Potpredsjednik Vlade i ministar financija Tomislav Ćorić potvrdio je u srijedu da će Vladini antiinflacijski paket mjera biti predstavljen sutra, poručivši da će se mjerama pokušati disciplinirati pojedine segmente agregatne potražnje.
Ćorić je izvijestio da su koalicijski partneri paket podržali te da vjeruje da će naići i na potporu stručne javnosti. O detaljima paketa nije želio govoriti.
„Zagrijanost ekonomije” i domaća inflacija
Ćorić je dodatno pojašnjavao termin „hlađenja” gospodarstva – rekao je da se u ekonomskoj teoriji „zagrijanost ekonomije” koristi za situacije kada se više stope rasta „prelijevaju” i na cijene.
„To je situacija u kojoj se nalazi hrvatsko gospodarstvo”, istaknuo je, dodavši da je inflacija u Hrvatskoj dobrim dijelom posljedica događanja na Bliskom istoku, ali i domaće ekonomske aktivnosti koja je „višestruko jača od one na razini eurozone”.
„Ideja s kojom smo išli u ovaj paket je da tu ‘zagrijanost’ na neki način smanjimo, što će značiti da mjere će pokušati pojedine segmente agregatne potražnje disciplinirati“, izjavio je Ćorić.
Upitan o kritici sindikata da će se inflacija lomiti „preko njihovih leđa”, Ćorić je poručio da paket nije promišljen tako da socijalni partneri budu oštećeni. „To nije bila opcija”, poručio je.
Ćorić o Ini i MOL-u: Hrvatska ima trajnu želju preuzeti Inin biznis
Na pitanje o dugoročnoj situaciji oko Ine i MOL-a, Ćorić je podsjetio da je Hrvatska Mađarima prezentirala uvjete preuzimanja udjela u Ini, no MOL ih nije prihvatio. „Republika Hrvatska ima trajnu želju preuzeti Inin biznis. Međutim, postavlja se pitanje je li to kratkoročno, srednjoročno i dugoročno moguće”, izjavio je.
Rekao je i da ga raduje odbijanje MOL-ovog zahtjeva za odštetom pred Međunarodnim arbitražnim sudom. „Republika Hrvatska je uštedila određen novac i pokazala da je Hrvatska u pravu, a oni nisu bili objektivni“, kazao je Ćorić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu