Nakon što se na natječaj za kupnju 51 posto kapitala srpske zračne kompanije Jat Airways nije javio nijedan kupac vlada Srbije odlučila je privatizaciju tvrtke odgoditi na neodređeno vrijeme. Umjesto prodaje, Jat Airways ostat će u državnom vlasništvu, a Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, u suradnji s poslovodstvom kompanije, načinit će program njezina restrukturiranja kako bi se smanjili troškovi poslovanja i Jat Airways postavio na zdrave noge. Prema riječima Slobodana Gvozdenovića, dekana beogradskog Prometnog fakulteta, moguće je prevladati krizu u kojoj se kompanija našla, što bi omogućilo da se kasnije privatizira pod povoljnijim okolnostima.
Kriza u zrakoplovstvu
Osim smanjenja broja zaposlenih i ukidanja više predstavništava u inozemstvu, osobito u zemljama gdje zrakoplovi Jat Airwaysa ne lete, kao i smanjenja plaća poslovodstvu i zaposlenima, restrukturiranje obuhvaća i nabavu novih zrakoplova. Zastarjela flota bit će obnovljena kupnjom više zrakoplova srednje veličine, sa oko 70 sjedala, pogodnih za održavanje postojećih linija po Europi. Ako u proračunu ne bude dovoljno novca za obnovu flote, za što je potrebno oko pola milijarde dolara, kompanija će se modernizirati uzimanjem aviona na leasing, što inače prakticiraju mnoge kompanije. Vladi se zamjera da je višemjesečnom odgodom privatizacije Jat Airwaysa propustila pogodnije vrijeme za njegovu prodaju, tako da su zainteresirane kompanije odustale od kupnje zbog krize zračnog prometa u koju je zapalo više kompanija. Demokratska stranka Srbije, bivšeg premijera Vojislava Koštunice, predložila je vladi da obnovi pregovore s ruskim Aeroflotom o preuzimanju tvrtke za koju je ta kompanija svojedobno bila zainteresirana, ali je odustala zbog visoke cijene. Prvotna cijena bila je 150 milijuna eura, kasnije je smanjena tri puta, ali su iz Aeroflota poručili da više nisu zainteresirani jer Jat Airways, prema njihovoj ocjeni, ne vrijedi ni 51 milijun eura. Smatra se da su najveća zapreka u prodaji Jat Airwaysa veliki gubici koji iznose više od 200 milijuna dolara, odnosno više od vrijednosti njegove cjelokupne imovine. U takvoj situaciji Jat se našao nakon što se “oslobodio” od povezanih poduzeća, Jat tehnike i hotela, koji su mu ostavili gubitke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu