U narednim godinama procjenjuje se da će se od prodaje emisijskih jedinica putem dražbi u Republici Hrvatskoj prikupiti 650 milijuna eura, a sredstva će biti usmjerena u konkretne projekte dekarbonizacije.
Kako je na predstavljanju nacionalnog plana korištenja prihoda od emisijskih jedinica za razdoblje od 2026. do 2030. istaknula ministrica zaštite okoliša i energetske tranzicije Marija Vučković, taj će strateški dokument pratiti i nadograditi dosadašnje mjere zelene politike, te će biti usklađen s postojećim aktivnostima iz Modernizacijskog i Inovacijskog fonda i nacionalnim Socijalnim klimatskim planom.
No, po prvi put će se, po riječima ministrice Vučković, sustavno planirati korištenje prihoda od prodaje emisijskih jedinica.
Prijevoz, dizalice topline…
“Ovih 650 milijuna eura ulagat ćemo u projekte daljnje dekarbonizacije industrije i uvođenje niskougljičnih tehnologija i inovacija u industriji i poljoprivredi i drugim gospodarskim sektorima, kao i u mjere smanjenja troškova za građane i poduzetnike”, istaknula je Vučković.
Najznačajnija ulaganja namjerava se usmjeriti u javni prijevoz, radi smanjenja prometnih gužvi, a kroz mjere energetske obnove, plan je poticati ugradnju dizalica topline, te solarnih panela u kućanstvima i javnim institucijama. Značajan je dio sredstava usmjeren i sektorima izvan EU ETS sustava, u kojemu su industrijski i energetski ‘teškaši’. Među ostalim to će uključiti zgradarstvo, poljoprivredu, gospodarenje otpadom i mala i srednja poduzeća, koji će postati dio novog sustava trgovanja emisijama od iduće godine.
Luka Balen, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, čije financiranje uvelike počiva na prihodima od emisijskih jedinica, istaknuo je kako će 650 milijuna eura biti usmjereno u energetsku obnovu zgrada, razvoj fotonaponskih elektrana, poticanje korištenja obnovljivih izvora energije, razvoj mobilnosti i dekarbonizaciju industrije. Najavio je i kako će Fond za zaštitu okoliša uskoro oglasiti javni poziv za dodatno jačanje otpornosti građana na energetsku krizu.
Velik iskorak
Na raspolaganju će biti ukupno 38 milijuna eura, a osim poticaja na ugradnju sustava za korištenje OIE prvi put bit će dostupna i sredstva za ugradnju baterijskih sustava, što se smatra velikim iskorakom u unapređenju opskrbe energijom na razini kućanstava. Dosadašnjim programima Fonda u Hrvatskoj je uspješno obnovljeno 38 tisuća obiteljskih kuća i sufinancirano više od 15 tisuća sustava za korištenje OIE, a najvećim dijelom riječ je o fotonaponskim elektranama.
Prije usvajanja, prijedlozi novog nacionalnog plana za korištenje emisijskih prihoda, kao i novog nacionalnog plana za provedbu Stockholmske konvencije o postojanim organskim onečišćujućim tvarima u Hrvatskoj, bit će stavljeni u proceduru javne rasprave.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu