Japanska Toyota, koja je nadmašila američki General Motors (GM) po broju prodanih vozila u prvoj polovini ove godine, uspjela se približi njemačkom Volkswagenu, koji među svjetskim autokompanijama drži vodeću poziciju po broju zaposlenih.
Toyota je imala 316.121 radnika na kraju prethodne fiskalne godine (31. ožujka 2008.), 5,6 posto više nego godinu ranije, pokazuju najnoviji podaci Bloomberga. Volkswagen je istog dana imao 332.063 radnika, odnosno 2,4 posto više nego prethodne godine, prema financijskom izvješću za prvo tromjesečje, u kome se navodi da je, ne računajući pripravnike i ljude “u pasivnoj fazi odlaska u mirovinu”, njemački automobilski div imao 314.888 “aktivno” zaposlenih. Volkswagen je postao najveći poslodavac u automobilskoj industriji 2007. godine, nakon što je Daimler prodao svoju američku podružnicu Chrysler američkom investicijskom fondu Cerberus. Toyota o broju zaposlenih izvještava dva puta godišnje, njemački proizvođači tromjesečno, a američke kompanije jednom godišnje. Predstavnik Toyote nije želio da komentirati projekciju zaposlenih za ovu godinu, ali je naveo kako smanjenje proizvodnje u SAD neće odmah izazvati otkaze zaposlenih s punim radnim vremenom. “Ne postoji plan smanjenja broja zaposlenih”, kazala je glasnogovornica Kayo Doi. Istakla je kako je u prosincu Toyota otvorila prvu tvornicu u Rusiji i da je predviđen početak rada još jedne u Ontariju, u Kanadi, ove godine. Toyota je u prvoj polovini ove godine prodala 4,82 milijuna vozila, prema preliminarnim podacima, dok je GM obavio isporuku 4,45 milijuna. Ta kompanija iz Detroita bila je najveći poslodavac u auto-industriji do 1998. godine. GM je 31. prosinca 2007. imao 266.000 zaposlenih, pet posto manje nego godinu ranije, a 20,6 posto manje nego na kraju 2005. Volkswagen je nadmašio Ford i postao treći proizvođač vozila u svijetu u prvoj polovini godine.
(Agencije)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu