Američki ured za reviziju (GAO) podržao je Boeingovu žalbu zbog dodjeljivanja 35 milijardi dolara vrijednog ugovora za nabavku 176 zračnih tankera namijenjenih Američkom ratnom zrakoplovstvu domaćoj kompaniji Northrop Grumman i europskom zrakoplovnom konzorciju EADS-u. Ova odluka sigurno će dovesti do kašnjenja u isporuci potrebnih zrakoplova koji bi trebali osuvremeniti zastarijelu flotu zračnih tankera.
Projekt je inače trebao postati najveći Pentagonov program od 2001. godine kada je američka korporacija Lockheed Martin izabrana za gradnju vojnih zrakoplova F-35. UBS-ov analitičar David Strauss smatra kako bi mogla proći cijela godina, pa i više, dok se ne sazna konačni pobjednik. Iako GAO-va odluka ne garantira da će ugovor promijeniti vlasnika, Boeingu je ipak probudio nade da bi unosni posao mogao pripasti njemu. Američki Boeing je u ožujku najavio žalbu američkom regulatoru na prvotnu odluku američkog vojnog zrakoplovstva. Nakon toga, dodijeljeni je posao obustavljen dok GAO ne razmotri argumente zbog čega su američke zračne snage za izvođače odabrale Northrop Grumman i EADS, a ne Boeing, kompaniju koja već pola stoljeća drži primat u proizvodnji zračnih tankera za američke zračne snage. GAO je sada preporučio Američkim zračnim snagama da preispitaju ponudu, procijene je i donesu novu odluku. Ratno zrakoplovstvo ima 60 dana za odgovor, što dodatno produžava četverogodišnje kašnjenje zamjene postojeće flote zračnih tankera koji su u upotrebi još od 1956. godine. Prvotni planovi o zamjeni zrakoplova propali su 2004. godine zbog kršenja etičkih normi koje je počinio jedan od čelnih ljudi Boeinga te jedan dužnosnik američkih zračnih snaga. Oboje su završili u zatvoru. Zbog ove odluke dionice europskog zrakoplovnog koncerna EADS-a u četvrtak su znatno izgubile na vrijednosti.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu