S Mirkom Novoselom nije teško raditi intervju. Praktički je dovoljno upaliti diktafon i slušati. Pitanja se i tako nameću iz razgovora. Jedina je nevolja što kad završite shvatite da hrpu tema niste niti dotaknuli, ali se odmah potom utješite s obzirom da je dvojici kolega Zoranu Kovačeviću i Miloradu Bibiću trebala knjiga od gotovo 400 stranica da bi koliko-toliko uspjeli opisati fenomen Novosel. Jer Novosel zaista jest fenomen koji je za to dobio i službenu potvrdu. Prošli je tjedan u američkom gradu Springfieldu primljen u košarkaški Hall of Fame što je najveće priznanje koje ljudi iz košarke mogu dobiti. Možda je jedina greška što Amerikanci to nisu napravili ranije, budući da je Novosel osvojio sve što je mogao osvojiti, bilo kao klupski trener, bilo kao reprezentativni selektor. Ipak, presudno za ulazak, kaže Novosel, bila je pobjeda Jugoslavije nad SSSR-om u polufinalu Olimpijade u Montrealu 1976. kada je Amerikancima oduzeo mogućnost revanša Sovjetima za prvi poraz na prethodnoj Olimpijadi 1972. u Munchenu.
Igra i disciplina
Novosel nije bio samo trener. Prošao je sve razine koje čovjek u košarci može proći – od igračke preko sudačke pa trenerske i na kraju funkcionerske. Razgovor je vođen u srijedu, budući da je Novosel dan kasnije namjeravao otputovati na završnicu Europskog prvenstva u košarci u Španjolskoj gdje se hrvatska reprezentacija uz puno muke ipak dočepala četvrtfinala. A tek se vratio iz SAD-a.- Otišao bih u Španjolsku ako postoji potreba da pomognem. Nemam volje ići turistički da razgledavam grad i sjedim u loži.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu