Iran priprema više od 15 velikih naftnih i plinskih projekata kako bi privukao domaće i strane ulagače, izjavio je direktor Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC) Seifollah Jashnsaz. “Islamska republika Iran uskoro će predstaviti svoje naftne i plinske projekte domaćim i stanim ulagačima koristeći nove metode”, izjavio je iranskom državnom radiju.
Agencije napominju kako još nije jasno znače li “novi metode” reviziju tradicionalnog iranskog sustava “otkupa” u industriji nafte i plina, koji je bio nepopularan među stranim ulagačima. Prema tom sustavu, kompanije su dužne nakon što razviju nalazišta, vratiti ih NIOC-u, koji im kroz nekoliko slijedećih godina od eksploatirane nafte i plina isplaćuje određenu sumu novca kako bi isplatili investiciju. Strane kompanije se, međutim, redovno žale kako suma koju dobivaju nije dovoljna, u pojedinim slučajevima ni da pokrije troškove investicije. Zato je indikativno kako posljednja izjava Jashnsaza dolazi u vrijeme kada brojne zapadne tvrtke preispituju planove za investiranje u Iranu, ili čak odustaju od ulaganja zbog sukoba Teherana sa Zapadom oko spornog iranskog nuklearnog programa. Prema Jashnsazovim riječima, među više od 15 projekata za njih 10 će natječaji biti raspisani prije isteka tekuće iranske godine, koja se završava u ožujku 2009. godine.
(Agencije)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu