Guverneri više od sto središnjih banaka svijeta objavili su ozbiljno zajedničko upozorenje na opasnosti koje predstavlja snažan rast inflacije te ustvrdili da bi rast cijene energenata mogao jednako štetiti rastu ekonomije i bogatih i siromašnih zemalja.
Zakonodavci okupljeni na godišnjem sastanku Banke za međunarodna poravnanja (BIS) navode da su izuzetno zabrinuti zbog opasnosti od rasta inflacije i usporavanja gospodarskog rasta, istaknuvši, međutim, da nema jednostavnog i brzog rješenja. “Dolaze vrlo teška vremena za svjetsko gospodarstvo. Posebno će se na meti naći financijski sektor koji će zahvatiti novi val previranja kada se usporavanje počne odražavati na potrošačke kredite. U ovom trenutku plovimo potpuno neistraženim vodama i bankari diljem svijeta u stanju su posebne pripravnosti”, kazao je Martin Redrado, guverner argentinske središnje banke. Dužnosnici više od sto središnjih banaka na sastanku su razmijenili stajališta u vezi sa svjetskim ekonomskim prognozama te se usuglasili da najveći izvor zabrinutosti predstavljaju visoke cijene nafte koje su prošli tjedan premašile 142 dolara po barelu. U gospodarstvima u razvoju, gdje potrošači troše veći dio svojih primanja na hranu nego što je to slučaj u industrijski razvijenim zemljama, inflacija više nije samo problem monetarne nego i socijalne politike. “Diljem svijeta nastao je golem problem zbog rasta cijena sirove nafte. Potrebno je poduzeti usklađene mjere suzbijanja inflacije. Moramo uskladiti politiku i društvene okolnosti.”, kazao je Daouda Bangura, guverner gvinejske središnje banke.
(H)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu