bila je u minusu 19 posto, dok je ključni indeks S&P 500 bio u plusu sedam posto.

Na europskim burzama trgovalo se oprezno. Frankfurtski DAX stagnirao je na 25.460 bodova, londonski FTSE ojačao je 0,34 posto, na 10.908 bodova, a pariški CAC pao 0,6 posto, na 8.408 bodova.

Autor: Poslovni.hr/Hina
30. srpanj 2026. u 08:51
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close