Hank Paulson, SAD-ov tajnik za financije, tijekom vikenda u Osaki promovirao je dolar dok su ministri financija Grupe 8 upozoravali na sve veću prijetnju koju inflacija predstavlja njihovim ekonomijama.
Nastavljajući u tonu teških komentara centralnih banaka o inflaciji tijekom zadnja dva tjedna, u službenom priopćenju G8 stoji: “Povišene cijene proizvoda, a posebno nafte i hrane, predstavljaju ozbiljan izazov stabilnom rastu u cijelom svijetu, imaju ozbiljne implikacije za najranjivije i mogle bi povećati globalni pritisak inflacije.” U protuteži tmurnom globalnom gledištu Međunarodnog monetarnog fonda, generalni direktor Dominique Strauss-Kahn izjavio je da su “SAD, Europa, te čak i Japan” u prvom kvartalu djelovali bolje nego što se očekivalo. “Iznenadila nas je snaga rasta”, rekao je, dodajući da to nije promijenilo temeljna očekivanja nego samo pomaklo krivulju. “Čak i ako usporavanje ne bude veoma duboko, bit će dugotrajno.”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu